Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/176

V Bruselu dne 23. února 2010

Kampaň EU za zdravou výživu „Parta k nakousnutí“ odmění vítěze hry „Hledání pokladu“

Čtyři mladí Evropané prokázali vynikající znalosti vyváženého stravování a zdravého životního stylu a úspěšně zodpověděli všechny otázky on-line hry Hledání pokladu, která byla součástí kampaně EU za zdravou výživu nazvané „Parta k nakousnutí“. Nejlepší hledači pokladu Lara García de Veas Piñeiro (1. místo), Seamus Hickey (2. místo), Francesca Martini a Silvia Vicari (3. místo) budou odměněni cenami spojenými se sportem a správnými stravovacími návyky. Ceny jim budou slavnostně předány během čtyř akcí pořádaných ve Španělsku, Irsku a Itálii.

„Zemědělství v EU poskytuje potřebné složky pro zdravou výživu a spolu s novými projekty ve školách podporuje u evropské školní mládeže ještě vyváženější stravování,“ uvedl komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Dacian Cioloş.

„Jsem velmi rád, že mohou potvrdit značný zájem evropské mládeže o výživu a fyzické aktivity. Dosažení vyvážených stravovacích návyků u dětí je trvalým úkolem a je třeba jednat ihned. Prvním krokem je zvýšit informovanost mládeže a dětí,“ řekl komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku John Dalli.

Kampaň za zdravou výživu byla zahájena v září 2009 (viz IP/09/1366 ) a probíhá paralelně s projekty EU Ovoce do škol a Mléko do škol – iniciativami za vyváženější výživu a zdravější stravovací návyky dětí.

Hledání pokladu probíhalo od září 2009 na webové stráce Party k nakousnutí a odpovědět na 16 otázek o vyvážené výživě a zdravém životním stylu při něm soutěžícím pomáhaly chutně vypadající a sportovní postavičky ovoce, zeleniny a mléčných výrobků. Z lákavých cen, inspirovaných kreslenými postavičkami Party k nakousnutí (pánové Mléko a Jogurt jr., paní Hruška a basketbalista Pórek), si šťastní výherci mohli vybrat pingpongový stůl, horské kolo, odšťavovač nebo jogurtovač.

Souvislosti

Kampaň za zdravou výživu přináší poselství „Jez, pij, hýbej se“ přímo do škol. Pouliční show Party k nakousnutí se zúčastnilo přes 17 tisíc dětí a jejich učitelů z Belgie, Francie, Spojeného království, Irska, Estonska, Litvy a Polska. Akce hodnotily školy kladně jako velice zajímavé, poučné a interaktivní. Poutavý videovzkaz belgické tenisové hvězdy Justine Heninové a osmiletého držitele rekordu z Guinnessovy knihy rekordů Rosolina Cannia měl děti přesvědčit, aby změnily své stravovací návyky k lepšímu.

Rodiče mohou na stránce rovněž nalézt řadu užitečných tipů a rady, jak přimět své děti k vyvážené snídani nebo jak vybrat zdravější svačinu mezi hlavními jídly. Koutek pro učitele nabízí přístup k nejlepším iniciativám, faktům a číslům a k pedagogickým nástrojům ve všech jazycích EU, které mají podpořit učitele v jejich školní práci.

Tři čtvrtiny osob dotázaných v nedávném průzkumu veřejného mínění Eurobarometr prohlásily, že „plně souhlasí“ s tvrzením, že „dětí trpících nadváhou je dnes zřejmě více než před pěti lety“. V EU je skutečně zhruba 22 milionů dětí s nadváhou a z toho 5 milionů trpí obezitou.

Další informace:

  • Kampaň Party k nakousnutí:

http://ec.europa.eu/agriculture/tasty-bunch/

  • Hledání pokladu:

http://ec.europa.eu/agriculture/tasty-bunch/treasure-hunt/index_cs.htm

  • Aktualizovaný audiovizuální materiál pro tisk naleznete na stránce:

http://ec.europa.eu/agriculture/tasty-bunch/press-corner/index_en.htm?press=audiovisual


Side Bar