Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1524

Briuselis, 2010 m. lapkričio 18 d.

Skaitmeninė darbotvarkė. Europeanoje suteikiama interneto prieiga prie daugiau kaip 14 mln. Europos kultūros paveldo pavyzdžių

Dabar bet kuris iš mūsų bet kurioje pasaulio vietoje gali naudotis prieiga prie daugiau kaip 14 mln. visos Europos kultūros institucijų Europos skaitmeninėje bibliotekoje Europeana pateiktų skaitmeninių knygų, žemėlapių, fotografijų, tapybos darbų, filmų ir muzikos klipų. Europeanos kolekcijoje iškart po pristatymo 2008 m. buvo 2 mln. objektų, o dabar jų – jau per 10 mln., t. y. daugiau nei planuota sukaupti iki 2010 m. pabaigos. Šiandien svarstymų grupė (Ekspertų komitetas (Comité des Sages), t. y. Maurice Lévy, Elisabeth Niggemann, Jacques de Decker), kurią Komisija sukūrė, kad būtų įvertintos naujos galimybės Europos kultūros paveldą pateikti internete (IP/10/456), kreipiasi į ES Kultūros ministrų tarybą ir Europos Parlamento Kultūros komitetą. Ekspertų komiteto ataskaita bus paskelbta 2011 m. pradžioje.

Už skaitmeninę darbotvarkę atsakinga Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes sakė:Europeana – tai puikus pavyzdys, kaip Europos lygmens bendradarbiavimas gali praturtinti visų mūsų gyvenimą. Internete pateikiama 14 mln. objektų – tai gera naujiena visiems interneto vartotojams, norintiems turėti prieigą prie Europos bibliotekų, muziejų ir archyvų kultūros medžiagos. Tačiau Europeana galėtų būti dar naudingesnė, jei daugiau kultūros institucijų savo kolekcijas skaitmenintų ir užtikrintų, kad jos būtų prieinamos per šį Europos portalą. Tikiuosi, kad Ekspertų komitetas netrukus mums pateiks plataus užmojo rekomendacijas, kaip paspartinti procesą.“

Bandomoji Europeanos versija pristatyta 2008 m. lapkričio mėn. kaip Europos interneto vartai interneto vartotojams, ieškantiems Europos kultūros institucijų pateiktų skaitmeninių knygų, žemėlapių, tapybos darbų, laikraščių, fotografijų, filmų ištraukų ir įvairių audiovizualinių dokumentų ir norintiems turėti tiesioginę prieigą prie jų. Interneto svetainėje www.europeana.eu dabar galima rasti daugiau kaip 14 mln. tokių objektų, taip pat muzikos klipų, nors iš pradžių Komisija planavo, kad iki 2010 m. pabaigos jų turėtų būti sukaupta tik 10 mln.

Tarp naujų šiais metais įtrauktų objektų yra bulgarų kalbos istoriją liudijantis 1221 m. pergamente surašytas bulgarų rankraštis, 1547 m. išspausdinta pirmoji lietuviška knyga Catechismusa prasty szadei, 1588 m. Aristotelio Technē rētorikēs senovės graikų ir lotynų kalbomis, XVII a. olandų tapytojo Jano Steeno tapybos darbai, vokiečių autorių Goethe's ir Schillerio visų darbų rinkinys, 1907 m. Danijos konstitucijos dienos šventės filmuota medžiaga ir prieš Pirmąjį pasaulinį karą darytų Airijos Glendalocho vienuolyno nuotraukų rinkinys (daugiau pavyzdžių pateikta MEMO/10/586).

