Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1169

Brüssel, 24. september 2010

Euroopa teadlaste öö: ulmest saab teaduslik tõsiasi

„Beam me up!” Teaduse ja uurimistöö kui karjäärivaldkonna tutvustamise eesmärgil korraldatakse nüüd juba kuuendat aastat järjest „Euroopa teadlaste öö”, mille raames toimub täna terves Euroopa Liidus üle 200 ürituse. On arvestatud, et ligikaudu 500 000 inimest osaleb üritustel, mis hõlmavad näiteks diskot virtuaalses ökosüsteemis, laboratooriumis loodud sisevalgustust, lisaks uuritakse teleportatsiooni ja nähtamatusega seotud fakte ja fiktsiooni. Star Treki ja Harry Potteri huvilised võivad olla üllatunud, saades teada, et nende kangelaste nähtamatuks muutumine ei pruugigi olla puhas fantaasia.

Euroopa hariduse, kultuuri, mitmekeelsuse ja noorsoo volinik Androulla Vassiliou ütles:Euroopa teadlaste ööl demonstreeritakse sadade Euroopa teaduses ja uuendustegevuses osalevate andekate teadlaste tööd. Et Euroopa Liit oleks ka tulevikus globaliseerunud maailmas konkurentsivõimeline, on väga tähtis toetada teadusuuringuid ja äratada Euroopa noortes huvi teadlasekutse vastu. Sel viisil saab luua jätkusuutlikku majanduskasvu ja Euroopale hädavajalikke töökohti.

Teaduse ja innovatsiooni volinik Máire Geoghegan-Quinn ütles: Teadlaste ööd annavad igaühele võimaluse näha, kuidas Euroopa teadlaste inspiratsiooni ja kujutlusvõime toel tehakse edusamme väga erinevates valdkondades alates moest kuni kohtuekspertiisini. Niisugused üritused näitavad palju eredamalt kui mis tahes poliitiline kõne, et teadus on tähtis, et teadus muudab igapäevaelu ja et teadus on tore ja huvitav."

Euroopa teadlaste öö ürituste külastajad saavad kõikjal Euroopas võimaluse ise proovida teadusuuringutes kasutatavaid keerukaid seadmeid, kohtuda teadlastega ja nautida esitlusi, mis toovad teaduse tõsiellu. Üldsusele avatakse üle 600 muuseumi, ülikoolilinnaku ja laboratooriumi uksed.

Tähtsaimad sadadest üle Euroopa korraldatavatest üritustest:

  • Itaalia – Rooma planetaariumis on teretulnud Star Treki ja Harry Potteri huvilised. Teleportatsiooni ja nähtamatuse taga peituvad teaduslikud põhimõtted ei ole pelgalt fantaasiaviljad. Itaalia teadusuurijad selgitavad, kust jookseb praegu piir ulme ja teaduslikult kindlakstehtud tõsiasjade vahel.

  • Poola – Krakόwi AGH teadus- ja tehnikaülikooli teadlased genereerivad voolu kõrgepingelaboris.

  • Ühendkuningriik – Londonis asuv loodusmuuseum korraldab spetsiaalseid telgitaguseid ringkäike. Külastajad saavad ehtsaid muuseumieksemplare kätte võtta ning osaleda koos teadlastega arutlustel ja esitlustel, milles käsitletakse mitmesuguseid teemasid, nagu näiteks uusim meteoriitide jälgimise tehnika ja muuseumi eksperdirühma detektiivitöö.

  • Saksamaa – Hamburgis integreerib Felix Mendelssohni sümfooniaorkester loodushelisid ja -pilte omalaadsesse muusikapalasse, et tuua publikuni liigirikkuse ilu. 80 noort muusikut ja nende dirigent professor Clemens Malich avaldavad sellega toetust ohustatud liikide säilitamisele.

  • Hispaania – Madridis Juan Carlos I kuninglikus botaanikaaias kasutatakse tiigibaktereid elektri genereerimiseks ja pannakse iPod mängima Händeli „Veemuusikat”. Samuti on kavas arutlused ulmelistel teemadel, nagu näiteks masinad inimese vastu.

  • Belgia – Brüsselis kaunite kunstide palees meelitab diskor liigirikkuse abil külastajaid tantsupõrandale. Kohtumispaik on virtuaalne ökosüsteem Põhjameres, Aafrika jõgedes ja Brüsseli linnaruumis leiduvate liikidega.

  • Ungari – Budapesti noored jälgivad vapra naispeategelase seiklusi, kes segab keemilisi aineid, et võidelda kurja nõia vastu. Bay Zoltáni rakendusuuringute fondi teatriesitlust täiendavad tantsu- ja moeetendused Barabas Mansionis.

  • Prantsusmaa – Besançoni kunsti- ja arheoloogiamuuseumis leiab aset futuristlik etteaste.

Täielik päevakava on lisatud allpool.

Taust

Esimene Euroopa teadlaste öö korraldati 2005. aastal. Sellest ajast on algatusel osalevate riikide arv kahekordistunud ja osalevate linnade arv kümnekordistunud. Möödunud aastal osales Euroopa teadlaste öö üritustel 450 000 inimest.

Euroopa Liit toetab Euroopa teadlaste ööd programmi „Inimesed” raames. 2010. aasta ürituste eelarve on 3,5 miljonit eurot.

Euroopa teadlaste ööd juhib Teadusuuringute Rakendusamet.

Karjääri arendamist teadusuuringute valdkonnas toetatakse Marie Curie nimeliste meetmetega, mille eelarve on 2011. aastal 772 miljonit eurot.

Lingid

Teadlaste öö üleeuroopaline ürituste kava:

http://ec.europa.eu/research/researchersnight/

ELi 2020. aasta strateegia: http://ec.europa.eu/eu2020/index_en.htm

Programm „Inimesed” – teadusuuringute seitsmes raamprogramm:

http://ec.europa.eu/research/fp7/index_en.cfm

Marie Curie nimelised meetmed: http://ec.europa.eu/mariecurieactions

Teadusuuringute Rakendusamet: http://ec.europa.eu/research/rea/


Side Bar