Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1169

Bruksela, 24 września 2010 r.

Europejska Noc Naukowców: fantastyka naukowa staje się naukowym faktem

„Beam me up, Scotty!” Ponad 200 imprez odbędzie się dziś w Unii Europejskiej w ramach szóstej dorocznej Europejskiej Nocy Naukowców, która ma na celu zachęcić młodych ludzi do podejmowania pracy naukowej i badawczej. Organizatorzy spodziewają się, że około 500 000 osób weźmie udział w tak różnych wydarzeniach, jak dyskoteka w wirtualnym ekosystemie, burza w laboratorium oraz badanie podstaw – naukowych i fikcyjnych – leżących u podłoża teleportacji i niewidzialności. Miłośnicy „Gwiezdnych wojen” i „Harry'ego Pottera” mogą być zaskoczeni informacją, że sztuka bycia niewidzialnym to niekoniecznie czysta fantazja.

Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, powiedziała: „Europejska Noc Naukowców prezentuje pracę setek niezwykle zdolnych naukowców zaangażowanych w badania i innowacje w Europie. Wspieranie badań naukowych i zachęcanie młodych Europejczyków do kariery naukowej jest kluczem do przyszłej konkurencyjności UE w globalnym świecie oraz do zapewnienia zrównoważonego wzrostu gospodarczego i miejsc pracy, których Europa tak pilnie potrzebuje.”

Komisarz ds. badań, innowacji i nauki, Máire Geoghegan-Quinn, powiedziała: „Noce Naukowców są okazją, aby wszyscy zobaczyli, jak europejscy naukowcy swoją wyobraźnią i inspiracją napędzają postęp w najróżniejszych dziedzinach, od mody po medycynę sądową. Tego typu imprezy pokazują lepiej niż polityczne przemowy, że nauka jest ważna, że zmienia nasze codzienne życie i że jest przy tym dobrą zabawą.”

Uczestnicy imprez Europejskiej Nocy Naukowców w całej Europie będą mieli okazję posłużyć się skomplikowaną aparaturą badawczą, spotkać się z naukowcami i przyjrzeć się fascynującym doświadczeniom, które ożywiają świat nauki. Ponad 600 muzeów, kampusów uniwersyteckich i laboratoriów otworzy swoje podwoje dla zwiedzających.

Oto najbardziej atrakcyjne z setek imprez organizowanych w całej Europie:

  • Włochy – rzymskie planetarium gościć będzie fanów „Gwiezdnych wojen” i „Harry'ego Pottera”. Naukowe prawa kryjące się za teleportacją i niewidzialnością nie są czystą fantazją: włoscy badacze wyjaśnią, gdzie w tej chwili mieści się granica między fantastyką naukową a rzeczywistymi badaniami naukowymi.

  • Polska – naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wywołają burzę w laboratorium wysokiego napięcia.

  • Wielka Brytania – londyńskie Muzeum Historii Naturalnej przygotowało specjalne „zakulisowe” trasy zwiedzania. Zwiedzający będą mogli dotknąć i użyć prawdziwych eksponatów oraz wziąć udział w doświadczeniach i dyskusjach z naukowcami na tak różne tematy, jak najnowocześniejsze techniki śledzenia meteorów oraz prace dochodzeniowe zespołu medycyny sądowej Muzeum.

  • Niemcy – w Hamburgu Orkiestra Symfoniczna im. Feliksa Mendelssohna zagra koncert, w którym naturalne dźwięki i obrazy połączą się w jedyny w swoim rodzaju utwór muzyczny głoszący piękno różnorodności biologicznej. Zespół 80 młodych muzyków pod batutą prof. Clemensa Malicha zademonstruje swoje poparcie dla ochrony zagrożonych gatunków.

  • Hiszpania – w Królewskim Ogrodzie Botanicznym im. Juana Carlosa I w Madrycie bakterie żyjące w sadzawce zostaną użyte do wygenerowania energii elektrycznej i uruchomienia iPoda grającego „Muzykę na wodzie” Haendla. W planach są także dyskusje na tematy związane z fantastyką naukową, takie jak maszyny kontra ludzie.

  • Belgia – didżej wykorzysta ideę różnorodności biologicznej, aby zaprosić gości na parkiet w Pałacu Sztuk Pięknych (Palais des Beaux-Arts) w Brukseli. Miejsce to stanie się wirtualnym ekosystemem obejmującym gatunki żyjące w Morzu Północnym, rzekach Afryki i przestrzeni miejskiej Brukseli.

  • Węgry – młodzi ludzie w Budapeszcie śledzić będą przygody odważnej bohaterki, która tworząc związki chemiczne, walczyć będzie ze złym czarownikiem. Pokazy tańca i mody w Willi Barabás zakończą teatralną prezentację Fundacji Badań Stosowanych im. Zoltána Baya.

  • Francja – Muzeum Sztuk Pięknych i Archeologii w Besançon stanie się areną wydarzeń według futurystycznego scenariusza.

Kalendarium wszystkich imprez załączone jest poniżej.

Podstawowe informacje

Pierwszą Europejską Noc Naukowców zorganizowano w 2005 r. Od tej pory liczba państw biorących udział w tej inicjatywie podwoiła się, a liczba uczestniczących miast zwiększyła się dziesięciokrotnie. W zeszłym roku w wydarzeniach Europejskiej Nocy Naukowców wzięło udział 450 000 osób.

Unia Europejska wspiera Europejską Noc Naukowców w ramach programu „Ludzie”. Na imprezy odbywające się w 2010 r. przeznaczono budżet w wysokości 3,5 miliona euro.

Organizacją Europejskiej Nocy Naukowców zarządza Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA).

Rozwój kariery naukowej wspierany jest przez program „Marie Curie”, który w 2011 r. dysponować będzie budżetem w wysokości 772 milionów euro.

Linki

Kalendarium imprez Nocy Naukowców w całej Europie:

http://ec.europa.eu/research/researchersnight/

Strategia UE 2020: http://ec.europa.eu/eu2020/index_en.htm

Program „Ludzie” – 7. program ramowy w zakresie badań:

http://ec.europa.eu/research/fp7/index_en.cfm

Program „Marie Curie”: http://ec.europa.eu/mariecurieactions

Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych: http://ec.europa.eu/research/rea/


Side Bar