Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/156

Bruksela, dnia 11 lutego 2010 r.

Komisja planuje przeznaczenie kolejnych 90 milionów euro na pomoc dla Haiti

W celu sfinansowania dalszej, znaczącej pomocy humanitarnej dla Haiti Komisja Europejska zaproponowała w dniu dzisiejszym wykorzystanie środków z rezerwy budżetowej UE na pomoc nadzwyczajną. Podejmując decyzję o przekazaniu 90 milionów euro w ramach pomocy, Komisja pragnie zwrócić szczególną uwagę na poważną i pilną potrzebę zapewnienia schronień tym mieszkańcom Haiti, których domy zostały zniszczone lub uszkodzone podczas trzęsienia ziemi, oraz na pomoc w dystrybucji żywności i zapewnienie niezbędnej opieki medycznej.

„Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec kolejnej tragedii humanitarnej na Haiti. Biorąc pod uwagę nadchodzącą porę deszczową i okres huraganów, naszym nadrzędnym celem powinno być zapewnienie ludziom dachu nad głową” powiedziała nowa europejska komisarz ds. współpracy międzynarodowej, pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego Kristalina Georgijewa . „Musi być to dach, który wytrzyma karaibskie burze. Nadal pamiętamy rok 2008, kiedy Haiti zostało dotknięte czterema burzami tropikalnymi jedna po drugiej. Przeznaczając kolejne 90 milionów euro w ramach pomocy Komisja Europejska pragnie podkreślić, że jest zdecydowana, by wspierać władze Haiti w organizacji pomocy humanitarnej dla mieszkańców tego dotkniętego katastrofą kraju.”

Decyzja o wyasygnowaniu środków z rezerwy budżetowej na pomoc nadzwyczajną musi zostać zatwierdzona przez władze budżetowe UE (Parlament Europejski i Radę).

Oprócz wsparcia działań związanych z zapewnieniem schronień, decyzja o pomocy przyczyni się również do zaspokojenia innych pilnych potrzeb, takich jak potrzeba zapewnienia żywności, opieki medycznej oraz dostępu do wody i urządzeń sanitarnych.

Dzięki tym dodatkowym środkom łączna pomoc UE dla Haiti wyniesie 609 milionów euro, z czego 309 milionów euro przeznaczono na pomoc humanitarną (120 milionów euro ze środków Komisji i 189 milionów euro od państw członkowskich). Reszta tej kwoty, czyli 300 milionów euro, przeznaczona jest na pilne działania na rzecz odnowy i odbudowy. Zarówno te środki finansowe, jak i planowana misja wojskowa UE mająca na celu zapewnienie schronień, przyniosą mieszkańcom Haiti ulgę w ich cierpieniach.


Side Bar