Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/334

Bruksela, dnia 22 marca 2010 r.

UE obchodzi 25. rocznicę ustanowienia „Europejskich Stolic Kultury”

W dniach 23-24 marca Komisja Europejska uczci 25. rocznicę ustanowienia „Europejskich Stolic Kultury”. Z tej okazji w Brukseli zorganizowane zostaną konferencja i wystawa, w których weźmie udział ponad 400 przedstawicieli byłych, obecnych i przyszłych stolic oraz organizatorów działalności kulturalnej. Przewodniczący José Manuel Barroso oraz komisarz Androulla Vassiliou otworzą tę uroczystość wraz z Doris Pack, przewodniczącą Komisji Kultury Parlamentu Europejskiego. Konferencja ma na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, jak również ocenę skutków „Europejskich Stolic Kultury” od jej początków w 1985 r.

Przewodniczący Barroso oświadczył: „Niniejsza inicjatywa jest wyraźnym przykładem zaangażowania UE w kwestię różnorodności kulturowej i tego, jak kultura może jednoczyć ludzi w całej Europie. Chciałbym podziękować wszystkim miastom, które pełniąc rolę stolic, przyczyniły się do rozwoju Europy, i życzę „Europejskim Stolicom Kultury” wszelkiej pomyślności przez następne 25 lat.”

Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, powiedziała: 25. rocznica będzie okazją do refleksji na temat niezwykłego sukcesu „Europejskich Stolic Kultury” jako siły napędowej dla kreatywności, tworzenia nowych miejsc pracy, włączenia społecznego, rewitalizacji i turystyki. Inicjatywa ta jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych w Europie i jestem przekonana, że przez kolejne 25 lat nadal będzie ona reprezentować to, co najlepsze w Europie.”

Pierwszy dzień konferencji jest poświęcony oficjalnym obchodom, jak również wymianie poglądów pomiędzy reprezentantami byłych, obecnych i przyszłych stolic. Drugi dzień będzie miał bardziej strategiczny wymiar i będzie okazją do przyjrzenia się skutkom i dorobkowi inicjatywy.

Odkąd Ateny zostały pierwszą Europejską Stolicą Kultury w 1985 r., tytuł ten uzyskało ponad 40 miast z całej Europy. W tym roku tytuł ten przyznano następującym miastom: Essen dla Zagłębia Ruhry (Niemcy), Pecz (Węgry), i Stambuł (Turcja).

Głównymi celami projektu „Europejskie Stolice Kultury” są:

  • podkreślenie bogactwa i różnorodności kultur europejskich;

  • promowanie wzajemnego zrozumienia pomiędzy obywatelami europejskimi;

  • wzmacnianie poczucia przynależności do tej samej europejskiej rodziny poprzez zwiększanie świadomości na temat wspólnych korzeni europejskich i ambicji na przyszłość.

Projekt „Europejskie Stolice Kultury” jest także niepowtarzalną okazją do rewitalizacji miast w długoterminowej perspektywie przez ożywienie ich życia kulturalnego, branż związanych z twórczością oraz przekształcenia ich wizerunku.

Autorami projektu „Europejskie Stolice Kultury” byli: nieżyjąca już Melina Mercouri, była minister kultury Grecji, oraz Jack Lang, pełniący tę samą funkcję we Francji. (Poniżej znajduje się pełna lista stolic).

Więcej informacji

O obchodach

http://ec.europa.eu/culture/news/news2459_en.htm

O Europejskich Stolicach Kultury

http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc413_en.htm

Zob. także MEMO/10/93.

ZAŁĄCZNIK: Europejskie Stolice Kultury 1985-2011

1985 : Ateny (Grecja)

1986 : Florencja (Włochy)

1987 : Amsterdam (Holandia)

1988 : Berlin (Niemcy)

1989: Paryż (Francja)

1990 : Glasgow (Wielka Brytania)

1991 : Dublin (Irlandia)

1992 : Madryd (Hiszpania)

1993 : Antwerpia (Belgia)

1994: Lizbona (Portugalia)

1995 : Luksemburg (Luksemburg)

1996 : Kopenhaga (Dania)

1997 Saloniki (Grecja)

1998: Sztokholm (Szwecja)

1999: Weimar (Niemcy)

2000 : Bergen (Norwegia), Bolonia (Włochy), Bruksela (Belgia), Helsinki (Finlandia), Kraków (Polska), Praga (Czechy), Reykjavík (Islandia), Santiago de Compostela (Hiszpania)

2001: Rotterdam (Holandia) i Porto (Portugalia)

2002 : Brugia (Belgia) i Salamanka (Hiszpania)

2003 : Graz (Austria)

2004 : Genua (Włochy) i Lille (Francja)

2005 : Cork (Irlandia)

2006 : Patras (Grecja)

2007 : Sibiu (Rumunia) i Luksemburg (Luksemburg)

2008 : Liverpool (Wielka Brytania) i Stavanger (Norwegia)

2009 : Wilno (Litwa) i Linz (Austria)

2010 : Stambuł (Turcja), Essen dla Zagłębia Ruhry (Niemcy) i Pecz (Węgry)

2011 : Turku (Finlandia) i Tallinn (Estonia)

2010 : Guimarães (Portugalia) i Maribor (Słowenia)

2011 : Marsylia (Francja) i Koszyce (Słowacja)


Side Bar