Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1524

Briselē, 2010. gada 18. novembrī

Digitalizācijas programma. Europeana tiešsaistē piedāvā vairāk nekā 14 miljonus liecību par Eiropas kultūras mantojumu

Tagad ikviens pasaulē, izmantojot Europeana digitālo bibliotēku, var piekļūt vairāk nekā 14 miljoniem digitalizētu grāmatu, fotogrāfiju, gleznu, filmu un mūzikas klipu no kultūras iestādēm visā Eiropā. Europeana, kuru uzsāka darbu 2008. gadā, jau ir pārsniegusi sākotnējo 2010. gada mērķi —10 miljonus darbu. Šodien Pārdomu grupa ("Comité des Sages" – Maurice Lévy, Elisabeth Niggemann, Jacques de Decker), kuru izveidoja Komisija, lai izpētītu jaunus paņēmienus Eiropas kultūras mantojuma pieejamībai tiešsaistē (IP/10/456), vēršas pie ES Kultūras ministru padomes un Eiropas Parlamenta Kultūras komitejas. "Comité des Sages" ziņojums tiks publicēts 2011. gada sākumā.

Nēlī Krusa, Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece un digitalizācijas programmas komisāre, teica: ''Europeana ir lielisks piemērs tam, kā Eiropas mēroga sadarbība var bagātināt mūsu dzīvi. 14 miljonu darbu pieejamība tiešsaistē ir laba ziņa visiem interneta lietotājiem, kuri vēlas piekļūt Eiropas bibliotēku, muzeju un arhīvu kultūras materiāliem. Bet Europeana varētu būt vēl pilnīgāka, ja vēl vairāk kultūras iestāžu savas kolekcijas pārveidotu ciparu formātā un padarītu tās pieejamas, izmantojot Europeana portālu. Es ticu, ka ''Comité des Sages" drīz sniegs mums tālejošus ieteikumus šā procesa paātrināšanai."

Europeana uzsāka kā izmēģinājuma projektu 2008. gada novembrī Eiropas portālam, kurā interneta lietotāji varētu meklēt un tieši piekļūt digitalizētām grāmatām, kartēm, gleznām, laikrakstiem, fotogrāfijām, filmu fragmentiem un visu veidu audiovizuālajiem dokumentiem no Eiropas kultūras iestādēm. Tagad vairāk nekā 14 miljoni no šiem darbiem, arī mūzikas klipi, ir pieejami www.Europeana.eu, un to skaits ir pārsniedzis Komisijas sākotnējo mērķi —10 miljonus darbu 2010. gadā.

Starp šajā gadā pievienotiem jauniem darbiem ir bulgāru 1221. gada pergamenta manuskripts, kas liecina par bulgāru valodas vēsturi; 1547. gadā publicētā pirmā lietuviešu grāmata ''Catechismusa prasty szadei''; 1558. gadā izdots Aristoteļa darbs ''Technē rētorikēs'' sengrieķu valodā un latīņu valodā; 17. gadsimta holandiešu gleznotāja Jana Stīna gleznas; vācu autoru Gētes un Šillera kopotie raksti; 1907. gadā filmēti materiāli par Dānijas konstitūcijas dienas svinībām; fotogrāfiju sērija, kas ataino Glendalough klosteri Īrijāun uzņemta pirms Pirmā pasaules kara (vairāk piemēru sk. MEMO/10/586).

