Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE SV FI EL

IP/10/1766

Brüssel, 21. detsember 2010

Turu ja Tallinn kannavad 2011. aastal Euroopa kultuuripealinna tiitlit

Turu ja Tallinn on 2011. aastal Euroopa kultuuripealinnad. Kultuuriprogrammiga alustatakse ametlikult Tallinnas 1. jaanuaril ja Turus 15. jaanuaril ning kogu 2011. aastaks on kavandatud hulgaliselt üritusi.

Euroopa hariduse, kultuuri, mitmekeelsuse ja noorsoo volinik Androulla Vassiliou ütles: „Mul on tõeliselt hea meel Turus ja Tallinnas korraldatavate avatseremoonia pidustuste üle. Euroopa kultuuripealinna programm on Euroopa Liidu üks tähtsamaid kultuurivaldkonna algatusi. Sellega on kõikjal kaasnenud töökohtade loomine, linnaruumi elavdamine, loovus ja üleeuroopaline atraktiivsus. Soovin 2011. aasta Euroopa kultuuripealinnadele palju edu!”

Tallinnas toimub avatseremoonia uusaastaööl suure kontserdi ja ilutulestikuga. Tallinna 2011. aasta kultuuriprogrammis on kogu aasta jooksul palju üritusi – näitusi, kontserte, etendusi – mille läbivaks teemaks on Tallinnale nii oluline meri.

Turus algavad pidustused 15. jaanuaril suure vabaõhuetendusega linna läbival jõel. Tseremoonia on avalöögiks rikkalikule kultuuriprogrammile, mis ilmestab seda Soome linna kogu 2011. aasta jooksul.

2010. aasta sügisel andis Euroopa Komisjon mõlemale 2011. aasta kultuuripealinnale ettevalmistustööde kvaliteedi eest Melina Mercouri preemia (1,5 miljonit eurot).

Tallinnasse ja Turusse on kutsutud esinema mitmed välisartistid, kes aitavad kaasa programmi edukusele ja avardavad ürituste Euroopa mõõdet.

Euroopa kultuuripealinna projekt on Euroopa kultuurielu üks tähtsamaid sündmusi.. Linnad valitakse välja kultuuriprogrammi alusel, mis peab hõlmama Euroopa mõõdet, kaasama inimesi ja olema Euroopa tasandil atraktiivne ning omama linna arengu jaoks pikaajalist mõju.

Projekt annab linnadele suurepärase võimaluse muuta oma kuvandit, eristuda maailmakaardil, tõmmata ligi rohkem külastajaid ja arendada linnaruumi kultuuri kaudu. Kultuuripealinna tiitlil on pikaajaline mõju mitte ainult kultuurivaldkonnale, vaid ka sotsiaal- ja majandusvaldkonnale nii kultuuripealinnas endas kui ka lähipiirkonnas. Näiteks selgus uuringust1, et võrreldes üritusele eelneva aastaga suurenes linnas vähemalt ühe öö veetnud turistide keskmine arv 12% võrra. Liverpooli puhul 2008. aastal ja Sibiu (Rumeenia) puhul 2007. aastal suurenes selliste turistide arv koguni 25%.

Pärast Turut ja Tallinna 2011. aastal on tulevased kultuuripealinnad 2012. aastal Guimarães (Portugal) ja Maribor (Sloveenia), 2013. aastal Marseille (Prantsusmaa) ja Košice (Slovakkia), seejärel 2014. aastal Umeå (Rootsi) ja Riia (Läti) ning 2015. aastal Mons (Belgia) ja Plzeň (Tšehhi Vabariik).

Lisateave:

http://www.tallinn2011.ee/eng

http://www.turku2011.fi/en

http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc413_en.htm

1 :

European Capitals/Cities of Culture (Palmer/Rae Associates):

http://ec.europa.eu/culture/key-documents/doc926_en.htm .


Side Bar