Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1169

Briuselis, 2010 m. rugsėjo 24 d.

„Europos tyrėjų naktis“ – mokslinė fantastika tampa moksliniu faktu

„Teleportuok mane!“ Šiandien visoje Europos Sąjungoje vyks per 200 kasmet rengiamos šeštosios „Europos tyrėjų nakties“ renginių, kurių tikslas – skatinti rinktis mokslinių tyrimų srities profesiją. Tikimasi, kad įvairiuose renginiuose (virtualios ekosistemos diskoteka, laboratorijoje sukurtas žaibas ir mokslinių faktų bei prasimanymų, susijusių su teleportacija ir nematomumu, tyrinėjimas) dalyvaus apie 500 000 žmonių. „Žvaigždžių kelio“ ir Hario Poterio gerbėjai gali nustebti sužinoję, kad scenos, kuriose jų herojai išnyksta, nebūtinai yra visiška fantastika.

Už švietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimą atsakinga Europos Komisijos narė Androulla Vassiliou kalbėjo: „Europos tyrėjų naktį“ pamatysime daugelio talentingų Europos mokslinių tyrimų ir inovacijų srities mokslininkų darbą. Mokslinių tyrimų rėmimas ir jaunųjų europiečių skatinimas rinktis mokslo srities profesiją – svarbiausi būsimo ES konkurencingumo globalizuotame pasaulyje, tvaraus augimo ir Europai būtinų darbo vietų kūrimo veiksniai.“

Už mokslinius tyrimus, inovacijas ir mokslą atsakinga Komisijos narė Máire Geoghegan-Quinn sakė: „Europos tyrėjų naktis“ – galimybė kiekvienam pamatyti, kiek įkvėpimo ir vaizduotės Europos mokslininkai turi, kaip kalbama apie pažangos skatinimą tokiose įvairiose srityse kaip mada ar teismo medicinos ekspertizė. Tokie renginiai labiau nei politikų kalbos žmonėms parodo, kad mokslas yra svarbus ir įdomus, jis keičia mūsų kasdienį gyvenimą.“

Visoje Europoje vyksiančių „Europos tyrėjų nakties“ renginių lankytojai turės progą išbandyti sudėtingą mokslinių tyrimų įrangą, susitikti su mokslininkais ir stebėti, kaip mokslinės teorijos tampa tikrove. Visuomenei duris atvers per 600 muziejų, universitetų miestelių ir laboratorijų.

Svarbiausi visoje Europoje suplanuoti renginiai:

  • Italija – Romos planetariumas pakvies Žvaigždžių kelio ir Hario Poterio gerbėjus. Su teleportacija ir nematomumu susiję moksliniai aspektai nėra tik fantastika: italų mokslininkai paaiškins dabartinę ribą tarp mokslinės fantastikos ir mokslinių faktų.

  • Lenkija. Krokuvos mokslo ir technologijų AGH universiteto mokslininkai aukštos įtampos laboratorijoje sukels audrą.

  • Jungtinė Karalystė. Londono gamtos istorijos muziejuje bus surengti specialūs turai į visuomenei uždaras sales. Lankytojai galės paliesti tikrus eksponatus, aptarti su mokslininkais įvairias temas, pavyzdžiui, naujausius meteoritų aptikimo metodus ir detektyvinį muziejaus teismo medicinos ekspertų darbą, ir dalyvauti eksperimentuose.

  • Vokietija. Hamburge Felikso Mendelsono simfoninis orkestras į sui generis muzikinį kūrinį įtrauks gamtos garsus ir vaizdus, kad parodytų biologinės įvairovės grožį. 80-čiai jaunų muzikantų diriguos profesorius Clemensas Malichas – taip muzikantai parodys, kad skatina saugoti nykstančias rūšis.

  • Ispanija. Madrido Chuano Karloso I karališkajame botanikos sode bus naudojamos tvenkinių bakterijos elektros energijai gaminti ir Hendelio „Vandens muziką“ grojančiam nešiojamajam grotuvui „iPod“ aktyvuoti. Taip pat planuojamos diskusijos apie mokslinę fantastiką, susijusią su tokiomis temomis kaip mašinos ir žmonės.

  • Belgija. Diskotekos vedėjas pasitelks biologinę įvairovę, kad į šokių aikštelę Briuselio vaizduojamojo meno centre (Palais des Beaux-Arts) pritrauktų lankytojų. Ši vieta taps virtualia Šiaurės jūros, Afrikos upių ir Briuselio miesto ekosistema.

  • Vengrija. Budapešte jaunimas stebės drąsios herojės, kuri kovodama su piktadariu burtininku naudoja cheminius junginius, nuotykius. Rūmuose „Barabas“ šokio ir madų šou bus baigtas Bay Zoltano taikomųjų mokslinių tyrimų fondo teatrališkas pristatymas.

  • Prancūzija. Bezansono vaizduojamojo meno ir archeologijos muziejus taps futuristinio vyksmo scena.

Išsamus renginių sąrašas pateiktas toliau.

Pagrindiniai faktai

Pirmą kartą „Europos tyrėjų naktis“ surengta 2005 m. Nuo tada šioje iniciatyvoje dalyvaujančių šalių skaičius padidėjo du kartus, o miestų – dešimt kartų. Pernai „Europos tyrėjų nakties“ renginiuose dalyvavo 450 000 žmonių.

Europos Sąjunga „Europos tyrėjų nakties“ iniciatyvą remia pagal programą „Žmonės“. 2010 m. renginių biudžetas – 3,5 mln. EUR.

„Europos tyrėjų nakties“ iniciatyvai vadovauja Mokslinių tyrimų vykdomoji įstaiga.

Tyrėjų karjeros raida remiama pagal programą „Marie Curie“; tam 2011 m. bus skirta 772 mln. EUR.

Nuorodos

„Tyrėjų nakties“ renginių visoje Europoje sąrašas

http://ec.europa.eu/research/researchersnight/.

Strategija „ES 2020“ http://ec.europa.eu/eu2020/index_en.htm.

Programa „Žmonės“ (Mokslinių tyrimų septintoji bendroji programa)

http://ec.europa.eu/research/fp7/index_en.cfm.

Programa „Marie Curie“ http://ec.europa.eu/mariecurieactions.

Mokslinių tyrimų vykdomoji įstaiga http://ec.europa.eu/research/rea/.


Side Bar