Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1461

Bruksela, 3 listopada 2010 r.

Zapamiętaj tę datę: przyjdź i weź udział w Europejskich dniach rozwoju – 6 i 7 grudnia w Brukseli

Dnia 6 i 7 grudnia Komisja Europejska, we współpracy z belgijską prezydencją Unii Europejskiej, organizuje w Brukseli piątą edycję Europejskich dni rozwoju. Przewodniczący Komisji José Manuel Barroso wygłosi przemówienie inauguracyjne z okazji otwarcia tego ważnego forum dyskusji politycznej, które skupia byłych i obecnych szefów państw i rządów z Europy, Afryki i pozostałych części świata, wysokich rangą przedstawicieli rządów, organizacji międzynarodowych oraz osoby zawodowo zajmujące się kwestami rozwoju, organizacje pozarządowe, przedstawicieli mediów i społeczeństwa obywatelskiego. Europejskie dni rozwoju odbędą się kilka dni po szczycie Afryka-UE w Trypolisie i w tym samym czasie co konferencja Narodów Zjednoczonych w Cancún poświęcona kwestiom zmian klimatu. Formuła ta umożliwia zainteresowanym stronom i rządom dyskusję nad globalnymi wyzwaniami w otwartej, a często nieformalnej atmosferze. Aby wziąć udział w Europejskich dniach rozwoju, należy zarejestrować się na stronie http://register.eudevdays.eu/.

„Europejskie dni rozwoju są kluczowym wydarzeniem w kalendarzu imprez w dziedzinie rozwoju i główną europejską platformą dialogu i wymiany informacji na tematy związane z rozwojem”, oświadczył europejski komisarz ds. rozwoju, Andris Piebalgs. „Dla osób zajmujących się tą dziedziną jest to wyjątkowa okazja do debaty i wymiany pomysłów; społeczeństwu zaś pozwala zapoznać się z muzyką, sztuką i kinematografią krajów rozwijających się. Tegoroczna edycja Europejskich dni rozwoju odbywa się w strategicznym momencie – polityka w dziedzinie rozwoju jest obecnie przekształcana, tak aby wpisywać się w nową strukturę organizacji instytucjonalnej UE i przystawać do warunków ogólnej sytuacji na świecie. ”

Europejskie dni rozwoju 2010 – program

Pod zwierzchnictwem przewodniczącego Komisji José Manuela Barroso i komisarza ds. rozwoju, Andrisa Piebalgsa, tegoroczna edycja Europejskich dni rozwoju obejmie 15 paneli wysokiego szczebla, dwa przemówienia inauguracyjne oraz 30 seminariów. Poruszane będą tak delikatne kwestie jak rola rozwoju w nowej, powstałej na mocy traktatu lizbońskiego strukturze organizacji instytucjonalnej, kwestia sprawowania rządów, refleksja nad przyszłością współpracy w dziedzinie rozwoju, dostęp do energii, globalna polityka zdrowotna, zarządzanie zasobami naturalnymi, wsparcie sektora prywatnego, skuteczność pomocy, prawa człowieka itp. Odbędzie się także szereg imprez towarzyszących, wręczone zostaną nagrody i przedstawione sprawozdania. Do najważniejszych wydarzeń należeć będzie ceremonia wręczenia nagród w konkursie dziennikarskim im. Lorenzo Natali, która odbędzie się w urzędzie miasta Brukseli, oraz wręczenie nagród laureatom konkursu „Muzyka przeciwko ubóstwu”. (Wykaz imprez towarzyszących umieszczono w programie Europejskich dni rozwoju – zob. link poniżej).

Obok przedstawicieli Komisji, udział w Europejskich dniach rozwoju potwierdzili dotychczas: obecni prezydenci Beninu, Burkiny Faso, Rwandy, Mali, Tanzanii oraz Malawi (które obecnie przewodniczy Unii Afrykańskiej), premierzy Zimbabwe i Autonomii Palestyńskiej, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, Jean Ping (przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej), były prezydent Francji Jacques Chirac, znani naukowcy, m.in.: prof. Paolo Buss, prof. Paul Collier, dr Armando De Negri oraz dr Rajendra Pachauri, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, m. in.: Filippo Grandi (Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie), dr Ibn Chambas (Sekretarz Generalny AKP), oraz Cheick Sidi Diarra (Wysoki Przedstawiciel NZ ds. państw najsłabiej rozwiniętych). Udział potwierdzili także przedstawiciele fundacji Nike oraz Bill & Melinda Gates.

Otwarto zapisy!

Wszelkie media zainteresowane udziałem w Europejskich dniach rozwoju proszone są o rejestrację na stronie: http://register.eudevdays.eu/.

W tym roku na portalu Europejskich dni rozwoju – www.eudevdays.eu – udostępnione zostaną wyczerpujące materiały internetowe, aby umożliwić każdemu śledzenie debat i imprez. Transmisje wydarzeń (web-streaming), codzienne podsumowanie wydarzeń w formie audiowizualnej, wybór cytatów, dostęp do ekip telewizyjnych, zestawy materiałów telewizyjnych i radiowych oraz wiele innych rozwiązań zostanie udostępnionych w celu ułatwienia pracy dziennikarzom i przedstawicielom mediów. Pełen wykaz dostępnych usług znajduje się w przewodniku dla mediów (zob. link poniżej).

Kontekst

Europejskie dni rozwoju, obchodzone po raz pierwszy w 2006 r., były w zamyśle narzędziem zwiększenia skuteczności pomocy i okazją do zacieśnienia Europejskiego konsensu w sprawie współpracy na rzecz rozwoju. W czterech dotychczasowych edycjach udział wzięło 31 szefów państw, 44 szefów rządów i ministrów oraz 6 zdobywców nagrody Nobla. Ubiegłoroczna edycja, odbywająca się w Sztokholmie, zgromadziła 6 tys. uczestników.

Przydatne linki:

Przewodnik dla mediów:

http://eudevdays.eu/download/EDD_2010_media-guide.pdf

Wstępny program:

http://eudevdays.eu/download/EDD_2010_Full_Draft_Programme.pdf

Strona internetowa europejskiego komisarza ds. rozwoju, Andrisa Piebalgsa:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/piebalgs/index_en.htm


Side Bar