Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/785

Bruksela, 23 czerwca 2010 r.

Prawa własności intelektualnej: Parlament Europejski i Komisja przyznają nagrody zwycięzcom „Prawdziwego konkursu o podróbkach”

W dniu dzisiejszym Michel Barnier, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego wręczyli nagrody zwycięzcom organizowanego z myślą o szkołach „Prawdziwego konkursu o podróbkach”. Celem zorganizowanego przez Parlament Europejski i Komisję konkursu było zaprojektowanie logo lub plakatów dla europejskiego obserwatorium zajmującego się zjawiskiem podrabiania i piractwa, nakręcenie krótkich filmów, opracowanie gier lub innych materiałów dotyczących tej tematyki. Konkurs był pierwszym etapem szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej zainicjowanej przez Unię Europejską, mającej na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z podrabianiem produktów i szkodliwych skutków tego zjawiska dla konsumentów i gospodarki. Laureatów konkursu zaproszono do udziału w ceremonii rozdania nagród, która odbyła się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, Michel Barnier, powiedział: „Cieszy mnie duże zainteresowanie, jakie konkurs wzbudził wśród młodego pokolenia. Każdy obywatel, niezależnie od wieku, może zwalczać handel podrobionymi towarami, który zagraża naszemu bezpieczeństwu i zdrowiu, a także dobrej kondycji naszej gospodarki. Wspólne podejmowanie inicjatyw takich jak ten konkurs jest niezwykle istotne dla zwalczania tego jakże szkodliwego zjawiska. Podnoszenie świadomości oraz edukacja dzieci i młodzieży w zakresie niebezpieczeństw związanych z kupowaniem i używaniem podrabianych produktów ma kluczowe znaczenie. Konkurs pokazał, że środki ochrony i egzekwowania praw własności intelektualnej niekoniecznie muszą mieć charakter represyjny, ale mogą być rzeczywiście zabawne i atrakcyjne. W ten sposób pomożemy nowemu pokoleniu unijnych konsumentów lepiej zrozumieć ten problem”.

„Prawdziwy konkurs o podróbkach” był prowadzony w całej Unii Europejskiej od marca do czerwca tego roku, a jego adresatami były dzieci i młodzież w wieku od 10 do 15 lat. Uczniowie z całej Europy mogli przygotować plakat, krótki film, grę, komiks lub inny materiał edukacyjny pokazujący skutki podrabiania i piractwa. Uczestnicy konkursu mogli również zaprojektować logo dla europejskiego obserwatorium zajmującego się zjawiskiem podrabiania i piractwa.

Z całej Europy nadeszły setki zgłoszeń, spośród których niezależne jury wybrało szczęśliwych zwycięzców.

  • Zwycięzcami w kategorii 1 na najlepsze logo lub plakat dla europejskiego obserwatorium zajmującego się zjawiskiem podrabiania i piractwa, która to praca będzie wykorzystywana we wszystkich przyszłych materiałach tego obserwatorium, zostali:

1. miejsce - 1st High School of Triandria (Grecja);

2. miejsce - IES Sabinar-Roquetas de Mar (Almería, Hiszpania);

3. miejsce - Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Orła Białego w Słupsku (Polska).

  • Zwycięzcami w kategorii 2 na najlepsze wideo zostali:

1. miejsce - Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény (Węgry);

2. miejsce - Gymnázium Nymburk (Czechy);

3. miejsce - Gimnazjum w Jasienicy (Polska).

Wśród nagród znalazł się sprzęt komputerowy dla szkół, konsole do gier, gry planszowe, odzież sportowa oraz materiały edukacyjne dla dzieci.

Wszyscy laureaci zostali zaproszeni do Brukseli, gdzie znani posłowie do Parlamentu Europejskiego (Edit- Herczog, Bill Newton Dunn oraz Andreas Schwab) oraz komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, Michel Barnier, wręczyli im nagrody. Zwycięskie szkoły odebrały również gratulacje z rąk projektantki mody oraz byłej top modelki – Yasmin Le Bon, wiceprzewodniczącego Unifab – Philippe'a Lacoste'a oraz wykonawcy i autora piosenek – Alain Chamforta. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, uświetnił swoją obecnością wystawę towarów podrobionych i pirackich zorganizowaną z okazji konkursu.

Podrabianie towarów i piractwo

W ciągu ostatnich dziesięciu lat gwałtowny rozwój zjawiska podrabiania towarów i piractwa stał się jednym z najpoważniejszych problemów, z jakimi boryka się światowy biznes. Jeszcze dwadzieścia lat temu podrabianie mogło być uznawane za problem dotyczący głównie producentów markowej odzieży, zegarków i drogich torebek. Obecnie produkcja podrabianych towarów dotyczy również sprzętu elektrycznego, części samochodowych i zabawek, a nawet lekarstw. Zgodnie z ostatnimi danymi Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) światowy handel towarami podrobionymi szacuje się na 250 miliardów dolarów w 2007 r. W roku 2008 unijne służby celne zatrzymały ponad 178 milionów podrabianych towarów, w porównaniu z 79 milionami w 2007 r. Liczba przypadków, w których służby celne zmuszone są interweniować, wzrosła już szósty rok z rzędu.

Obserwatorium

Powołane przez Komisję Europejską w 2009 r. europejskie obserwatorium zajmujące się zjawiskiem podrabiania i piractwa ma na celu zapewnienie ścisłej współpracy między sektorem przemysłu, administracją publiczną i konsumentami na polu walki z piractwem i podrabianiem. Obserwatorium jest platformą wymiany praktycznych doświadczeń, służącą podnoszeniu świadomości społecznej i dzieleniu się sprawdzonymi rozwiązaniami w zakresie egzekwowania przepisów. Obserwatorium jest przede wszystkim centralnym punktem gromadzenia istotnych danych i informacji, a także ich monitorowania i raportowania, co przyczynia się do pogłębienia wiedzy w UE na temat niebezpieczeństw związanych z podrabianiem i piractwem.

Więcej informacji:

http://ec.europa.eu/internal_market/iprenforcement/observatory/real_fake_competition_en.htm

MEMO/10/272


Side Bar