Navigation path

Left navigation

Additional toolsIP/10/144

Strasburg, dnia 9 lutego 2010 r.

Komisja Europejska wzywa operatorów portali społecznościowych do rozwijania polityki dotyczącej bezpieczeństwa dzieci

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez UE 50 procent europejskich nastolatków podaje w Internecie swoje dane osobowe, które mogą pozostać tam na zawsze i być powszechnie dostępne. Z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Bezpiecznego Internetu Komisja Europejska kieruje apel do nastolatków: „Zastanów się, zanim umieścisz coś w sieci!” Komisja przyjęła z zadowoleniem działania zmierzające do ochrony dzieci korzystających z internetowych portali społecznościowych, podjęte przez 20 firm, które w zeszłym roku podpisały porozumienie w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z serwisów społecznościowych (IP/09/232 ). Większość z tych firm stworzyła niepełnoletnim użytkownikom większą możliwość reagowania na niebezpieczeństwa w sieci, ułatwiając im zmianę ustawień dotyczących prywatności, zablokowanie użytkownika lub usunięcie niepożądanych komentarzy lub treści. Komisja uważa jednak, że w kwestii ochrony dzieci w sieci pozostaje jeszcze wiele do zrobienia . Mniej niż połowa firm prowadzących portale społecznościowe (40 %) ustawia domyślnie profile osób poniżej osiemnastego roku życia jako profile dostępne tylko dla znajomych, a jedynie jedna trzecia operatorów odpowiada na prośby użytkowników o pomoc.

„Jeżeli chcemy, aby dzieci zastanawiały przed wysłaniem postów, firmy prowadzące portale społecznościowe powinny umieścić w Internecie właściwe informacje, używając odpowiedniego języka. W zeszłym roku Komisja Europejska zwróciła się do tych firm o podjęcie tego rodzaju działań i z zadowoleniem stwierdzam, że wiele z nich odpowiedziało na ten apel”, powiedziała komisarz UE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, Viviane Reding. „Oczekuję jednak, że wszyscy operatorzy zrobią dużo więcej. Profile małoletnich użytkowników muszą być domyślnie ustawiane jako profile prywatne, a na pytania lub skargi w sprawie nadużyć należy szybko i właściwie reagować. Internet ma obecnie zasadnicze znaczenie dla naszych dzieci i wszyscy odpowiadamy za to, by był on dla nich bezpieczny.”

Podczas zeszłorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu firmy prowadzące portale społecznościowe uznały, że młodzi użytkownicy i ich rodzice powinni czuć się bezpiecznie korzystając z serwisów społecznościowych.

W tym celu podpisały one porozumienie w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z serwisów społecznościowych. Było to ukoronowaniem zainicjowanych przez Komisję Europejską w kwietniu 2008 r. dyskusji z operatorami portali społecznościowych, organizacjami pozarządowymi i naukowcami. W lutym 2009 r. 18 operatorów podpisało porozumienie w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z serwisów społecznościowych, a w czerwcu 2009 r. dołączyły do nich dwie kolejne firmy.

W rok później Komisja opublikowała sprawozdanie dotyczące stosowania tych zasad w 25 portalach należących do sygnatariuszy porozumienia: Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, YouTube, Hyves, Windows Live, Xboxlive, Myspace, Nasza-klasa.pl, Netlog, One.lt, Piczo, Rate.ee, Skyrock, SchülerVZ StudiVZ MeinVZ, Habbo, IRC Galleria, Tuenti, Yahoo!Answ ers, Flickr oraz Zap.lu.

Ustalono, że w 19 na 23 portali proponuje się zalecenia dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz informacje kierowane specjalnie do dzieci lub nastolatków (tego środka nie stosuje się w dwóch serwisach). W przypadku czternastu portali informacje te są zarówno łatwe do znalezienia jak i łatwe do zrozumienia . Należą do nich: YouTube, Habbo Hotel, Hyves, IRC Galleria, MySpace, Nasza-klasa, Netlog, One, Rate, SchülerVZ, Skyrock, Yahoo!Answers, Yahoo!Flickr, Zap.

