Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/142

Bruksela, 8 lutego 2010 r.

N owe logo dla wszystkich produktów ekologicznych UE

Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła dzisiaj zwycięzcę konkursu na logo dla produktów ekologicznych UE. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy około 130 000 osób głosowało online, wybierając z trójki finalistów nowy ekologiczny symbol. Autorem zwycięskiego projektu jest Dusan Milenkovic, student z Niemiec, którego „euro liść” zdobył 63 proc. wszystkich głosów. Od dnia 1 lipca 2010 r. ekologiczne logo UE będzie obowiązkowo figurowało na wszystkich paczkowanych produktach ekologicznych, które zostały wyprodukowane w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej i spełniają obowiązujące normy. Nie będzie ono obowiązkowe dla produktów przywożonych. Inne prywatne, regionalne lub krajowe oznaczenia będą mogły być umieszczane obok logo UE. Rozporządzenie w sprawie rolnictwa ekologicznego zostanie zmienione w najbliższych tygodniach, aby wprowadzić nowe logo do jednego z załączników.

„Ogromnie się cieszę, że mamy nowe logo UE dla żywności ekologicznej”, stwierdziła Mariann Fischer Boel, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, która jako pierwsza zaproponowała konkurs na logo. „To działanie podniosło rangę żywności ekologicznej i mamy w tej chwili logo, które będzie rozpoznawalne przez wszystkich. Projekt logo jest ładny i elegancki i z niecierpliwością czekam na pojawienie się w sklepach w lipcu bieżącego roku produktów opatrzonych tym znakiem.”

Logo zostało wybrane w wyniku ogólnoeuropejskiego konkursu, w którym mogli wziąć udział studenci sztuk pięknych i wzornictwa. Jury o międzynarodowej renomie wybierało spośród prawie 3500 projektów logo. Trzy najlepsze projekty zostały umieszczone na stronie internetowej konkursu www.ec.europa.eu/organic-logo i poddane głosowaniu online, które zakończyło się w dniu 31 stycznia 2010 r.

Projekt „euro liść” przedstawia ułożone w kształcie liścia gwiazdki UE na zielonym tle. Jest to bardzo prosty znak zawierający dwa wyraźne przesłania: Natura i Europa.

Zdobywcy trzech pierwszych nagród zostaną uhonorowani przez Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej na oficjalnej ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się w Brukseli w lipcu 2010 r. Trzej zwycięzcy otrzymają nagrody w wysokości 6 000, 3 500 i 2 500 euro.

Załącznik: wybrane logo

Projekt, który wygrał konkurs na logo dla produktów ekologicznych UE:
Side Bar