Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1368

Briuselis, 2010 m. spalio 22 d.

Skaitmeninė darbotvarkė. Vaikų naudojimosi internetu tyrimas. Aukštos kokybės interneto turinio konkursas

Europos Komisijos paskelbtoje visoje Europoje atlikto tyrimo ataskaitoje teigiama, kad Europoje vaikai internetu pradeda naudotis sulaukę vidutiniškai septynerių metų, tačiau tik vienas iš trijų 9–12 metų vaikų mano, kad internete yra pakankamai jų amžiaus vaikams tinkamų dalykų. Tyrimo duomenimis, vienas iš aštuonių vaikų internete yra patyręs neigiamų išgyvenimų, be to, vaikams vis dar trūksta interneto naudojimo įgūdžių ir pasitikėjimo. Siekdama padėti spręsti šias problemas, Komisija paskelbė konkursą, kuriuo skatinama kurti vaikams skirtą aukštos kokybės interneto turinį. Įgyvendindama Europos skaitmeninę darbotvarkę, Komisija įsipareigojo padėti užtikrinti, kad tėvai ir vaikai internete būtų saugūs (žr. IP/10/581, MEMO/10/199 ir MEMO/10/200).

Už skaitmeninę darbotvarkę atsakinga Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes teigė: „Internetu pradeda naudotis vis mažesni vaikai, todėl turime užtikrinti, kad naršydami internete jie jaustųsi saugūs ir rastų įdomų, saugų, mokomąjį ir jų amžių atitinkantį turinį.“

Vis mažesni vaikai internete praleidžia vis daugiau laiko

Tyrimo duomenimis, internetu naudojasi vis mažesni vaikai. 15–16 metų paaugliai internetu pradėjo naudotis būdami vienuolikos, o vaikai, kuriems dabar 9–10 metų, teigia pradėję naudotis internetu būdami septynerių. Tačiau situacija skirtingose šalyse skiriasi: anksčiausiai vaikai pradeda naudotis internetu Šiaurės Europos valstybėse, Estijoje, Nyderlanduose ir Didžiojoje Britanijoje, o vėliausiai – Austrijoje, Graikijoje, Italijoje, Portugalijoje ir Rumunijoje. Pusė vaikų internetu naudojasi kasdien, vidutiniškai po pusantros valandos. 15–16 m. paaugliai internetu naudojasi dar aktyviau – net 77 proc. internetu naudojasi kasdien.

Tyrime dalyvavę vaikai nurodo, kad internetu daugiausia naudojasi namų darbams atlikti arba vaizdo įrašams žiūrėti (atitinkamai 84 ir 83 proc.) Kita populiariausia veikla internete yra žaidimai (74 proc.) ir bendravimas tiesioginiais pranešimais (61 proc.).

Dažniausiai vaikai internetu naudojasi namuose (85 proc.). Daugiau kaip pusė 13–16 metų paauglių prie interneto jungiasi savo miegamuosiuose. Mokykla yra antroji įprasta prieigos prie interneto vieta (63 proc.). Nors dauguma vaikų prie interneto jungiasi staliniais arba nešiojamaisiais kompiuteriais, dabar vienas iš trijų paauglių prisijungia mobiliuoju telefonu ar kitu nešiojamuoju prietaisu.

Pavojų internete mažėja, tačiau vaikams trūksta elementarių saugumo įgūdžių

Palyginti su ankstesniais tyrimais, šis tyrimas parodė, kad internete vaikams kyla mažiau pavojų. 5 proc. apklaustų Europos vaikų teigė, kad internete prie jų priekabiavo. Šis skaičius didžiausias Estijoje ir Rumunijoje – 14 proc. Vienas iš aštuonių vaikų susirūpino arba nuliūdo dėl to, ką surado internete.

Tyrimas taip pat atskleidžia, kad nors suaugusieji mano, jog vaikai puikiai išmano skaitmenines technologijas, pusei jaunesnio amžiaus vaikų trūksta elementarių saugumo įgūdžių, tokių kaip mokėjimas nustatyti privatumo nuostatas arba blokuoti nepageidaujamus ryšius.

