Navigation path
Left navigation
Additional tools
IP/10/1718 Brusel 15. decembra 2010 Digitálna agenda: akčný plán elektronickej verejnej správy má zlepšiť prístup k verejným službám v rámci celej EÚ Európska komisia načrtla ambiciózny program spolupráce s orgánmi verejnej správy členských štátov s cieľom rozšíriť a zlepšiť služby ponúkané cez internet. V novom akčnom pláne elektronickej verejnej správy sa v priebehu najbližších piatich rokov predpokladá štyridsať konkrétnych opatrení s cieľom umožniť občanom a podnikom využívať online zariadenia napríklad na registráciu podniku, požiadanie o prístup k sociálnemu zabezpečeniu a zdravotným dávkam, zápis na vysokej škole alebo na ponuku na poskytovanie tovarov a služieb pre orgány verejnej správy. Podpora elektronickej verejnej správy môže pomôcť zvýšiť konkurencieschopnosť Európy a umožniť orgánom verejnej správy ponúknuť v čase rozpočtových obmedzení lepšie služby s nižšími nákladmi. Preto tvorí jednu zo základných častí Digitálnej agendy pre Európu, ktorá má za úlohu do roku 2015 zvýšiť využívanie služieb elektronickej verejnej správy občanmi na 50 % a podnikmi na 80 % (pozri IP/10/581, MEMO/10/199 a MEMO/10/200). Nový akčný plán stavia na skúsenostiach získaných z Akčného plánu európskej elektronickej verejnej správy (pozri IP/06/523). Neelie Kroesová, podpredsedníčka Komisie pre digitálnu agendu, povedala: „Akčný plán elektronickej verejnej správy pomôže orgánom verejnej správy využívať informačné a komunikačné technológie s cieľom ponúknuť lepšie služby za nižšie náklady a zároveň uľahčí život jednotlivým občanom a podnikom tým, že zlepší prístup k verejným službám.“ Osobitné ciele digitálnej agendy sú:
Európsky akčný plán elektronickej verejnej správy sa zameriava na podporu prechodu na novú generáciu otvorených, flexibilných a bezproblémových služieb elektronickej verejnej správy na miestnej, regionálnej, vnútroštátnej a európskej úrovni. Presnejšie povedané sa EÚ týmto plánom usiluje o to, aby služby fungovali v iných členských štátoch EÚ presne tak ako doma a užívateľom sa umožnilo aktívne dotvárať online verejné služby, ktoré najlepšie vyhovujú ich potrebám. Národné vlády zohrávajú ústrednú úlohu pri implementácii akčného plánu, zatiaľ čo hlavnou úlohou Komisie je zlepšiť podmienky pre rozvoj cezhraničných služieb elektronickej verejnej správy. K tomu patrí aj vytvorenie nevyhnutných podmienok, ako sú interoperabilita, elektronický podpis a elektronická identifikácia. Opatrenia akčného plánu možno rozdeliť do štyroch kategórií:
Medzi konkrétne príklady opatrení akčného plánu patria:
Akčný plán stavia na úspechu veľkých pilotných projektov financovaných EÚ v oblasti cezhraničných služieb vedených prebiehajúcimi celoúnijnými projektmi STORK, PEPPOL, SPOCS a epSOS (pozri MEMO/10/680) s cieľom uľahčiť občanom a podnikom prístup k online službám v rámci celej EÚ. Súvislosti Európsky akčný plán elektronickej verejnej správy je reakciou Komisie na požiadavky členských štátov zdieľať politiky elektronickej verejnej správy v rámci EÚ, ako je uvedené v Ministerskej deklarácii z Malmö o elektronickej verejnej správe z roku 2009 (IP/09/1738). Viac informácií nájdete tu: Európsky akčný plán elektronickej verejnej správy na roky 2011-2015 Ministerské vyhlásenie z Malmö o elektronickej verejnej správe (tlačová správa) Konferencia o elektronickej verejnej správe „Prvé kroky smerom k otvorenej verejnej správe“ Európska elektronická verejná správa - akčný plán na roky 2006-2010 STORK – (Secure Identity Across Borders Linked - Cezhranične prepojené bezpečné totožnosti) PEPPOL – (Pan-European Public Procurement Online – Paneurópske verejné obstarávanie online) SPOCS (Simple Procedures Online for Cross-border Services - Jednoduché online postupy pre cezhraničné služby) epSOS (Smart Open Services for European Patients - Inteligentné verejne prístupné služby pre európskych pacientov) |
Side Bar