Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/262

2010 m. kovo 11 d., Briuselis

Geresnė, spartesnė, patikimesnė nauja ES pareigūnų atrankos procedūra

Kovo 16 d. Europos personalo atrankos tarnyba (EPSO) paskelbs pirmąjį administratorių konkursą, kuriame bus taikoma naujoji modernizuota ir supaprastinta ES pareigūnų atrankos procedūra. Naujoji tvarka bus geresnė: kasmet bus sistemiškai rengiami bendriausių specializacijų darbuotojų konkursai, tad kandidatai galės geriau planuoti, kada teikti paraiškas, o ES institucijoms bus lengviau rengti strateginius žmogiškųjų išteklių planus. Procedūra bus spartesnė ir veiksmingesnė, jos etapų bus mažiau nei dabar. Be to, ji bus patikimesnė, nes daugiausia bus vertinamos ne žinios, bet kompetencija, nes ji bene geriausiai parodo, kaip būsimi darbuotojai galės atlikti darbą.

Už institucijų ryšius ir administravimą atsakingas Komisijos pirmininko pavaduotojas Marošas Šefčovičius sakė: „Didėjant konkurencijai darbo rinkoje Europos institucijos turi pritraukti geriausius įvairių specializacijų kandidatus. Taip pat svarbu šiuos kandidatus išlaikyti, o tai pasieksime tik jeigu jie turės galimybę be reikalo negaišdami susirasti įdomų darbą. Naujoji sistema grindžiama geriausia viešojo sektoriaus praktika, tad ES institucijos laiku sulauks tinkamų darbuotojų ir bus išlaikyti sąžiningo ir viešo konkurso principai.“

Geresnis planavimas

EPSO įvedė trejų metų ciklinį planą, pagal kurį institucijos galės reguliariai vertinti savo darbuotojų poreikius. Bus rengiami trys metiniai konkursų ciklai – administratorių, padėjėjų ir lingvistų, o papildomai bus rengiami atskiri specialistų konkursai. Kad į rezervo sąrašus įtrauktiems konkursą laimėjusiems kandidatams nebereikėtų laukti kelerius metus, kol jiems iš tiesų bus pasiūlytas darbas, rezervo sąrašai galios tik vienerius metus – iki kitų metų konkursų ciklo pabaigos. Dauguma į rezervo sąrašus įtrauktų kandidatų bus pakviesti į pokalbį. Dalyviai galės sužinoti, kaip jiems sekėsi per konkursą, todėl bus išvengta ilgų peržiūros procedūrų.

Spartesnis ir tikslingesnis įdarbinimas

Naujoji EPSO atrankos procedūra bus kokybiškesnė ir patikimesnė. Svarbiausias principas – pereinama nuo kandidatų žinių tikrinimo prie kompetencijos vertinimo. Procedūrą tesudarys du etapai – atskirose ES šalyse rengiami kompiuteriniai pirminės atrankos testai ir vertinimo etapas Briuselyje. Naujasis ciklas truks 5–9 mėnesius, o ne beveik dvejus metus kaip anksčiau.

Per atrankos testus vis dar bus tikrinami kognityviniai gebėjimai ir elgesys tam tikrose situacijose, taip pat atsižvelgiant į siekiamą pareigybę – profesinė kompetencija ir kalbų mokėjimas. Pirmajame etape ES žinios nebebus tikrinamos – jos bus vertinamos antrajame vertinimo etape atliekant su darbu susijusias užduotis.

Vertinimo etapu bus galima deramai ir patikimai įvertinti visus svarbiausius gebėjimus, daugiausia dėmesio skiriant ne faktinėms žinioms, bet su darbu susijusiems gebėjimams. Užduotys bus parinktos taip, kad būtų galima įvertinti reikiamus įgūdžius, kurių kiekvienas bus vertinamas bent du kartus. Šį etapą sudarys visos arba pusės dienos (atsižvelgiant į konkurso rūšį) testai. Vertinimas vyks antrąja kandidato kalba (anglų, prancūzų arba vokiečių), išskyrus pareigybes, kurioms reikia specialių kalbos įgūdžių. Tai pakeis ilgą dviejų etapų egzaminų raštu ir žodžiu procesą. Be specialių profesinių įgūdžių ir žinių, bus vertinami tokie pagrindiniai gebėjimai kaip gebėjimas analizuoti ir spręsti problemas, bendrauti, gebėjimas pasiekti rezultatus, mokytis ir tobulėti, prioritetų nustatymas ir darbo organizavimas, atkaklumas ir gebėjimas dirbti su kitais.

Atrankos komisijos bus profesionalesnės: į EPSO bus deleguojami atrankos komisijų nariai, kurie bus akredituojami vertinti kompetenciją, bus pasitelkiama daugiau žmogiškųjų išteklių ir psichologijos specialistų.

Konkursą laimėjusiems kandidatams bus išduodamas „įgūdžių pasas“, kuriame bus nurodyti jų vertinimo rezultatai ir kuris bus perduotas institucijoms, kad joms būtų lengviau įdarbinti tinkamus darbuotojus.

Įvairovės skatinimas

EPSO taip pat ėmėsi priemonių, kuriomis skatinama darbuotojų įvairovė ir stengiamasi pagerinti ES institucijų kaip darbdavio įvaizdį. Be kita ko, šiomis priemonėmis užtikrinama, kad testai būtų neutralūs lyčių požiūriu, specialių poreikių turintiems kandidatams būtų suteikta geresnių paslaugų, būtų aktyviau tvarkomi rezervo sąrašai.

Kodėl rinktis karjerą ES?

EPSO nori pritraukti ES dirbti pačius geriausius kandidatus. Kartu su naująja atrankos procedūra EPSO sukūrė naują logotipą, kad pritrauktų galimus kandidatus. Savo ruožtu Komisija pasirengusi užtikrinti aukščiausios kokybės viešąjį administravimą. Karjera ES institucijose – tai įvairus profesinis gyvenimas, įdomus ir nelengvas darbas, kurį atliekant Europai galima duoti realios naudos, darbo aplinka, kurioje darbuotojai skatinami įgyti naujų įgūdžių ir mokytis kalbų, galimybės dirbti užsienyje ir keliauti, dirbti kartu su kolegomis iš visos Europos, ir patraukli socialinės apsaugos sistema.


Side Bar