30 proc. 11–-16 metų vaikų jautė simptomus, susijusius su pernelyg dažnu interneto naudojimu, pavyzdžiui, naršė internete, kai neturėjo ką veikti, praleido mažiau laiko su draugais ar šeima, skyrė mažiau dėmesio namų darbams, nes leido laiką internete, arba jautėsi sudirgę, kai negalėjo juo naudotis. Projektas, kuriuo siekiama geriau suprasti šią problemą, 2011 m. bus bendrai finansuojamas ES Saugesnio interneto programos lėšomis.

Skatinamas naujoviškas ir konkrečiam amžiui pritaikytas turinys

Europos Komisija ir keturiolikos valstybių Saugesnio interneto centrai paskelbė konkursą Europos apdovanojimui už geriausią interneto turinį vaikams, gauti. Interneto turinio kūrėjai gali jame varžytis dviejose kategorijose: 12–17 metų amžiaus ir suaugusieji. Šiuo konkursu siekiama skatinti vaikams ir jaunimui pritaikyto aukštos kokybės interneto turinio kūrimą ir sklaidą. Jis vyksta keturiolikoje valstybių: Belgijoje, Čekijoje, Graikijoje, Italijoje, Islandijoje, Ispanijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Prancūzijoje, Slovėnijoje, Vengrijoje ir Vokietijoje. Abiejų kategorijų nacionalinių konkursų nugalėtojai varžysis dėl Europos apdovanojimo, o jis bus įteiktas 2011 m. birželio mėnesį.

Pagrindiniai faktai

Tyrime „EUKidsOnline“ dalyvavo daugiau kaip 23 000 vaikų ir po vieną iš jų tėvų. Šis tyrimas buvo atliktas Airijoje, Austrijoje, Belgijoje, Bulgarijoje, Čekijoje, Danijoje, Estijoje, Graikijoje, Italijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje, Kipre, Lenkijoje, Lietuvoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Rumunijoje, Slovėnijoje, Suomijoje, Švedijoje, Turkijoje, Vengrijoje ir Vokietijoje. Šis tyrimas yra Saugesnio interneto programos lėšomis finansuojamo ir Londono ekonomikos ir politikos mokslų mokyklos koordinuojamo projekto „EUKidsOnline“ II dalis.

Komisija tarpininkavo sudarant savireguliavimo susitarimus su kai kuriais pagrindiniais populiariausių tarp jaunosios kartos atstovų interneto paslaugų teikėjais (socialinių tinklų, judriojo telefono ryšio operatoriais) (IP/10/144). Tolesnė savireguliavimo priemonių, susijusių su vaikų saugumu internete, plėtra laikoma skaitmeninės darbotvarkės politikos, kuria siekiama didinti pasitikėjimą naujomis technologijomis ir jų saugumą, dalimi.

2009 m. Europos Komisija rėmė kovos su priekabiavimu skaitmeninėje erdvėje kampaniją, kurią visose ES valstybėse narėse vykdė informuotumo centrų tinklas INSAFE (MEMO/09/58). Tinklas INSAFE taip pat įdiegė pagalbos linijas, į kurias paskambinę vaikai, jų tėvai ir mokytojai gali gauti asmenines konsultacijas saugumo klausimais, įskaitant priekabiavimo skaitmeninėje erdvėje klausimą.

Daugiau informacijos pateikiama

Visa ataskaita pateikiama interneto svetainėje

www.eukidsonline.net

Daugiau informacijos apie Saugesnio interneto forumą

http://ec.europa.eu/information_society/activities/sip/events/forum/index_en.htm

Daugiau informacijos apie konkursą

http://ec.europa.eu/information_society/activities/sip/events/competition/index_en.htm 

Annex

Figures and graphics available in PDF and WORD PROCESSED

Figures and graphics available in PDF and WORD PROCESSED

Figures and graphics available in PDF and WORD PROCESSED

Figures and graphics available in PDF and WORD PROCESSED

Figures and graphics available in PDF and WORD PROCESSED

Figures and graphics available in PDF and WORD PROCESSED


Side Bar