Navigation path

Left navigation

Additional toolsIP/10 /144

Strasbourg, 9. veebruar 2010

Euroopa Komisjon kutsub suhtlusvõrke haldavaid ettevõtjaid tõhustama laste turvalisuse meetmeid

ELi uurimuse kohaselt avaldab 50% Euroopa teismelistest veebis oma isikuandmeid, mis võivad sinna jääda alatiseks ja mida saavad näha kõik soovijad. Täna, turvalisema interneti päeval, edastab Euroopa Liit teismelistele sõnumi: „Mõtle, enne kui postitad!” Komisjon tervitas meetmeid, mida võtsid suhtlusvõrke kasutavate laste kaitsmiseks 20 ettevõtjat, kes kirjutasid möödunud aastal alla turvalisemate suhtlusvõrkude põhimõtetele (IP/09/232 ). Enamik neist ettevõtjatest on andnud alaealistele võimaluse võidelda võrgus varitsevate ohtudega, muutes lihtsamaks eraelu puutumatust tagavate seadete muutmise, kasutajate blokeerimise või soovimatute kommentaaride ja sisu kustutamise. Kuid laste kaitsmiseks tuleb teha veelgi enam, rõhutab komisjon. Vähem kui pooled suhtlusvõrke haldavad ettevõtjad (40%) teevad alla 18aastaste kasutajate profiilid nähtavaks ainult nende sõpradele ning ainult üks kolmandik vastas kasutajatele, kes palusid abi.

„Kui tahame, et lapsed enne postitamist mõtleksid, peavad suhtlusvõrke haldavad ettevõtjad panema üles õige teabe, kasutades õiget keelt. Möödunud aastal õhutas Euroopa Komisjon ettevõtjaid tegutsema ning ma olen rõõmus, et paljud on sellele üleskutsele tähelepanu pööranud ,” ütles ELi infoühiskonna ja meedia volinik Viviane Reding. „Siiski loodan, et kõik ettevõtjad teevad veelgi rohkem. Alaealiste profiilid tuleb vaikimisi seada eraelu puutumatust tagavaks ning küsimused või teated kuritarvitamise kohta peavad saama kiire ja asjakohase vastuse. Internet on meie lastele eluliselt vajalik ning selle turvaliseks muutmise eest vastutavad kõik.”

Möödunud aastal korraldatud turvalisema interneti päeval tunnustasid suhtlusvõrke haldavad ettevõtjad noorte kasutajate ja nende vanemate vajadust tunda end võrgus suheldes turvaliselt ning kirjutasid alla turvalisemate suhtlusvõrkude põhimõtetele. Need põhimõtted kasvasid välja aruteludest, mis Euroopa Komisjon algatas 2008. aasta aprillis suhtlusvõrkude, valitsusväliste organisatsioonide ja teadlaste vahel. 18 ettevõtjat kirjutas turvalisemate suhtlusvõrkude põhimõtetele alla veebruaris 2009 ja juunis 2009 liitus nendega veel kaks ettevõtjat.

Nüüd, ühe aasta möödudes, on komisjon avaldanud aruande nende põhimõtete rakendamise kohta 25 veebisaidil, mida haldavad järgmised allakirjutanud ettevõtjad: Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, YouTube, Hyves, Windows Live, Xboxlive, Myspace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Piczo, Rate.ee, Skyrock, SchülerVZ StudiVZ MeinVZ, Habbo, IRC Galleria, Tuenti, Yahoo!Answers, Flickr ja Zap.lu.

Tulemused näitavad, et 19 saiti 23st annavad nõu turvalisuse kohta ning pakuvad konkreetselt lastele ja teismelistele suunatud teavet (seda meedet ei kohalda kaks teenusepakkujat). See teave on kergesti leitav ja lihtsalt mõistetav 14 veebisaidil : YouTube, Habbo Hotel, Hyves, IRC Galleria, MySpace, nasza-klasa, Netlog, One, Rate, SchülerVZ, Skyrock, Yahoo!Answers, Yahoo!Flickr, Zap.

