Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1145

Bruksela, dnia 20 września 2010 r.

Młodzi reporterzy przeciwko ubóstwu – Komisja wzywa młodych dziennikarzy do zaangażowania w kwestie rozwoju

Komisja Europejska ogłasza dziś konkurs „Młodzi reporterzy przeciwko ubóstwu”, zapraszając wszystkich studentów dziennikarstwa z państw członkowskich UE do przesłania reportażu na temat kwestii dotyczących rozwoju. Wybrane reportaże zostaną zaprezentowane podczas Europejskich Dni Rozwoju w grudniu w Brukseli. Ostateczni zwycięzcy zostaną zaproszeni na wycieczkę do jednego z krajów partnerskich Komisji w Afryce. Konkurs rusza w dniu symbolicznym dla współpracy rozwojowej – ponieważ na osiągnięcie milenijnych celów rozwoju, czyli do 2015 r., pozostało już tylko pięć lat – świat będzie z uwagą obserwował szczyt ONZ w Nowym Jorku w dniach 20-22 września, którego celem będzie przyspieszenie postępów w kierunku realizacji tych celów.

W dniu otwarcia nowojorskiego szczytu w sprawie milenijnych celów rozwoju jestem dumny, że mogę wezwać wszystkich europejskich studentów dziennikarstwa do włączenia się w walkę przeciwko ubóstwu na świecie. Media mają bardzo ważną rolę do odegrania: reportaże są niezbędne do kształtowania świadomości opinii publicznej, mobilizacji i uwzględniania rozwoju w agendzie politycznej. Mam duże oczekiwania w stosunku do kreatywności i zaangażowania młodych reporterów i życzę im powodzenia w konkursie” – powiedział Andris Piebalgs, europejski komisarz ds. rozwoju.

Konkurs „Młodzi reporterzy przeciwko ubóstwu” jest inicjatywą realizowaną we współpracy z Europejskim Centrum Dziennikarstwa i skierowaną do studentów dziennikarstwa z państw członkowskich UE. Inicjatywa ta ma na celu wzbudzenie ich zainteresowania kwestiami rozwoju. Od dziś do dnia 29 października studenci dziennikarstwa mogą zgłaszać reportaże pisemne lub radiowe na temat UE i rozwoju. Na podstawie przesłanego reportażu i wniosku zgłoszeniowego wybranych zostanie 33 uczestników, którzy otrzymają zaproszenie do udziału w warsztatach podczas Europejskich Dni Rozwoju w grudniu w Brukseli.

Podczas warsztatów studenci dziennikarstwa będą zdawać relacje na żywo z Dni Rozwoju na specjalnej stronie internetowej http://www.youngreporters.net/. Będą mieć również możliwość przekazywania relacji do krajowych i lokalnych mediów w swoich państwach. Dzięki wysokiej jakości i oryginalnemu charakterowi swoich doniesień dla mediów uczestnicy będą mieć możliwość zdobycia nagrody na zakończenie konkursu w kategoriach: najlepszy reportaż pisemny, najlepszy reportaż radiowy i najbardziej oryginalna wiadomość. W skład jury będą wchodzić dziennikarze i nauczyciele dziennikarstwa z państw członkowskich UE. Główną nagrodą będzie wycieczka prasowa do jednej z delegatur UE w Afryce.

Pozostali partnerzy medialni to: ORF, Trends-Tendances, Radio Sofia, The Cyprus Broadcasting Corporation, Politiken, The Finnish Broadcasting Company, La Croix, Die Tageszeitung, Ethnos, Budapest Business Journal, Radio Vaticana, politika.lv, Vilniaus Diena, Luxemburger Wort, Malta Independent, VPRO, RTP/RDP, Uj Magyar Szo, Pravda, Radio Koper, Agencia Efe, The Economist.

Na początku lipca Komisja ogłosiła również, już drugi rok z rzędu, podobny konkurs „Muzyka przeciwko ubóstwu”. Jest on skierowany do młodych muzyków z państw członkowskich i wzywa ich do wyrażenia się na temat walki z ubóstwem na świecie. Utwory muzyczne można zgłaszać do 17 października, który jest Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem.

Najważniejsze daty dotyczące konkursu „Młodzi reporterzy przeciwko ubóstwu:

  • 20 września: ogłoszenie konkursu

  • 29 października: termin nadsyłania reportaży i wniosków

  • początek listopada: wybór uczestników warsztatów podczas Europejskich Dni Rozwoju

  • 4-7 grudnia: warsztaty w Brukseli – reportaże z Europejskich Dni Rozwoju

  • 14 grudnia: termin dla uczestników na zgłaszanie swoich najlepszych reportaży

  • połowa stycznia 2011 r.: ogłoszenie ostatecznych zwycięzców

Więcej informacji:

Strona „Młodzi reporterzy przeciwko ubóstwu”:

http://www.youngreporters.net/

Strona „Muzyka przeciw ubóstwu”:

http://www.ifightpoverty.eu/act/music-contest

Informacja prasowa z dnia 2 lipca 2010 r. dotycząca ogłoszenia konkursu „Muzyka przeciwko ubóstwu”: IP/10/879

Biuro Współpracy Zewnętrznej EuropeAid:

http://ec.europa.eu/europeaid/index_en.htm


Side Bar