Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1536

V Bruselu dne 22. listopadu 2010

Náctiletí od Laponska po Limassol se chystají na překladatelskou soutěž EU

Až 3 300 mladých lidí z celé Evropy si 23. listopadu otestují své jazykové dovednosti ve čtvrtém ročníku soutěže mladých překladatelů „Juvenes Translatores“, kterou pro školy pořádá Evropská komise. Soutěž se uskuteční souběžně ve všech školách od města Kittilä ve finském Laponsku po Limassol na Kypru. Test potrvá dvě hodiny, od 10:00 do 12:00 hodin bruselského času, a bude probíhat pod dohledem samotných škol.

„Velmi mě těší, že soutěže se chce zúčastnit tolik škol – tentokrát se zapojilo o téměř 60 škol více a množství účastníků je o 13  % vyšší než loni,“ uvedla evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androulla Vassiliou. „Jde o výjimečnou příležitost pro mladé lidi, aby poměřili své jazykové dovednosti s nejlepšími žáky z jiných zemí. Hojná účast je také důkazem, že vzdělávací subjekty a učitelé přikládají výuce jazyků značný význam.“

Do soutěže se přihlásilo více než 1 600 škol, což je zatím nejvíce od jejích počátků. Z praktických důvodů Komise použila namátkový výběr škol, které se soutěže zúčastní. Kompletní seznam zúčastněných škol je k dispozici na internetových stránkách soutěže:

http://ec.europa.eu/translatores/selected/selected_schools_en.htm

Účastníci musí být narozeni v roce 1993 a testu se za každou školu může zúčastnit až pět žáků. Žáci obdrží jednostránkový text a budou mít dvě hodiny na to, aby jej co nejlépe přeložili z jazyka, který si zvolí, do jakéhokoliv dalšího z 23 úředních jazyků EU.

Překlady posoudí a oznámkují profesionální překladatelé z Generálního ředitelství pro překlady Evropské komise. Porota vybere nejlepší překlad z každého členského státu a vítězové budou vyhlášeni v únoru 2011.

Stejně jako v minulých letech budou všichni vítězové pozváni na slavnostní předání cen v Bruselu, kde obdrží ceny z rukou evropské komisařky pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androully Vassiliou a setkají se s překladateli EU.

Další informace o soutěži jsou k dispozici na těchto internetových stránkách:

Internetové stránky soutěže: http://ec.europa.eu/translatores

Facebook: JuvenesTranslatores

Twitter: @translatores

Generální ředitelství pro překlady: http://ec.europa.eu/dgs/translation/


Side Bar