Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/785

Briselē, 2010. gada 23. jūnijā

Intelektuālā īpašuma tiesības. Eiropas Parlaments un Eiropas Komisija pasniedz balvas ĪSTA VILTOJUMA konkursa uzvarētājiem

Šodien iekšējā tirgus un pakalpojumu komisārs Mišels Barnjē un Eiropas Parlamenta deputāti pasniedza balvas to skolu pārstāvjiem, kas uzvarēja "ĪSTA viltojuma" konkursā. Šo konkursu, kurā tika piedāvāts izstrādāt Eiropas Viltošanas un pirātisma novērošanas centra logotipu vai plakātu, uzņemt filmu, izveidot spēli vai citus materiālus par viltošanas un pirātisma tematiku, organizēja Eiropas Parlaments un Eiropas Komisija. Šāda veida konkurss ir pirmais solis plašā sabiedrības informēšanas kampaņā, kuru Eiropas Savienība uzsāk ar mērķi palielināt eiropiešu informētību par viltotu un pirātisku preču bīstamību un kaitējumu patērētājiem un ekonomikai. Uzvarētāji tika uzaicināti uz lielo apbalvošanas ceremoniju Eiropas Parlamentā Briselē.

Iekšējā tirgus un pakalpojumu komisārs Mišels Barnjē sacīja: "Esmu priecīgs, ka jaunā paaudze ir izrādījusi lielu interesi par dalību šajā konkursā. Ikviens — gan jauns, gan vecs — var sniegt ieguldījumu cīņā pret tirdzniecību ar viltotām un pirātiskām precēm, kas ir drauds mūsu drošumam un mūsu pašu un ekonomikas veselībai. Ir ārkārtīgi būtiski kopīgi izstrādāt pasākumus, tādus kā šis, lai palīdzētu cīnīties ar šo kaitējošo parādību. Tāpēc ir svarīgi informēt un izglītot jauniešus par bīstamām sekām, kas saistītas ar viltotu ražojumu pirkšanu un lietošanu. Šis konkurss rāda, ka vēstījumam par intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību nav jābūt represīvam, patiesībā tas var būt interesants un aizraujošs. Šādā veidā mēs varam panākt labāku izpratni par šīm problēmām ES patērētāju jaunajā paaudzē.

"ĪSTA viltojuma" konkurss tika rīkots visā ES laikposmā no š. g. marta līdz jūnijam, un konkursa mērķauditorija bija 10 līdz 15 gadus veci skolēni. Jauniešiem visā Eiropā tika dota iespēja izveidot plakātus, īsfilmas, spēles, karikatūras un citus izglītojošus materiālus, kuri aktualizē viltošanas un pirātisma sekas. Dalībnieki varēja arī sacensties par labāko Eiropas Viltošanas un pirātisma novērošanas centra logotipu.

Neatkarīgā žūrija saņēma simtiem priekšlikumu no visas Eiropas un atlasīja labākos.

  • Pirmajā kategorijā — "Labākais logotips/plakāts", kuru Eiropas Viltošanas un pirātisma novērošanas centrs turpmāk izmantos visos centra publicētajos materiālos, — uzvarētāji sarindojās šādi:

1. vieta — Triandrijas 1. vidusskola (Grieķija);

2. vieta — IES Sabinar-Roquetas de Mar (Almerija, Spānija);

3. vieta — Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Orła Białego w Słupsku (Polija).

  • Otrās kategorijas — "Labākais video" — uzvarētāji ir:

1. vieta — Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény (Ungārija);

2. vieta — Gymnázium Nymburk (Čehija);

3. vieta — Gimnazjum w Jasienicy (Polija).

Balvu fondā ir gan datoraprīkojums skolām, gan spēļu konsoles, spēles, sporta apģērbi un izglītojošie materiāli bērniem.

Visi uzvarētāji tika uzaicināti uz Briseli, kur viņiem balvas pasniedza ievērojami EP deputāti (Edit Herczog, Bill Newton Dunn un Andreas Schwab) un iekšējā tirgus un pakalpojumu komisārs Mišels Barnjē. Pasākumā piedalījās un uzvarējušās skolas godināja arī modes dizainere, bijusī modele Yasmin Le Bon, Unifab viceprezidents Philipe Lacoste un dziedātājs/dziesmu autors Alain Chamfort. Pasākuma laikā organizētajā viltoto un pirātisko preču izstādē piedalījās Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Ježijs Buzeks.

Viltošana un pirātisms

Pēdējo desmit gadu laikā viltošanas un pirātisma globālā izplatīšanās ir kļuvusi par sērgu, ar kuru saskaras uzņēmumi visā pasaulē. Pirms divdesmit gadiem viltošanu uzskatīja galvenokārt par modes apģērbu, pulksteņu un dārgo rokassomu ražotāju problēmu. Taču šodien viltoto preču klāsts ir plašāks un aptver ne tikai viltotas elektropreces, auto rezerves daļas un rotaļlietas, bet arī zāles. Saskaņā ar jaunākajiem Eiropas Sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) datiem 2007. gadā viltoto un pirātisko preču tirdzniecības apjoms sasniedzis aptuveni 250 miljardus ASV dolāru. 2008. gadā ES muitas darbinieki pārtvēra vairāk nekā 178 miljonus viltoto un pirātisko ražojumu. 2007. gadā šis skaitlis bija 79 miljoni. Sesto gadu pēc kārtas pieaug to lietu skaits, kurās nepieciešama muitas dienestu rīcība.

Novērošanas centrs

Eiropas Viltošanas un pirātisma novērošanas centru Eiropas Komisija izveidoja 2009. gadā, lai cīņā ar viltošanu un pirātismu nodrošinātu lielāku sadarbību starp uzņēmumiem, valstu pārvaldes iestādēm un patērētājiem. Novērošanas centrs kalpo kā platforma praktiskās pieredzes apmaiņai, sabiedrības informētības palielināšanai un paraugprakses apmaiņai par tiesību aktu ievērošanas kontroli. Novērošanas centrs ir galvenā iestāde, kura vāc, uzrauga un apkopo būtiskus datus un informāciju, kas uzlabos ES zināšanas par viltošanas un pirātisma bīstamību.

Papildu informācija:

http://ec.europa.eu/internal_market/iprenforcement/observatory/real_fake_competition_lv.htm

MEMO/10/272


Side Bar