Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/700

Bruksela, 8czerwca 2010 r.

Komisja mianuje trzech nowych koordynatorów transeuropejskich sieci transportowych (TEN-T)

Komisja Europejska wyznaczyła dziś nowych europejskich koordynatorów transeuropejskich sieci transportowych (TEN-T) – zostali nimi Pat Cox, Péter Balázs oraz Gilles Savary. Będą oni odpowiedzialni za koordynację priorytetowych projektów w dziedzinie transportu i bieżące informowanie Komisji.

Jak powiedział sam odpowiedzialny za transport wiceprzewodniczący Komisji Siim Kallas: „Przywiązuję wielką wagę do prawidłowego i skutecznego wykonania priorytetowych projektów TEN-T. Tym bardziej napawa mnie dumą, że przy nominacji koordynatorów wybór Komisji padł na tak znaczące postaci.”

Na trzech nowych koordynatorów z ramienia Unii, wyznaczonych w porozumieniu z państwami członkowskimi i po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego, mianowani zostali:

  • Pat Cox, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przejmie obowiązki nieodżałowanego Karela Van Mierta w zakresie koordynacji priorytetowego projektu nr 1 (Berlin-Palermo);

  • Péter Balázs, były minister spraw zagranicznych Węgier, powraca do projektu nr 17 (Paryż-Bratysława), który aktywnie koordynował w okresie od lipca 2005 r. do kwietnia 2009 r.,

  • Gilles Savary, były poseł pełniący ważne funkcje w komitecie transportu PE, będzie odpowiadał za projekt priorytetowy nr 22 (Ateny-Norymberga-Drezno).

Nowe nominacje wchodzą w życie dzisiaj, a kadencja koordynatorów potrwa do 22 lipca 2013 r., tak samo jak mandaty obecnie urzędujących koordynatorów.

Dzięki mianowaniu kolejnych trzech koordynatorów obecnie nad jedenastoma priorytetowymi projektami pracuje dziewięciu koordynatorów.

W podsumowaniu swojej wypowiedzi Siim Kallas dodał: „Dotychczasowe wyniki wysiłków koordynatorów były w pełni zadowalające dla państw członkowskich i spotkały się z uznaniem Parlamentu Europejskiego, Komisji i pozostałych zainteresowanych stron. Ważne jest, byśmy nie ustawali w staraniach na rzecz realizacji tych projektów, jeśli mamy skutecznie wdrożyć założenia polityki TEN-T.”

Bliższe informacje o priorytetowych projektach TEN-T:

http://ec.europa.eu/transport/infrastructure/index_en.htm


Side Bar