Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1355

V Bruselu dne 20. října 2010

Komise vyzývá k zákazu mefedronu v celé EU

Evropská komise dnes vyzvala k zákazu mefedronu. Tato nebezpečná droga podobná extázi je stále legální ve 12 zemích EU. Komise žádá členské státy EU, aby zastavily volné šíření mefedronu po Evropě a aby tuto drogu podrobily kontrolním opatřením. Mefedron je nelegální již v 15 zemích EU. Jen ve Spojeném království a Irsku se spojuje s nejméně 37 úmrtími.

„Mefedron je nebezpečná droga. Můžete ji sehnat na internetu nebo na rohu ulice. Kvůli této droze již zemřeli lidé. Naléhám proto na vlády, aby jednaly rychle, aby tato droga podléhala kontrole a aby se kriminalizovala,“ řekla místopředsedkyně Komise a komisařka pro spravedlnost Viviane Redingová a dodala: „Neseme odpovědnost za ochranu mladých lidí proti novým nebezpečným psychoaktivním látkám, jako je mefedron.“

V EU již došlo ke dvěma úmrtím a zdá se, že mefedron byl v těchto případech jedinou příčinou smrti. Ve Spojeném království a Irsku došlo k nejméně 37 dalším úmrtím, kdy byl mefedron zjištěn v odběrech uskutečněných post mortem.

Návrh Komise by dnes v celé Evropě výrobu a prodej mefedronu zakázal a zavedl by za ně trestní postihy.

Vlády EU musí nyní rozhodnout, zda tato opatření uvedou v účinnost hlasováním v Radě kvalifikovanou většinou.

Mefedron je stimulans, jehož fyzické účinky jsou srovnatelné s účinky extáze (MDMA) nebo kokainu. Prodává se většinou ve formě prášku, ale je možné se setkat i s kapslemi či tabletami. Je k dostání na internetu, v tzv. „head shopech“ a u pouličních dealerů.

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) se sídlem v Lisabonu provedlo vědeckou analýzu rizik, která ukázala, že mefedron může způsobovat akutní zdravotní problémy a závislost. V Evropě bylo hlášeno několik úmrtí souvisejících s užíváním mefedronu.

Mefedron nemá určenu žádnou lékařskou hodnotu ani jiný známý legitimní účel. V 15 zemích EU se jedná o regulovanou látku: Rakousko, Belgie, Dánsko, Estonsko, Francie, Německo, Irsko, Itálie, Litva, Lucembursko, Malta, Polsko, Rumunsko, Švédsko a Spojené království.

Souvislosti

Toto rozhodnutí Komise přijala na základě postupu o hodnocení rizika a kontrole nových psychoaktivních látek stanoveném v rozhodnutí Rady (2005/387/JVV) ze dne 10. května 2005. Rada si vyžádala toto hodnocení rizika dne 26. května 2010.

Další informace

Novinky z generálního ředitelství pro spravedlnost:

http://ec.europa.eu/justice/news/intro/news_intro_en.htm

Internetová stránka místopředsedkyně Komise Viviane Redingové, komisařky EU pro spravedlnost, základní práva a občanství:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/reding/index_en.htm


Side Bar