W sprawozdaniu wykazano, że większość serwisów społecznościowych umożliwia niepełnoletnim użytkownikom właściwe reagowanie na potencjalne niebezpieczeństwa w sieci oraz stosuje bezpieczne podejście do ochrony danych osobowych , co polega między innymi na:

  • ułatwianiu użytkownikom blokowania innych użytkowników i usuwania komentarzy z ich własnych profilów;

  • ułatwianiu wprowadzania zmian w ustawieniach dotyczących prywatności, tak aby użytkownik mógł zdecydować, czy informacje, które umieszcza w Internecie, chce udostępniać tylko swoim znajomym czy też wszystkim innym użytkownikom;

  • możliwość decydowania przez użytkowników, czy chcą wyświetlać swój „online status” (co pozwala innym użytkownikom widzieć, czy jest się w sieci).

Jednak inne, tak samo ważne środki ochrony prywatności są mniej systematycznie wprowadzane w życie .

  • Tylko 40 procent portali społecznościowych przyznaje, że stosuje domyślne ustawienie danych osobowych dotyczących osób małoletnich tak, aby były widoczne tylko przez ich znajomych . Są to: SchülerVZ, Facebook, Tuenti, Giovani, Flickr, Yahoo Answers, One, Habbo, Windows Live oraz MySpace.

  • Tylko w 11 spośród 22 portali niemożliwe jest wyszukiwanie przy pomocy wyszukiwarek prywatnych profilów małoletnich użytkowników. Są to: Arto, Bebo, Facebook, YouTube, MySpace, Piczo, SchülerVZ, Windows Live, Yahoo! Answers, Yahoo!Flickr oraz Zap;

  • O ile 19 na 25 portali oferuje stale dostępny link do obsługi skarg, o tyle tylko 9 z nich (na 22) udzieliło odpowiedzi na skargi podczas trwania oceny. Były to: Arto, Dailymotion, YouTube, Habbo Hotel, Hyves, IRC Galleria, MySpace, Rate, Windows Live. Istnieje zatem paląca potrzeba zapewnienia lepszej jakości usług dostosowanych do odpowiadania na sygnały użytkowników zwracających się o pomoc .

Kontekst:

Porozumienie w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z serwisów społecznościowych dla UE zostało podpisane w dniu 10 lutego 2009 r. przez osiemnaście działających w Europie, wiodących firm, oferujących serwisy społecznościowe. W czerwcu 2009 r. dołączyło do nich dwóch następnych operatorów ( IP/09/232 , MEMO/09/58 ). Do czerwca 2009 r. wszyscy sygnatariusze porozumienia, z wyjątkiem firmy Giovani.it, przesłali Komisji swoje deklaracje. Przedstawione w dniu dzisiejszym sprawozdanie z oceny wdrożenia porozumienia w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z serwisów społecznościowych opiera się na analizie deklaracji złożonych przez firmy internetowe i rzeczywistego badania odpowiednich portali w okresie od końca października do początku listopada 2009 r.

Dzień Bezpiecznego Internetu jest wspierany przez Komisję Europejską w ramach programu Bezpieczny Internet ( Safer Internet Programme ), a organizuje go corocznie od 2004 r. sieć INSAFE , proponując imprezy w ponad 60 krajach w Europie i na świecie.

Wyniki sprawozdania zostaną przedstawione przez Komisję oraz będą dyskutowane przy okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Bezpiecznego Internetu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, przy wsparciu pani Roberty Angelilli, Wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego.

Materiały prasowe są dostępne pod następującym adresem:

http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=5565

Wideoklip Dnia Bezpiecznego Internetu:

http://www.saferinternet.org/web/guest/safer-internet-day

http://www.youtube.com/user/eutube?blend=1&ob=4&rclk=cti#p/a/u/2/EhMV609a2Jo

Annex

List of signatories of the Safer Social Networking Principles

Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, Google, Hyves, Microsoft Europe, Myspace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Piczo, Skyrock, VZnet Netzwerk Ltd., Sulake, Yahoo!Europe, and Zap.lu. In June 2009, two more signatories joined: Ratee and Tuenti.

Safer Internet Day around Europe and worldwide

The INSAFE network of awareness centres launches a video and a quiz competition on the topic " Think before you post! " This year’s edition includes events in more than 60 countries in Europe and worldwide, including:

- The Swedish Media Council organises a conference "Digital tourists", where participating adults – the tourists – will learn what children – the digital natives – do online.

For the full calendar of events see http://www.saferinternet.org


Side Bar