Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1461

V Bruselu dne 29. října 2010

Poznačte si v kalendáři datum 6. a 7. prosince a přijeďte do Bruselu na Evropské dny rozvojové pomoci

Evropská komise ve spolupráci s belgickým předsednictvím Evropské unie zorganizují 6. a 7. prosince v Bruselu pátý ročník Evropských dnů rozvojové pomoci. Předseda José Manuel Barroso přednese hlavní projev na zahájení tohoto významného politického diskusního fóra, v jehož rámci se setkávají stávající i bývalé hlavy států a vlád z Evropy, Afriky i ostatních částí světa, vysocí představitelé vlád, mezinárodních organizací i osoby aktivní v oblasti rozvoje, nevládní organizace, média a občanská společnost. Evropské dny rozvojové pomoci se uskuteční jen několik dní po skončení summitu Afrika-EU v Tripolisu a souběžně s konferencí OSN o změně klimatu v Cancúnu. Zúčastněným stranám a vládám proto nabídnou správně načasovanou a zacílenou příležitost reagovat na globální výzvy v otevřené a často neformální atmosféře. Chcete-li se Evropských dnů rozvojové pomoci zúčastnit, zaregistrujte se na: http://register.eudevdays.eu/.

„Evropské dny rozvojové pomoci jsou hlavní událostí v kalendáři evropské rozvojové pomoci a představují prvořadou platformu pro diskusi a výměnu zkušeností v otázkách rozvoje,“ uvedl Andris Piebalgs, evropský komisař pro rozvoj. „Nabízejí jedinečnou příležitost k diskusi mezi jednotlivými rozvojovými subjekty a k vzájemnému sdílení nápadů. Veřejnosti umožní seznámit se s hudbou, uměním a filmy z rozvojového světa. Tento ročník Evropských dnů rozvojové pomoci se koná v zásadní době, kdy dochází ke změně rozvojové politiky s cílem reagovat na novou institucionální strukturu EU a aktuální globální souvislosti.“

Evropské dny rozvojové pomoci 2010: aktuální program

Evropské dny rozvojové pomoci pod vedením předsedy José Manuela Barrosa a komisaře pro rozvoj Andrise Piebalgse nabídnou 15 panelů na vysoké úrovni, dva hlavní proslovy a 30 seminářů na tak citlivá témata, jako je např. místo rozvoje v institucionálním rámci zavedeném Lisabonskou smlouvou, správa, úvahy o budoucnosti rozvojové spolupráce, dostupnost energie, „politika celosvětového zdraví“, hospodaření s přírodními zdroji, podpora soukromému sektoru, efektivita pomoci, lidská práva apod. Evropské rozvojové dny bude doprovázet řada vedlejších akcí, udílení cen a podávání zpráv. V tomto směru je třeba poukázat na slavnostní ceremoniál udílení novinářské ceny Lorenza Nataliho na bruselské radnici a slavnostní ceremoniál pro vítěze soutěže Hudbou proti chudobě. (Seznam vedlejších akcí naleznete na níže uvedeném internetovém odkazu na stránku s návrhem programu Evropských dnů rozvojové pomoci).

Vedle představitelů Komise EU potvrdili v tomto stadiu svoji účast: stávající prezidenti Beninu, Burkiny Faso, Rwandy, Mali, Tanzanie a Malawi (v současné době předsedající Africké unii), ministerský předseda Zimbabwe a palestinské samosprávy, předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek, předseda Komise Africké unie Jean Ping, bývalý francouzský prezident Jacques Chirac, uznávaní zástupci z akademických kruhů, jako např. prof. Paolo Buss, prof. Paul Collier, dr. Armando De Negri a dr. Rajendra Pachauri, a zástupci z mezinárodních organizací, jako např. Filippo Grandi (UNRWA), dr. Ibn Chambas (generální tajemník AKT) a Cheick Sidi Diarra (vysoký představitel OSN pro nejméně rozvinuté země). Svoji účast potvrdili také zástupci nadací Nike a Billa & Melindy Gatesových.

Registrace je již možná!

Každý zástupce médií, který má zájem zúčastnit se Evropských dnů rozvojové pomoci, se musí v těchto dnech zaregistrovat online na internetové stránce: http://register.eudevdays.eu/.

V tomto roce navíc budou mít všichni možnost sledovat diskuse i jednotlivé akce na internetových stránkách Evropských dnů rozvojové pomoci – www.eudevdays.eu – jež bude představovat úplný internetový zdroj informací. K dispozici budou internetové přenosy, denní audiovizuální shrnutí, citační služba, kameramani, televize a rádia a mnoho dalších zařízení, která usnadní novinářům a zástupcům médií práci. Úplný seznam poskytovaných služeb je uveden v „Pokynech pro média“ (viz níže uvedený internetový odkaz).

Souvislosti:

Evropské dny rozvojové pomoci byly zahájeny v roce 2006 jako nástroj, jenž má zajistit efektivitu pomoci a příležitost posílit evropský konsensus v otázkách rozvojové spolupráce. Čtyři předcházející ročníky svedly dohromady 31 hlav států, 44 představitelů vlád nebo ministrů a 6 vítězů Nobelovy ceny. Ročníku 2009, který se konal ve Stockholmu, se dohromady zúčastnilo 6 000 osob.

Užitečné odkazy:

Pokyny pro média na stránkách Evropských dnů rozvojové pomoci:

http://eudevdays.eu/download/EDD_2010_mediaguide.pdf

Návrh programu Evropských dnů rozvojové pomoci:

http://eudevdays.eu/download/EDD_2010_Full_Draft_Programme.pdf

Internetová stránka evropského komisaře pro rozvoj Andrise Piebalgse:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/piebalgs/index_en.htm


Side Bar