Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/61

Brüssel, 27. jaanuar 2010

Euroopa kodanikukaitseabi Haitil jätkub: esimese koordineerimismeeskonna vahetab välja värske meeskond

Haitis jätkub päästetegevus pärast 12. jaanuari laastavat maavärinat ja ELi kodanikukaitse mehhanism tegeleb abi vahendamisega 24 liikmesriigist. Üks osa ELi rahastatavast ELi kiirreageerimisvõimest toimib praegu esimest korda hädaolukorras; inimesi varustatakse puhta veega ja osutatakse arstiabi. Uus ELi kodanikukaitse meeskond saabus Haitile nädalavahetusel, et võtta kohapealne koordineerimine üle esimeselt meeskonnalt, kes oli Haitile tulnud 36 tundi pärast maavärinat ja seal viibinud sellest ajast peale.

Kodanikukaitse eest vastutav ELi volinik Stavros Dimas ütles: „EL reageeris Haiti kohutavale tragöödiale kiiresti ja tõhusalt. Meie maapealne kodanikukaitsemeeskond teeb seal raskes olukorras kõvasti tööd. Haiti inimeste ees seisavad rasked ajad: paljud vigastatud vajavad edasist ravi, kodu kaotanud inimestel on vaja toitu ja peavarju. Koos kolleegidega humanitaarabi organisatsioonidest jätkame komisjoni asepresidendi Ashtoni juhtimisel haitilaste abistamist selle kohutava sündmuse tagajärgede likvideerimisel.”

ELi kiire reageerimine

ELi kodanikukaitse mehhanism tegeleb nii Euroopast tuleva abi koordineerimise kui ka otsese päästetegevusega. Esimest korda kasutatakse ELi rahastatava ELi kiirreageerimisvõime üht osa hädaolukorras. Prantsusmaal väljatöötatud veepuhastusmoodul, mis on komisjoni palvel saadetud Port-au-Prince'i, toodab 20 000 liitrit vett päevas. Itaalias väljatöötatud täiustatud meditsiinipunkt, kus on kirurgiliste operatsioonide tegemise võimalus, on püstitatud Port-au-Prince'i lastehaigla kõrvale. Seal aidatakse umbes 50 patsienti päevas, enamik neist vajab raskete traumade tõttu suuremaid operatsioone. Lisaks sellele on EL Haitile andnud rahalist abi ja maksnud abi transportimise eest Haitile nüüdseks enam kui 3 miljoni euro ulatuses.

Seitsmeliikmeline meeskond kohapeal

ELi esimene kodanikukaitse meeskond saabub tagasi Brüsselisse kolmapäeval, 27. jaanuaril, pärast peaaegu kahenädalast viibimist Haitil. Neid asendab Itaalia, Taani, Prantsusmaa, Rootsi ja Madalmaade ekspertidest koosnev värske meeskond koos kahe kontaktametnikuga Euroopa Komisjoni järelevalve- ja teabekeskusest (MIC). Uus meeskond teeb tihedat koostööd ÜROga, et jätkata kodanikukaitse vajaduste väljaselgitamist ja hõlbustada ELi kodanikukaitse mehhanismi kaudu saabuva abi koordineerimist. Kodanikukaitse meeskond peab regulaarselt ühendust ka Euroopa Komisjoni humanitaarabi ekspertidega humanitaarabi peadirektoraadist. Esmaspäeval kohtus meeskond Haiti presidendi Prévali ja peaministri Bellerive'iga, et arutada selliseid pakilisi vajadusi nagu peavari ja toit.

ELi kodanikukaitse mehhanism

ELi kodanikukaitse mehhanism hõlbustab koostööd katastroofidele reageerimisel. Selles osaleb 31 riiki (EL 27 riigid ning Horvaatia, Island, Liechtenstein ja Norra). Mehhanismi kaudu on neil võimalik oma ressursse ühendada ja saata katastroofis kannatanud riikidele kogu maailmas. Käivitatud m ehhanism tagab abimissioonide koordineerimise nii Euroopa Liidus kui ka väljaspool seda. Tegevust koordineerib Euroopa Komisjon Brüsseli järelevalve- ja teabekeskuse kaudu.

Alates mehhanismi loomisest 2001. aastal on selle kaudu antud abi kõikjal maailmas toimunud katastroofide puhul, sealhulgas orkaani Katrina puhul Ameerika Ühendriikides 2005. aastal, Hiina 2008. aasta maavärina puhul ja tänavu suvel Lõuna-Euroopas toimunud metsatulekahjude puhul.

Haiti katastroofis kannatanutele on ELi kodanikukaitse mehhanismi vahendusel abi andnud 24 Euroopa riiki (Austria, Belgia, Bulgaaria, Taani, Eesti, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, Ungari, Island, Iirimaa, Itaalia, Luksemburg, Malta, Madalmaad, Norra, Poola, Portugal, Slovakkia, Sloveenia, Hispaania, Rootsi ja Ühendkuningriik), sealhulgas on nad saatnud meeskondi otsingu- ja päästetöödeks linnas (USAR-meeskonnad), meditsiinitöötajate meeskondi ja meditsiinivahendeid, peavarju, veepuhastusüksusi ja hügieenivahendeid.

ELi kiirreageerimisvõimet ettevalmistavad meetmed

Euroopa Parlament ja nõukogu on eraldanud ELi kiirreageerimisvõimet ettevalmistavate meetmete jaoks 15 miljonit eurot. ELi kiirreageerimisvõime on kavandatud selleks, et reageerida viivitamata suurtest katastroofidest tulenevatele kriitilistele vajadustele. See koosneb kodanikukaitse eesmärgil loodud moodulitest, mida kasutatakse Euroopa kodanikukaitse missioonidel. Ettevalmistavate meetmetega, mis on kavandatud suurendama Euroopa ühist valmisolekut suurteks katastroofideks, tagatakse põhivahendite ja olulise varustuse töövalmidus. Ettevalmistavate meetmete raames loodud esimesed üksused on nüüd kasutusvalmis. ELi metsatulekahjude vastu võitlemise taktikalise reservi katseprojekt 2009. aastal oli samuti osa sellest programmist.

Täpsem teave vt

http://ec.europa.eu/environment/civil/haiti_2010_news.htm

ning kiirreageerimisvõimet käsitlevad üksikasjad vt

http://ec.europa.eu/environment/civil/prote/prep_action2008.htm


Side Bar