Aruandest nähtub ka, et enamik ettevõtjaid annavad alaealistele võimaluse võidelda võrgus varitsevate ohtudega ja kasutada eraelu puutumatust võimaldavat lähenemisviisi ,

  • muutes teiste kasutajate blokeerimise ja oma profiilist kommentaaride eemaldamise kasutajatele lihtsamaks;

  • tehes eraelu puutumatuse kaitsmise valikud kergesti muudetavaks, nii et kasutajad võivad valida, kas nende postitatud materjal on nähtav kõigile või ainult sõpradele;

  • andes kasutajatele võimaluse kontrollida oma online -olekut (mis võimaldab teistel kasutajatel näha, kas nad on võrgus või mitte).

On ka muid sama tähtsaid eraelu puutumatuse kaitseks kavandatud meetmeid, mida on rakendatud vähem süstemaatiliselt :

  • 40% hinnatud suhtlusvõrkudest teevad alaealiste isikuandmed vaikimisi nähtavaks ainult nende sõpradele , sh SchülerVZ, Facebook, Tuenti, Giovani, Flickr, Yahoo Answers, One, Habbo, Windows Live ja MySpace;

  • ainult 11 suhtlusvõrku 22st on muutnud võimatuks alaealiste isikuandmete leidmise otsingumootorite abil , sh Arto, Bebo, Facebook, YouTube, MySpace, Piczo, SchülerVZ, Windows Live, Yahoo! Answers, Yahoo!Flickr ja Zap;

  • ehkki 19 suhtlusvõrgul 25st on olemas igal ajal kättesaadav link teadete edastamiseks, siis ainult 9 (22st) vastas hindamise ajal esitatud kaebustele, sh Arto, Dailymotion, YouTube, Habbo Hotel, Hyves, IRC Galleria, MySpace, Rate, Windows Live. Seetõttu on tungiv vajadus parema teeninduse järele, et vastataks abi paluvate kasutajate küsimustele.

Taust

ELi turvalisemate suhtlusvõrkude põhimõtetele kirjutas 10. veebruaril 2009 alla 18 Euroopas tegutsevat suuremat suhtlusvõrke haldavat ettevõtjat, kellega juunis 2009 ühines veel kaks ( IP/09/232 , MEMO/09/58 ). Kõik allakirjutanud ettevõtjad, v.a Giovani.it, esitasid 2009. aasta juuniks Euroopa Komisjonile vastava deklaratsiooni. Täna esitatud hindamisaruanne turvalisemate suhtlusvõrkude põhimõtete rakendamise kohta põhineb ettevõtjate omaalgatuslike deklaratsioonide analüüsil ja vastavate saitide tegelikul testimisel 2009. aasta oktoobri lõpust novembri alguseni.

Turvalisema interneti päeva toetab Euroopa Komisjoni Safer Internet Programme ning seda on alates 2004. aastast organiseerinud INSAFE , kes on korraldanud üritusi Euroopas ja kogu maailmas enam kui 60 riigis.

Komisjon esitab aruande tulemused tänasel turvalisema interneti päeva üritusel, mille korraldas Euroopa Parlament Strasbourgis Euroopa Parlamendi asepresidendi Roberta Angelilli toetusel.

Pressipakett on kättesaadav järgmisel aadressil:

http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=5565

Videoklipp turvalisema interneti päeva kohta:

http://www.saferinternet.org/web/guest/safer-internet-day

http://www.youtube.com/user/eutube?blend=1&ob=4&rclk=cti#p/a/u/2/EhMV609a2Jo

Annex

List of signatories of the Safer Social Networking Principles

Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, Google, Hyves, Microsoft Europe, Myspace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Piczo, Skyrock, VZnet Netzwerk Ltd., Sulake, Yahoo!Europe, and Zap.lu. In June 2009, two more signatories joined: Ratee and Tuenti.

Safer Internet Day around Europe and worldwide

The INSAFE network of awareness centres launches a video and a quiz competition on the topic " Think before you post! " This year’s edition includes events in more than 60 countries in Europe and worldwide, including:

- The Swedish Media Council organises a conference "Digital tourists", where participating adults – the tourists – will learn what children – the digital natives – do online.

For the full calendar of events see http://www.saferinternet.org


Side Bar