Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/785

V Bruselu dne 23. června 2010

Práva duševního vlastnictví: Parlament a Komise udělily ceny vítězům soutěže PRAVÉ PADĚLKY

Komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier a poslanci Evropského parlamentu dnes rozdělili ceny mezi vítěze soutěže pro školy s názvem PRAVÉ PADĚLKY. Soutěž, jejímž cílem bylo navrhnout logo pro Evropské středisko pro sledování padělání a pirátství, nebo plakáty, krátké filmy, hry a jiné materiály o padělatelství a pirátství, vzešla z podnětu Evropského parlamentu a Evropské komise. Soutěž byla prvním krokem v rámci širší informační kampaně, kterou pro veřejnost pořádá Evropská unie, aby si Evropané více uvědomovali nebezpečí související s padělky a pirátským zbožím a jeho škodlivé účinky na spotřebitele a ekonomiku. Vítězové byli pozváni na slavnostní udílení cen v Evropském parlamentu v Bruselu.

Komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier uvedl: „Jsem rád, že mladá generace prokázala o účast v této soutěži velký zájem. Každý, bez ohledu na věk, může přispět k boji proti obchodu s padělky a pirátským zbožím, jež ohrožuje naši bezpečnost a lidské zdraví i stav hospodářství. Je nesmírně důležité, abychom společně rozvíjeli iniciativy, jako je tato, jež nám pomohou bojovat s tímto škodlivým jevem. Lepší informovanost a výchova mládeže, pokud jde o nebezpečí plynoucí z nakupování a užívání padělaných výrobků, mají zásadní význam. Tato soutěž je dokladem, že postup při zajišťování ochrany a dodržování práv duševního vlastnictví nemusí být vždy jen represivní, že ve skutečnosti může být zábavný a zajímavý. Tímto způsobem můžeme přiblížit problém nové generaci spotřebitelů v EU.“

Soutěž „PRAVÉ PADĚLKY“, zaměřená na žáky ve věku od 10 do 15 let, probíhala po celé EU od března do června 2010. Mladí lidé v Evropě dostali příležitost vytvořit plakáty, krátké videonahrávky, hry, komiksy a další vzdělávací materiály, které poukazují na důsledky padělatelství a pirátství. Účastníci mohli rovněž navrhnout vítězné logo Evropského střediska pro sledování padělání a pirátství.

Sešly se stovky návrhů z celé Evropy, z nichž nezávislá porota vybrala ty nejlepší.

  • Vítězi 1. kategorie „Nejlepší logo/plakát“ pro Evropské středisko pro sledování padělání a pirátství, které se napříště bude používat na všech materiálech střediska, se staly:

1. místo – 1st High School of Triandria (Řecko);

2. místo – IES Sabinar-Roquetas de Mar (Almería, Španělsko);

3. místo – Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Orła Białego w Słupsku (Polsko).

  • Vítězi 2. kategorie „Nejlepší video“ jsou:

1. místo – Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény (Maďarsko);

2. místo – Gymnázium Nymburk (Česká republika);

3. místo – Gimnazjum w Jasienicy (Polsko).

Ceny zahrnovaly odměny od počítačového vybavení pro školy po konzole, hry, sportovní oblečení a vzdělávací materiály pro děti.

Všichni vítězové byli pozváni do Bruselu, kde jim ceny předali přední poslanci parlamentu (Edit Herczogová, Bill Newton Dunn a Andreas Schwab) a komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier. Přítomni byli rovněž módní návrhářka a bývalá modelka Yasmin Le Bon, vicepresident asociace Unifab Philipe Lacoste a zpěvák a autor písní Alain Chamfort, aby blahopřáli úspěšným školám. Výstavu padělaných a pirátských výrobků, uspořádanou v průběhu akce, si jako nejvýznamnější host prohlédl i prezident Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Padělání a pirátství

V uplynulých deseti letech se rozmach padělání a pirátství stal jedním z nejškodlivějších problémů, s nimiž se potýká světový obchod. Před dvaceti lety bylo možné padělatelství považovat za problém, který se týkal hlavně výrobců módního oblečení, hodinek a drahých kabelek. V současné době však padělatelé rozšířili svou produkci nejen na napodobeniny elektrických spotřebičů, automobilových součástek a hraček, ale i na léky. Podle nejnovějších údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se odhaduje, že objem mezinárodního obchodu s padělky a pirátským zbožím dosáhl v roce 2007 částky 250 miliard USD. V roce 2008 celní orgány v EU zadržely více než 178 milionů padělků a napodobenin. Pro srovnání – v roce 2007 to bylo 79 milionů padělků. Počet případů, v nichž zasahovaly celní orgány, v průběhu šesti let po sobě stoupal.

Středisko pro sledování padělání a pirátství

Středisko založila v roce 2009 Evropská komise s cílem zajistit větší spolupráci průmyslu, veřejné správy a spotřebitelů v boji proti padělatelství a pirátství. Slouží jako platforma umožňující výměnu praktických zkušeností, lepší informovanost veřejnosti a sdílení osvědčených postupů při prosazování práv. Zásadní význam má středisko jako centrum shromažďování, monitorování a oznamování základních údajů a informací, které v EU umožní zlepšit znalosti o nebezpečí padělání a pirátství.

Další informace:

http://ec.europa.eu/internal_market/iprenforcement/observatory/real_fake_competition_cs.htm

MEMO/10/272


Side Bar