Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1690

Briuselis, 2010 m. gruodžio 9 d.

50 000-ajam mokslo darbuotojui skirta ES programos Marie Curie stipendija

Šiandien Briuselyje rengiama konferencija nepaprastam Europos Sąjungos programos Marie Curie, pagal kurią finansuojami geriausi jauni pasaulio mokslo darbuotojai, įvykiui paminėti – pasveikinti jos 50 000-ąjį stipendininką. Renginį pradėjo Europos Komisijos Pirmininkas José Manuelis Barroso drauge su Europos Parlamento Pirmininku Jerzy Buzeku ir Komisijos nare Androulla Vassiliou, visapusiškai atsakinga už programą Marie Curie. Nuo programos Marie Curie pradžios 1996 m. stipendijos skirtos 70 šalių dirbantiems 100 skirtingų tautybių mokslo darbuotojams mokyti.

Pagal programą Marie Curie parengiama puikių mokslo darbuotojų, kurie yra Europos siekiamos žinių ekonomikos pagrindas. Taip perspektyviausiems mokslo darbuotojams suteikiama galimybė įgyti patirties užsienyje – tiek Europoje, tiek už jos ribų – ir pritraukiama geriausių jaunų mokslo darbuotojų iš ne ES šalių, kad Europa galėtų pasinaudoti jų gabumais“, – sakė Komisijos narė Vassiliou.

Iš 50 000 mokslo darbuotojų, gavusių Marie Curie stipendiją, 40 proc. sudaro moterys. Nuo 2007 m. programoje dalyvavo beveik 6 300 viso pasaulio (įskaitant 5 140 ES) universitetų, mokslinių tyrimų organizacijų ir įmonių. Programos Marie Curie biudžetas 2007–2013 m. – 4,7 mlrd. EUR, iš kurių 80 proc. skirta jaunesniems kaip 35 m. mokslo darbuotojams mokyti.

Nuo programos pradžios daugiausia Marie Curie mokslo darbuotojų buvo iš Jungtinės Karalystės, toliau – Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos, Nyderlandų ir Italijos. Tačiau susidomėjimas programa didėja visoje Europoje: per pastaruosius trejus metus bendras stipendijų paraiškų skaičius padidėjo 65 proc. ir manoma, kad iki 2013 m. Marie Curie mokslo darbuotojų bus 90 000.

Rengiant ES remiamus mokslo darbuotojus aktyviai dalyvauja keli Nobelio premijos laimėtojai. Pastaruosius penkerius metus tarp jų buvo Françoise Barré-Sinoussi (2008 m. Nobelio medicinos premijos laimėtoja), Albertas Fertas ir Peteris Grünbergas (2007 m. Nobelio fizikos premijos laimėtojai) ir Jeanas Marie Lehnas (1987 m. Nobelio chemijos premijos laimėtojas). Buvo pripažinta kai kurių dabartiniuose arba naujausiuose Marie Curie projektuose dalyvaujančių mokslo darbuotojų veikla.

Konferencija „Programos Marie Curie veiksmai kuriant inovacijų Europą“

Briuselyje vyksiančioje konferencijoje, pavadinimu „Programos Marie Curie veiksmai kuriant inovacijų Europą“ (gruodžio 9–10 d., vieta – Autoworld, Parc du Cinquantenaire), 50 000-ajam Marie Curie stipendininkui atstovaus 25 mokslininkai. Drauge su 250 kitų dalyvių, įskaitant Europos Parlamento narius, politikos formuotojus, universitetų, mokslinių tyrimų įstaigų, didžiausių bendrovių ir MVĮ atstovus, jie svarstys kai kuriuos naujausius Marie Curie stipendininkų atliekamus mokslinius tyrimus vėžio, kardiologijos, vaisingumo, klimato kaitos, atsinaujinančios energijos, meno vertybių apsaugos, transporto infrastruktūros saugumo ir kitose srityse.

Daugiausia dėmesio bus skiriama naujausiems pasiekimams, tačiau taip pat bus svarstoma, kaip ateityje patobulinti programą, visų pirma sprendžiant judumo, mokymo, įgūdžių gerinimo ir profesinio tobulėjimo klausimus.

Stipendininkų atranka

Kad būtų sukurta inovacijų Sąjunga, Europai reikia pasaulinio lygio mokslo darbuotojų, kurie galėtų įveikti dabartinius ir būsimus sunkumus. Europos Sąjunga įsipareigojusi įkvėpti, skatinti, mokyti ir perkvalifikuoti savo aukštos kvalifikacijos mokslo darbuotojus.

Marie Curie stipendijų paraiškas vertina nepriklausoma garsių Europos ir kitų šalių mokslininkų grupė. Vertinimas grindžiamas projekto moksline kokybe ir jo galimu poveikiu Europos konkurencingumui, taip pat mokymo programos, priimančiosios institucijos ir mokslo darbuotojo kompetencija. Finansuojami tik geriausi projektai.

Marie Curie stipendininkai gauna darbo iki trejų metų sutartį, taip pat visapusišką socialinį ir pensijos draudimą.

Numatoma 7000 naujų darbo vietų

Programos Marie Curie veiksmai yra ES mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros septintosios bendrosios programos paprogramės „Žmonės“ dalis. 2011 m. programos Marie Curie biudžetas – 772 mln. EUR; tikimasi sukurti 7 000 naujų darbo vietų.

Pagal programą Marie Curie remiami ne tik mokslo darbuotojai, bet ir doktorantai, universitetų ir įmonių partnerystė, trumpalaikiai mainai ir iš užsienio grįžtančių mokslo darbuotojų reintegracija.

Daugiau informacijos


Side Bar