Digitalizētas fotogrāfijas, gleznas, muzeju priekšmeti un citi attēli veido 64 % no Europeana kolekcijas. 34 % no kolekcijas ir digitalizēti teksti, tostarp vairāk nekā 1,2 miljoni kopoto rakstu, ko var aplūkot tiešsaistē un/vai lejupielādēt. Šie teksti iekļauj tūkstošiem retu manuskriptu un pirmās drukātās grāmatas (incunabula), kas izdotas pirms 1500. gada. Video un audio materiāli veido mazāk nekā 2 % no kolekcijas. Daudzi materiāli, kas pieejami Europeana, ir senāki darbi, kuriem beidzies autortiesību termiņš, galvenokārt tāpēc, ka ir sarežģīti un dārgi nokārtot autortiesību jautājumus, lai pārveidotu ciparu formātā tos materiālus, kuriem nav beidzies autortiesību termiņš (pat materiāliem, kuri vairs netiek komerciāli izplatīti vai netiek izdoti) vai materiālus, kuru iespējamie autortiesību turētāji nav zināmi (nezināmu autoru darbi).

Visas ES dalībvalstis ir publicējušas darbus Europeana, bet ieguldījums joprojām ir nevienāds. Francijas ieguldījums joprojām ir lielākais (18 % no visiem darbiem). Vācija ir palielinājusi sava devuma daļu līdz 17 %. Lai nodrošinātu, ka Europeana patiesi atspoguļo Eiropas kultūras mantojumu, to turpmāk nepieciešams papildināt ar kvalitatīviem materiāliem no visām dalībvalstīm.

Europeana lietošanas iespējas skolās demonstrēja dalībnieki nesenajā konkursā "eLearning Awards", kuru organizēja sadarbības tīkls "European Schoolnet". Uzvarētājprojektā piedalījās skolēni no Portmarnock skolas Īrijā, kuri veidoja savus blogus par vēsturiskām personībām, izmantojot digitālos resursus.

Nākamajā gadā Europeana paredz izmēģināt lietotāja radītu saturu un aicinās lietotājus sniegt materiālus Europeana par Pirmā pasaules kara tematiku.

Pašlaik Europeana ir pieejamas divas virtuālas izstādes. ''Reading Europe'' ir bagātīga krātuve, kurā ir retas Eiropas grāmatas un literatūras darbi. ''Art nouveau'' izstāde parāda iespēju apkopot kultūras materiālus no dažādām valstīm.

Priekšvēsture

Europeana www.europeana.eu ir kopējs Eiropas kultūras iestāžu ieguldījums. Vairāk nekā 1500 kultūras iestādes visā Eiropā sniedz ciparu formātā pārveidotus materiālus. To uzsāka kā izmēģinājuma projektu 2008. gada novembrī, un sākotnēji tajā bija 2 miljoni kultūras darbu, kas pieejami tiešsaistē (IP/08/1747).

Europeana birojs atrodas Valsts bibliotēkā Hāgā, Nīderlandē. To vada Europeana fonds, un 80 % finansējuma sniedz ES. Sākumā 2008. gadā Europeana pieredzēja necerētu lietotāju interesi, un to uz mēnesi nācās slēgt.

Sk. MEMO/10/586, lai iegūtu vairāk informācijas par Europeana.

Europeana saturs atsevišķi pa valstīm
(procentuālā daļa no kopējā darbu skaita Europeana, kurus sniegušas dažādas valstis)

ES dalībvalstis

Procentuālā daļa

Francija

17,98%

Vācija

17,10%

Zviedrija

9,69%

Spānija

8,85%

Nīderlande

7,89%

Itālija

7,03%

Īrija

6,47%

Apvienotā Karaliste

6,14%

Polija

2,81%

Beļģija

1,45%

Grieķija

1,40%

Somija

1,31%

Slovēnija

0,98%

Austrija

0,32%

Igaunija

0,27%

Rumānija

0,17%

Slovākija

0,15%

Dānija

0,11%

Portugāle

0,11%

Bulgārija

0,08%

Čehija

0,08%

Ungārija

0,07%

Lietuva

0,05%

Luksemburga

0,04%

Latvija

0,01%

Kipra

<0,01%

Malta

<0,01%

Europeana kolekcijas, kurām nav norādīta dalībvalsts, t.i., no Europeana projektiem

2,91%

Valstis ārpus ES

Norvēģija

5,76%

Citi

0,85%


Side Bar