Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/482

V Bruselu dne 30. dubna 2010

Světový den svobody tisku: Komise zahajuje letošní ročník soutěže o Cenu Lorenza Nataliho za žurnalistiku v oblasti rozvoje.

U příležitosti světového dne svobody tisku dne 3. května Evropská komise oficiálně zahájí letošní ročník soutěže o Cenu Lorenza Nataliho. Tato mezinárodní cena, na jejímž pořádání se partnersky podílejí Reportéři bez hranic a Světová asociace novin, je udělována za nejlepší novinářské počiny v oblasti rozvoje, demokracie a lidských práv.

Evropský komisař pro rozvoj Andris Piebalgs prohlásil: „Evropská komise uděluje Cenu Lorenza Nataliho novinářům, kteří přispívají k dalšímu pokroku v otázkách rozvoje, demokracie a lidských práv. Mnozí z nich často pracují v obtížných podmínkách. Jejich nasazení, se kterým na různých místech upozorňují na skutečnou situaci, je však nezbytné pro zvyšování povědomí veřejnosti o významu rozvojové politiky. Proto je chceme v pokračování jejich informačního poslání podpořit, a pokročit tak v rámci boje proti chudobě.“

Cena Nataliho je mezinárodní cena, jež se od roku 1992 uděluje za nejlepší novinářské práce týkající se problematiky rozvoje, demokracie a lidských práv. Je určena jak televizním či rozhlasovým novinářům, tak novinářům z tištěných nebo internetových médií. V roce 2009 se soutěže o tuto cenu zúčastnilo více než 1000 novinářů ze 130 zemí.

Novináři, kteří se o cenu chtějí ucházet, mohou podávat své přihlášky do 31. srpna 2010 na internetové adrese (http://www.nataliprize2010.eu). Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže a předání cen proběhne v prosinci v Bruselu za přítomnosti evropského komisaře pro rozvoj Andrise Piebalgse.

Sedmnáct oceněných novinářů z Afriky, Evropy, Maghrebu, Blízkého východu, Asie, Latinské Ameriky a Karibiku obdrží dohromady 60 000 eur.

Kontext:

Cena Lorenza Nataliho tvoří již dvacet let nedílnou součást rozvojové politiky Evropské komise. Obrana svobody projevu, demokracie, lidských práv a rozvoje je způsobem, jakým se lze v nejchudších zemích zasadit o řádnou správu věcí veřejných, mír a lepší životní podmínky.

Při pořádání tohoto ročníku soutěže o Cenu Lorenza Nataliho spolupracuje Evropská komise opět s následujícími předními světovými asociacemi novinářů:

  • Reportéři bez hranic, nositel Sacharovovy ceny za svobodu myšlení za rok 2005.

  • Světová asociace novin a vydavatelů zpravodajství (WAN IFRA) reprezentující více než 18 000 publikací na pěti kontinentech.

Lorenzo Natali (1922–1990) byl v letech 1976 až 1989 evropským komisařem a místopředsedou Komise. V letech 1985–1989 byl odpovědný za spolupráci a rozvoj.

Více informací naleznete na adrese: http://www.nataliprize2010.eu.


Side Bar