Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1169

V Bruselu dne 24. září 2010

Evropská noc vědců: science fiction na dosah


Beam me up!, Transport! V rámci šestého ročníku „Evropské noci vědců“, jejímž cílem je podpořit volbu zaměstnání v oblasti vědy a výzkumu, se dnes uskuteční více než 200 akcí s odhadovanou půlmilionovou návštěvností. Návštěvníci si například zatančí na diskotéce ve virtuálním ekosystému, zažijí laboratorně vytvořenou bouřku a seznámí se s vědeckými fakty i fikcí, které inspirovaly teorie teleportace a neviditelnosti. Fanoušci Star Treku a Harryho Pottera mohou s překvapením zjistit, že schopnost jejich oblíbených hrdinů stát se neviditelným nemusí být pouhou fantazií.

Evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androulla Vassiliou uvedla: „Evropská noc vědců je ukázkou práce stovek vynikajících vědců zapojených do evropského výzkumu a inovací. Podpora výzkumu a zvyšování zájmu mladých Evropanů o práci v některém z vědních oborů je klíčovým předpokladem pro budoucí konkurenceschopnost EU v globalizovaném světě a pro vytvoření udržitelného růstu a zaměstnanosti, které Evropa naléhavě potřebuje.“

Komisařka EU pro výzkum, inovace a vědu Máire Geoghegan-Quinn k tomu dodala: „Evropská noc vědců je příležitost, při které může široká veřejnost sama pozorovat, jak evropští vědci pracují s inspirací a představivostí, aby dosáhli pokroku v různorodých oblastech sahajících od módy až po forenzní vědy. Jsou to právě akce jako tato, které mnohem lépe než politické projevy dokazují lidem, že věda je důležitá, že ovlivňuje naše životy a že může být zábavná.“

Návštěvníci akcí Evropské noci vědců se budou moci zblízka podívat na nejmodernější vědecké přístroje, setkají se s vědci a užijí si fascinující představení, při kterých teoretický svět vědy ožije. Své brány otevře veřejnosti více než 600 muzeí, univerzitních kampusů a laboratoří.

Mezi stovkami akcí organizovaných po celé Evropě bude například:

  • Itálie – Římské planetárium přivítá „trekkies“ a fanoušky Harryho Pottera. Teorie teleportace a neviditelnosti nejsou pouhou fantazií: italští vědci návštěvníkům vysvětlí, kde se v současnosti nachází hranice mezi sci-fi a skutečným výzkumem.

  • Polsko – Vědci z AGH University of Science and Technology v Krakově vytvoří v laboratoři velmi vysokého napětí bouřku.

  • Spojené království – Pracovníci Přírodopisného muzea v Londýně provedou návštěvníky jeho zákulisím. Zájemci si budou moci sáhnout na skutečné exempláře a zúčastní se diskusí s výzkumnými pracovníky na různorodá témata, jako jsou například nejnovější metody vyhledávání meteoritů a detektivní práce skupiny forenzních vědců muzea.

  • Německo – Symfonický orchestr Felixe Mendelssohna, který v Hamburku představí osobitou hudební kompozici přírodních zvuků a obrazů, upozorní na krásy biologické rozmanitosti. Osmdesát mladých hudebníků pod taktovkou profesora Clemense Malicha chce takto poukázat na důležitost záchrany ohrožených druhů.

  • Španělsko – V Královské botanické zahradě Juana Carlose I. v Madridu bude použito vodních bakterií k výrobě elektrického proudu a aktivaci iPodu, který zahraje Händelovu Vodní hudbu. Plánují se také diskuse na témata týkající se science fiction, jako například na téma stroje versus lidé.

  • Belgie – Biologická rozmanitost bude atrakcí tanečního parketu v Palais des Beaux-Arts v Bruselu, kde bude instalován virtuální ekosystém s živočichy a rostlinami, jejichž domovem je Severní moře, africké řeky a bruselské městské oblasti.

  • Maďarsko – Nejmladší návštěvníci budou v Budapešti moci sledovat dobrodružství statečné hrdinky, která použije poznatků z chemie v boji proti zlému čaroději. Taneční a módní přehlídky v Barabásově domě budou završením divadelního představení Nadace Bay Zoltán pro aplikovaný výzkum.

  • Francie – Muzeum výtvarného umění a archeologie v Besançonu se stane dějištěm futuristického představení.

Úplný program lze nalézt v příloze.

Souvislosti

První Evropská noc vědců se konala v roce 2005. Od té doby se počet zemí, které se účastní této iniciativy, zdvojnásobil, a počet zapojených měst desetkrát vzrostl. Minulý rok se akcí v rámci Evropské noci vědců zúčastnilo 450 000 lidí.

Evropská unie podporuje Evropskou noc vědců prostřednictvím programu „Lidé“. Pro letošní ročník 2010 byl vyčleněn rozpočet 3,5 milionu EUR.

Evropská noc vědců je řízena Výkonnou agenturou pro výzkum (REA).

Profesní rozvoj v oblasti vědy je podporován prostřednictvím akcí „Marie Curie“ s rozpočtem 772 milionů EUR na rok 2011.

Odkazy

Celoevropský program akcí v rámci Evropské noci vědců:

http://ec.europa.eu/research/researchersnight/

Strategie EU 2020: http://ec.europa.eu/eu2020/index_en.htm

Program „Lidé“ – sedmý rámcový program pro výzkum:

http://ec.europa.eu/research/fp7/index_en.cfm

Akce „Marie Curie“: http://ec.europa.eu/mariecurieactions

Výkonná agentura pro výzkum: http://ec.europa.eu/research/rea/


Side Bar