Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1169

Briselē, 2010. gada 24. septembrī

Eiropas Zinātnieku nakts — zinātniskā fantastika kļūst par zinātniski pierādāmu faktu

Aizved mani nākotnē! Šodien visā Eiropas Savienībā notiks vairāk nekā 200 pasākumu, kuri ir daļa no sestās gadskārtējās "Eiropas Zinātnieku nakts", kuras mērķis ir veicināt karjeru zinātnē un pētniecībā. Gaidāms, ka aptuveni pusmiljons cilvēku apmeklēs šos daudzveidīgos pasākumus: sākot no virtuālas ekosistēmas imitācijas diskotēkā līdz laboratorijas apstākļos radītam iekštelpu zibenim, pievēršoties arī zinātnisku faktu un fantastikas izpētei par teleportācijas ideju un iespējamību kļūt neredzamam. Zinātniskās fantastikas seriāla “Zvaigžņu ceļš” (“Star Trek”) un Harija Potera fani, iespējams, būs pārsteigti, uzzinot, ka viņu iemīļoto varoņu izgaišana nav tikai fantāzijas auglis.

Izglītības, kultūras, daudzvalodības un jaunatnes lietu Eiropas komisāre Andrula Vasiliu sacīja: “Eiropas Zinātnieku nakts vērš uzmanību uz darbu, ko paveikuši simtiem izcilu Eiropas pētniecības un jauninājumu jomā iesaistītu zinātnieku. Atbalsts pētniecībai un arvien pieaugoša Eiropas jauniešu interese par zinātni kā karjeras iespēju ir būtisks elements, veicinot ES nākotnes konkurētspēju globalizētajā pasaulē un radot ilgtspējīgu izaugsmi un darbavietas, kas Eiropai ir steidzami nepieciešamas.”

Pētniecības, inovācijas un zinātnes komisāre Moire Gēgena-Kvinna sacīja: “Zinātnieku naktis ir lieliska iespēja ikvienam pārliecināties, ka Eiropas zinātnieki ar iedvesmas un iztēles palīdzību sekmē progresu daudzās jomās, sākot no modes pasaules līdz kriminālistikai. Tādi pasākumi kā šis daudz labāk nekā politiskās runas parāda cilvēkiem, ka zinātne ir svarīga, tā izmaina ikdienu un ir arī aizraujoša nodarbe.”

Eiropas Zinātnieku nakts apmeklētājiem pasākumos visā Eiropā būs iespēja pašiem izmēģināt sarežģītas pētniecības iekārtas, tikties ar zinātniekiem un vērot aizraujošus eksperimentus, kas padara zinātnes pasauli daudz interesantāku. Plašākai sabiedrībai savas durvis vērs vairāk nekā 600 muzeju, augstskolu un laboratoriju.

Piedāvājam nelielu ieskatu dažos pasākumos vairāku simtu vidū, kas tiks sarīkoti visā Eiropā:

  • Itālija — Romas planetārijs aicinās uz tikšanos seriāla "Zvaigžņu ceļš" un Harija Potera cienītājus. Zinātniskie principi, kas izskaidro teleportāciju un spēju kļūt neredzamam, vairs nav tikai fantāzija: Itālijas zinātnieki skaidros, kur mūsdienās meklējama robeža starp zinātnisko fantastiku un zinātniskiem faktiem.

  • Polija — zinātnieki no Krakovas Zinātnes un tehnoloģijas universitātes radīs vētru augstsprieguma laboratorijas iekšienē.

  • Apvienotā Karaliste — Londonas Dabas vēstures muzejā ir izveidotas īpašas “aizkulišu” ekskursijas telpās, kuras parasti nav pieejamas apmeklētājiem. Apmeklētāji varēs paņemt rokās īstus eksponātus un piedalīties demonstrējumos un diskusijās ar pētniekiem par tik atšķirīgiem tematiem kā jaunākās meteorītu izsekošanas metodes un izmeklētāja darbs muzeja tiesu medicīnas speciālistu grupā.

  • Vācija — Hamburgā Fēliksa Mendelsona simfoniskais orķestris iekļaus dabas skaņas un attēlus sui generis skaņdarbā, lai vairotu izpratni par bioloģiskās daudzveidības krāšņumu. Profesors Klemenss Malihs (Clemens Malich) diriģēs 80 jaunos mūziķus, šādi pievēršot uzmanību viņu centieniem atbalstīt apdraudēto sugu saglabāšanu.

  • Spānija — Huana Karlosa I vārdā nosauktajā Karaliskajā Botāniskajā dārzā Madridē dīķī dzīvojošas baktērijas tiks izmantotas, lai ražotu elektroenerģiju un aktivētu iPod, kurā skanēs Hendeļa “Ūdens mūzika". Tiek arī plānotas diskusijas par tematiem, kas saistīti ar zinātnisko fantastiku, piemēram, pretstatot mašīnas cilvēkiem.

  • Beļģija —diskžokejs izmantos bioloģisko daudzveidību, lai aicinātu Briseles mākslas muzeja Palais des Beaux-Arts apmeklētājus iemēģināt tā deju grīdu. Šī vieta pārvētīsies virtuālā ekosistēmā ar sugām no Ziemeļjūras, Āfrikas upēm un Briseles urbānās vides.

  • Ungārija — jaunieši Budapeštā sekos līdzi drosmīgas varones piedzīvojumiem, kas izmanto ķīmisku savienojumu kombinācijas, lai cīnītos ar ļaunu burvi. Deju un modes šovs, kas notiks Barabasa namā, papildinās teatrālu uzvedumu, ko sniegs pārstāvji no Bay Zoltán lietišķo pētījumu fonda.

  • FrancijaBezansonas Mākslas un arheoloģijas muzejs kļūs par futūristiskas izrādes norises vietu.

Pilnu pasākumu programmu var lasīt turpmāk tekstā.

Vispārīga informācija

Pirmā Eiropas Zinātnieku nakts tika noorganizēta 2005. gadā. Kopš tā laika valstu skaits, kuras piedalās šajā iniciatīvā, ir dubultojies un iesaistīto pilsētu skaits ir pieaudzis desmitkārtīgi. Pagājušā gadā Eiropas Zinātnieku nakts pasākumus apmeklēja 450 000 cilvēki.

Eiropas Savienība atbalsta Eiropas Zinātnieku nakti, izmantojot programmu “Cilvēki”. 2010. gada pasākumu budžets ir 3,5 miljoni eiro.

Iniciatīva “Eiropas Zinātnieku nakts” ir Pētniecības izpildaģentūras (REA) pārvaldībā.

Finansiāls atbalsts pētniecības karjeras jomā tiek sniegts, izmantojot Marijas Kirī vārdā nosauktās atbalsta darbības, kuru 2011. gada budžets ir 772 miljoni eiro.

Saites

"Eiropas Zinātnieku nakts" pasākumu programma visā Eiropā:

http://ec.europa.eu/research/researchersnight/

Stratēģija Eiropa 2020: http://ec.europa.eu/eu2020/index_en.htm

Programmas “Cilvēki” — Septītā pētniecības pamatprogramma:

http://ec.europa.eu/research/fp7/index_en.cfm

Marijas Kirī vārdā nosauktās atbalsta darbības: http://ec.europa.eu/mariecurieactions

Pētniecības izpildaģentūra: http://ec.europa.eu/research/rea/


Side Bar