Skaitmeninės fotografijos, žemėlapiai, tapybos darbai, muziejų objektai ir kiti atvaizdai sudaro 64 % Europeanos kolekcijos. 34 % kolekcijos skirta suskaitmenintiems tekstams, įskaitant daugiau kaip 1,2 mln. knygų, kurias galima peržiūrėti internete ir (arba) parsisiųsti. Tai ir tūkstančiai retų rankraščių ir ankstyviausių spausdintų knygų (inkunabulų), išleistų iki 1500 m. Vaizdo ir garso medžiaga sudaro mažiau nei 2 % kolekcijos. Didelė dalis Europeanoje pateikiamos medžiagos yra senesnė, t. y. ta, kuriai netaikomos autorių teisės; taip yra dėl sunkumų ir su teisių suteikimu susijusių sąnaudų, susidarančių, kai norima skaitmeninti medžiagą, kuriai taikomos autorių teisės (net kai medžiaga komerciškai nebeplatinama arba nebespausdinama), arba medžiagą, kurios teisių turėtojai nežinomi, ir prie tokios medžiagos suteikti prieigą.

Objektų Europeanai pateikė visos ES valstybės narės, tačiau jų indėlis nevienodas. Prancūzija pateikė daugiausiai (18 % visų objektų). Vokietija savo dalį padidino iki 17 %. Siekiant užtikrinti, kad Europeanoje atsispindėtų visa Europos kultūros paveldo įvairovė, daugiau kokybiškos medžiagos turėtų pateikti visos valstybės narės.

Europeanos naudojimo mokyklose galimybes atskleidė Europos mokyklų tinklo organizuoto e. mokymosi konkurso dalyviai. Geriausiu pripažintas Portmarnoko (Airija) bendruomenės mokyklos projektas; jame dalyvavę mokiniai naudodamiesi skaitmeniniais ištekliais kūrė tinklaraščius apie istorinius veikėjus.

Kitąmet Europeanoje ketinama eksperimentuoti su vartotojų sukurtu turiniu – vartotojai bus raginami Europeanai pateikti medžiagą Pirmojo pasaulinio karo tema.

Šiuo metu Europeanoje veikia dvi virtualios parodos. Parodoje „Skaitančioji Europa“ pristatoma daug retų Europos knygų ir literatūros kūrinių. Art nouveau stiliaus darbų parodoje atskleidžiamos galimybės vienoje vietoje pateikti kultūros medžiagą iš skirtingų šalių.

Pagrindiniai faktai

Europeana (www.europeana.eu) – tai bendras Europos kultūros institucijų projektas. Skaitmeninę medžiagą teikia per 1500 Europos kultūros institucijų. Kai bandomoji Europeanos versija buvo pristatyta 2008 m. lapkritį, iš pradžių internetu buvo suteikta prieiga prie 2 mln. kultūros objektų (IP/08/1747).

Europeanos biuras yra įsikūręs Nyderlandų nacionalinėje bibliotekoje Hagoje. Jį administruoja Europeanos fondas, o 80 % lėšų skiria ES. Pačioje veiklos pradžioje 2008 m. Europeana netikėtai sulaukė vartotojų antplūdžio – svetainę teko uždaryti mėnesiui.

Norėdami apie Europeaną sužinoti daugiau, žr. MEMO/10/586.

Europeana turinys pagal šalis
(skirtingų šalių Europeanai pateiktų objektų procentinė dalis)

ES valstybės narės

Procentinė dalis

Prancūzija

17,98 %

Vokietija

17,10 %

Švedija

9,69 %

Ispanija

8,85 %

Nyderlandai

7,89 %

Italija

7,03 %

Airija

6,47 %

Jungtinė Karalystė

6,14 %

Lenkija

2,81 %

Belgija

1,45 %

Graikija

1,40 %

Suomija

1,31 %

Slovėnija

0,98 %

Austrija

0,32 %

Estija

0,27 %

Rumunija

0,17 %

Slovakija

0,15 %

Danija

0,11 %

Portugalija

0,11 %

Bulgarija

0,08 %

Čekija

0,08 %

Vengrija

0,07 %

Lietuva

0,05 %

Liuksemburgas

0,04 %

Latvija

0,01 %

Kipras

<0,01 %

Malta

<0,01 %

Atskiroms valstybėms narėms nepriskiriamos Europos kolekcijos, pvz., iš Europos projektų

2,91 %

ES nepriklausančios šalys

Norvegija

5,76 %

Kitos

0,85 %


Side Bar