Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1289

Bruksela, 6 października 2010 r.

Podczas targów książki we Frankfurcie ogłoszono zwycięzców Europejskiej Nagrody Literackiej

Komisja Europejska, Europejska Federacja Księgarzy (EBF), Rada Pisarzy Europejskich (EWC) oraz Federacja Wydawców Europejskich (FEP) ogłosiły dzisiaj, podczas targów książki we Frankfurcie, laureatów wręczanej po raz drugi dorocznej Europejskiej Nagrody Literackiej. Celem nagrody jest zwrócenie uwagi na nowych utalentowanych pisarzy i zachęcanie do publikacji ich książek w różnych krajach, a także podkreślenie europejskiej różnorodności kulturowej. 11 zwycięzców wyłoniły krajowe jury w Belgii, na Cyprze, w Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Słowenii oraz w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Nagrody wręczy laureatom Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, podczas ceremonii 18 listopada w Brukseli.

Komisarz Vassiliou powiedziała: „Z przyjemnością ogłaszam tegorocznych zwycięzców i mam nadzieję, że dzięki tej nagrodzie ich dzieła zostaną przetłumaczone i udostępnione szerszemu gronu czytelników spoza ich krajów ojczystych. Kiedy już książki zostaną przetłumaczone i wypromowane, będą mogły stać się podstawą dla produkcji filmowych, telewizyjnych i teatralnych i w ten sposób przyczynić się do sukcesu branż związanych z kulturą i twórczością.”

Fundatorami Europejskiej Nagrody Literackiej są program UE „Kultura”, Europejska Federacja Księgarzy, Rada Pisarzy Europejskich oraz Federacja Wydawców Europejskich. Każdy zwycięzca otrzyma 5 000 euro.

Co roku za wyłonienie laureatów odpowiedzialne są inne państwa, dzięki czemu w ciągu trzech lat każdy z 35 krajów uczestniczących w programie ma szansę wyróżnić najlepszych autorów.

Europejska różnorodność kulturowa i językowa jest ogromnym atutem, stanowi jednak zarazem wyzwanie. Mieszkańcy Unii Europejskiej posługują się np. 23 językami urzędowymi, około 60 językami regionalnymi i mniejszościowymi oraz 3 alfabetami (alfabetem łacińskim, cyrylicą i alfabetem greckim).

Co roku wielu autorów europejskich publikuje swe prace w kraju, ale tylko w nielicznych przypadkach ich książki są tłumaczone na inny język europejski, dzięki czemu mogłyby dotrzeć do 550 milionów osób zamieszkujących obszar UE.

Program UE „Kultura” wspiera także finansowo tłumaczenia dzieł literackich. Od 2007 r. przeznaczono 8,5 miliona euro na przetłumaczenie 1 500 książek.

Oto zwycięzcy Europejskiej Nagrody Literackiej w 2010 r.:

BELGIA

Peter Terrin

Książka: De Bewaker (2009)

Wydawnictwo: De Arbeiderspers

CYPR

Myrto Azina Chronides

Książka: To Peirama (2009)

Wydawnictwo: Armida Publications

DANIA

Adda Djørup

Książka: Den mindste modstand (2009)

Wydawnictwo: Samleren

ESTONIA

Tiit Aleksejev

Książka: Palveränd (2008)

Wydawnictwo: Varrak

FINLANDIA

Riku Korhonen

Książka: Lääkäriromaani (2008)

Wydawnictwo: Sammakko

NIEMCY

Iris Hanika

Książka: Das Eigentliche (2010)

Wydawnictwo: Droschl Verlag

LUKSEMBURG

Jean Back

Książka: Amateur (2009)

Wydawnictwo: Ultimondo

RUMUNIA

Răzvan Rădulescu

Książka: Teodosie cel Mic (2006)

Wydawnictwo: Polirom

SŁOWENIA

Nataša Kramberger

Książka: Nebesa v Robidah (2007)

Wydawnictwo: Javni sklad RS za ljubiteljske dejavnosti

HISZPANIA

Raquel Martínez-Gómez

Książka: Sombros de unicornio (2007)

Wydawnictwo: Algaida Editores

Była Jugosłowiańska Republika Macedonii

Goce Smilevski

Książka: Сестрата на Зигмунд Фројд (2007)

Wydawnictwo: Kultura

Więcej informacji

Strona internetowa programu „Kultura”:

http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc627_en.htm

Europejska Nagroda Literacka http://www.euprizeliterature.eu/


Side Bar