Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1771

Briselē, 2010. gada 22. decembrī

Komisija apstiprina palestīniešu atbalstam 2011. gadā paredzētā finansējuma pirmo daļu 100 miljonu eiro apmērā

Eiropas Komisija šodien nolēma no 2011. gada budžeta piešķirt Okupētajai Palestīnas teritorijai pirmo finansējuma daļu 100 miljonu eiro apmērā.

Augstā pārstāve un Komisijas priekšsēdētāja vietniece Ketrina Eštone norādīja: Šis lēmums atspoguļo Eiropas Savienības ciešo politisko un finansiālo apņemšanos atbalstīt Palestīniešu pašpārvaldi un premjerministru Fajādu centienos izveidot demokrātisku un dzīvotspējīgu Palestīnas valsti. Palestīnas valsts izveide ir kritiski svarīga, lai konfliktam varētu tikt rasts nevardarbīgs, funkcionētspējīgs un noturīgs risinājums.

Paziņojot par finansējuma lēmumu, komisārs Štefans File teica: Ar šodienas lēmumu Komisija vēlas palestīniešiem dot signālu, ka, tāpat kā līdz šim, viņi var paļauties uz mūsu atbalstu arī 2011. gadā. Šis atbalsts tiks sniegts, izmantojot PEGASE mehānismu. Eiropas Savienība nešaubās, ka dalībvalstis un citi līdzekļu devēji turpinās ar šā mehānisma starpniecību atbalstīt palestīniešus.

Šodien pieņemtais lēmums, kas vairāk nekā izpilda ES apņemšanās Parīzes 2007. gada līdzekļu devēju konferences ietvaros, dos Palestīniešu pašpārvaldei iespēju arī turpmāk nodrošināt svarīgākos sabiedriskos pakalpojumus visā Okupētajā Palestīnas teritorijā. No šodien paziņotā finansējuma 60 miljoni eiro tiks piešķirti, izmantojot 2008. gada februārī izveidoto ES mehānismu Okupētās Palestīnas teritorijas atbalstam PEGASE1. Šie līdzekļi Palestīniešu pašpārvaldei palīdzēs izmaksāt algas un pensijas publiskā sektora darbiniekiem (jo īpaši mediķiem un mācībspēkiem).

Ar šā mehānisma starpniecību Komisija tieša finansiāla atbalsta veidā Palestīniešu pašpārvaldei līdz šim jau ir piešķīrusi 677 miljonus eiro, un ES dalībvalstis papildus ir ieguldījušas 265 miljonus eiro.

Pārējie 40 miljoni eiro tiks novirzīti Apvienoto Nāciju Organizācijas aģentūras UNRWA pamatbudžetam. UNWRA kopš 1949. gada sniedz pamata veselības aprūpes, izglītības un sociālos pakalpojumus 4,7 miljoniem bēgļu. ES un tās dalībvalstis ir lielākie UNRWA līdzekļu devēji.

Konteksts

Atbalsts Palestīniešu pašpārvaldei tiek sniegts, lai palīdzētu īstenot Palestīnas reformu un attīstības plānu (PRAP), ar kuru pašpārvalde iepazīstināja Parīzē 2007. gadā organizētajā līdzekļu devēju konferencē. Turklāt 2009. gada augustā premjerministrs Fajāds nāca klajā ar Palestīniešu pašpārvaldes trīspadsmitās valdības plānu, kurā, pamatojoties uz PRAP, divu gadu laikā paredzēta spēcīgu valdības iestāžu izveide, kas kalpotu par pamatu neatkarīgai Palestīnas valstij. ES ir paudusi politisku un finansiālu atbalstu premjerministra Fajāda plānam. Ņemot vērā šo atbalstu un ierobežojumu mazināšanu (kaut arī tā ir daļēja un nepietiekama) attiecībā uz iekļūšanu un pārvietošanos Rietumkrastā, premjerministra Fajāda reformu plāns ir nesis augļus ekonomikas un sociālā ziņā. Tomēr situācija Gazā joprojām ir nestabila. 2011. gada finansējuma pirmā daļa paredzēta Palestīniešu pašpārvaldes prioritātēm: segt kārtējos izdevumus, tostarp sociālos maksājumus Gazā, un dot iespēju UNRWA atbalstīt palestīniešu bēgļus.

Papildu informācija par ES un Okupētās Palestīnas teritorijas attiecībām:

http://ec.europa.eu/europeaid/where/neighbourhood/country-cooperation/occupied_palestinian_territory/occupied-palestinian-territory_en.htm

1 :

PEGASE Eiropas atbalsta mehānisms Palestīnas iedzīvotājiem pārvaldības un sociālajā un saimnieciskajā jomā.


Side Bar