Navigation path

Left navigation

Additional toolsIP/10/144

Ve Štrasburku dne 9. února 2010

Evropská komise vyzývá společnosti provozující sociální sítě, aby zlepšily politiku v oblasti bezpečnosti dětí

Podle jedné studie EU umisťuje 50 % evropských teenagerů na internet své osobní informace, které tam mohou zůstat už navždy a zobrazí se komukoliv. Dnes, na Den pro bezpečnější internet, Evropská komise posílá teenagerům zprávu: „Mysli, než něco dáš na net!“ Komise uvítala opatření k ochraně dětí, které užívají webové stránky sociálních sítí, která přijalo 20 společností, jež v loňském roce podepsaly Zásady pro bezpečnější sociální sítě ( IP/09/232 ). Většina těchto společností pomohla teenagerům v boji proti rizikům na internetu tím, že jim umožnila snadno měnit nastavení ochrany soukromí, blokovat uživatele nebo mazat nevyžádané poznámky a obsah. Komise se však domnívá, že pro ochranu dětí na internetu je třeba udělat více. Méně než polovina (40 %) společností provozujících sociální sítě standardně zpřístupňuje profily uživatelů mladších 18 let pouze jejich přátelům a pouze jedna třetina z nich odpovídá na zprávy uživatelů žádajících o pomoc.

„Jestliže chceme, aby děti mysleli dříve, než něco zveřejní, měly by společnosti provozující sociální sítě zveřejňovat správné informace ve správném jazyce. Evropská komise se na tyto společnosti v loňském roce obrátila s naléhavou výzvou, aby jednaly, a já jsem ráda, že mnohé z nich této výzvy uposlechly,“ uvedla komisařka EU pro informační společnost a média Viviane Redingová. „Předpokládám však, že všechny společnosti toho dokáží víc. Profily nezletilých musí být standardně nastaveny jako soukromé a na dotazy nebo zprávy o zneužití osobních údajů se musí rychle a vhodně reagovat. Internet je dnes pro naše děti životně důležitý a naší povinností je učinit jej bezpečným.“

Vloni na Den pro bezpečnější internet společnosti provozující sociální sítě uznaly, že mladí uživatelé – a jejich rodiče – se v okamžiku, kdy se zapojují do sociálních sítí na internetu, musí cítit bezpečně, a podepsaly Zásady pro bezpečnější sociální sítě. Tyto zásady vzešly z diskusí, které Evropská komise vedla v roce 2008 s provozovateli stránek sociálních sítí, nevládními organizacemi a výzkumnými pracovníky. Zásady pro bezpečnější sociální sítě podepsalo v únoru 2009 celkem 18 společností a v červnu 2009 se k nim přidaly další dvě.

Rok poté Komise zveřejnila zprávu o provádění těchto zásad na 25 internetových stránkách provozovaných jejich signatáři – Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, YouTube, Hyves, Windows Live, Xboxlive, Myspace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Piczo, Rate.ee, Skyrock, SchülerVZ StudiVZ MeinVZ, Habbo, IRC Galleria, Tuenti, Yahoo!Answers, Fl ickr a Zap.lu.

Ze zjištění vyplývá, že 19 z 23 stránek poskytuje bezpečnostní tipy a informace konkrétně určené dětem a/nebo teenagerům (toto opatření nelze uplatnit na 2 služby). Tyto informace lze snadno nalézt a lze jim snadno porozumět na 14 stránkách : YouTube, Habbo Hotel, Hyves, IRC Galleria, MySpace, nasza-klasa, Netlog, One, Rate, SchülerVZ, Skyrock, Yahoo!Answers, Yahoo!Flickr, Zap.

Zpráva rovněž dokládá, že většina společností pomáhá nezletilým v boji proti potenciálním rizikům na internetu a uplatňuje bezpečný přístup k ochraně soukromí tím, že:

  • uživatelům umožňuje snadno blokovat přístup jiných uživatelů ke svému profilu a odstraňovat ze svého profilu komentáře;

  • umožňuje snadnou změnu nastavení ochrany soukromí tak, aby si mohli sami zvolit, zda obsah, který zveřejňují na internetu, zpřístupní pouze svým přátelům, nebo všem;

  • uživatelům poskytuje kontrolu nad zobrazením jejich stavu online (který jiným uživatelům umožňuje zjistit, zda jsou online, či nikoli).

Méně systematicky se však provádějí jiná, stejně důležitá opatření určená k ochraně soukromí:

  • 40 % hodnocených stránek sociálních sítí zpřístupňuje osobní informace nezletilých standardně pouze jejich přátelům ; mezi tyto stránky patří: SchülerVZ, Facebook, Tuenti, Giovani, Flickr, Yahoo Answers, One, Habbo, Windows Live a MySpace;

  • pouze 11 z 22 stránek znemožňuje, aby soukromý profil nezletilých bylo možné dohledat pomocí vyhledávačů ; mezi tyto stránky patří: Arto, Bebo, Facebook, YouTube, MySpace, Piczo, SchülerVZ, Windows Live, Yahoo! Answers, Yahoo!Flickr a Zap;

  • přestože na 19 z 25 stránek je trvale k dispozici odkaz pro zprávy, pouze 9 (z 22) odpovědělo na stížnost podanou během hodnocení; mezi tyto stránky patří: Arto, Dailymotion, YouTube, Habbo Hotel, Hyves, IRC Galleria, MySpace, Rate, Windows Live. Služby v oblasti odpovídání na zprávy se žádostí o pomoc je proto naléhavě nutné zlepšit.

Souvislosti:

Zásady pro bezpečnější sociální sítě v EU podepsalo dne 10. února 2009 celkem 18 velkých poskytovatelů služeb sociálních sítí působících v Evropě, k nimž se v červnu 2009 připojili další dva signatáři ( IP/09/232 , MEMO/09/58 ). Všichni signatáři s výjimkou stránek Giovani.it poskytli do konce června 2009 Evropské komisi vlastní prohlášení. Dnes předkládaná hodnotící zpráva o provádění Zásad pro bezpečnější sociální sítě vychází z rozboru vlastních prohlášení jednotlivých společností a ze skutečného testování příslušných stránek od konce října do začátku listopadu 2009.

Den pro bezpečnější internet podporuje Evropská komise prostřednictvím programu pro bezpečnější internet a od roku 2004 jej každoročně organizuje síť INSAFE . Při této příležitosti se pořádají akce ve více než 60 zemích v Evropě a po celém světě.

Výsledky uvedené zprávy budou představeny Komisí a projednány u příležitosti dnešního Dne pro bezpečnější internet, uspořádaného v Evropském parlamentu ve Štrasburku s podporou paní Roberty Angellilli, místopředsedkyně Evropského parlamentu.

Informace pro média jsou k dispozici na této internetové stránce:

http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=5565

Videoklip ke Dni pro bezpečnější internet:

http://www.saferinternet.org/web/guest/safer-internet-day

http://www.youtube.com/user/eutube?blend=1&ob=4&rclk=cti#p/a/u/2/EhMV609a2Jo

Annex

List of signatories of the Safer Social Networking Principles

Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, Google, Hyves, Microsoft Europe, Myspace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Piczo, Skyrock, VZnet Netzwerk Ltd., Sulake, Yahoo!Europe, and Zap.lu. In June 2009, two more signatories joined: Ratee and Tuenti.

Safer Internet Day around Europe and worldwide

The INSAFE network of awareness centres launches a video and a quiz competition on the topic " Think before you post! " This year’s edition includes events in more than 60 countries in Europe and worldwide, including:

- The Swedish Media Council organises a conference "Digital tourists", where participating adults – the tourists – will learn what children – the digital natives – do online.

For the full calendar of events see http://www.saferinternet.org


Side Bar