Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1145

V Bruselu dne 20. září 2010

Mladí reportéři proti chudobě – Komise vyzývá mladé novináře, aby se zapojili do problematiky rozvojové pomoci

Evropská komise dnes zahajuje soutěž s názvem Mladí reportéři proti chudobě – vyzývá všechny studenty žurnalistiky v členských státech EU, aby jí zaslali zprávu týkající se problematiky rozvojové pomoci. Na základě těchto zpráv se pak vyberou studenti, kteří budou přinášet zpravodajství z Evropských dnů rozvojové pomoci, jež se budou konat v prosinci v Bruselu. Celkoví vítězové budou pozváni do Afriky na exkurzi do jedné z partnerských zemí Komise. Soutěž startuje v den, který je pro oblast rozvojové spolupráce klíčový – do konce lhůty pro dosažení rozvojových cílů tisíciletí v roce 2015 zbývá už jen 5 let a všichni teď obrací pozornost k zasedání OSN v New Yorku ve dnech 20.–22. září, které by mělo urychlit pokrok směrem k těmto cílům.

„Jsem hrdý, že mohu v den zahájení zasedání o rozvojových cílech tisíciletí v New Yorku vyzvat všechny evropské studenty žurnalistiky, aby se zapojili do boje proti chudobě ve světě. Média musí hrát velmi významnou úlohu: zprávy mají zásadní význam pro zvyšování povědomí, zmobilizování veřejnosti a zařazení rozvojové pomoci do politického programu. Slibuji si mnohé od tvořivých a aktivních mladých reportérů a přeji jim mnoho štěstí v soutěži,“ řekl Andris Piebalgs, evropský komisař pro rozvoj.

Soutěž Mladí reportéři proti chudobě, organizovaná ve spolupráci s Evropským novinářským centrem (European Journalism centre), je iniciativa zaměřená na studenty žurnalistiky v členských státech EU a má za cíl zvýšit jejich zájem o otázky rozvojové pomoci. Ode dneška do 29. října mohou studenti žurnalistiky zasílat písemné nebo rozhlasové zprávy o EU a rozvojové pomoci. Na základě této zprávy a přihlášky se 33 vybraných soutěžících bude moci účastnit workshopu během Evropských dnů rozvojové pomoci v Bruselu v prosinci.

Během workshopu budou studenti žurnalistiky živě přinášet zpravodajství ze Dnů rozvojové pomoci na internetové stránce http://www.youngreporters.net/, která bude k tomu účelu zřízena, a možná budou také podávat zprávy do vnitrostátních a místních médií ve svých zemích. Po posouzení kvality a originality vytvořených mediálních příspěvků budou moci účastníci vyhrát na závěr soutěže cenu v kategoriích: nejlepší písemná reportáž, nejlepší rozhlasová reportáž a nejoriginálnější reportáž, kterou vybere komise složená z novinářů a učitelů žurnalistiky z členských států EU. Hlavní cenou bude novinářská exkurze do jedné z delegací EU v Africe.

Další mediální partneři: ORF, Trends-Tendances, Radio Sofia, The Cyprus Broadcasting Corporation, Politiken, The Finnish Broadcasting Company, La Croix, Die Tageszeitung, Ethnos, Budapest Business Journal, Radio Vaticana, politika.lv, Vilniaus Diena, Luxemburger Wort, Malta Independent, VPRO, RTP/RDP, Uj Magyar Szo, Pravda, Radio Koper, Agencia Efe, The Economist.

Začátkem července Komise rovněž zahájila již druhý ročník sesterské soutěže Hudbou proti chudobě, která je zaměřena na mladé hudebníky v členských státech, aby se vyjádřili k boji proti chudobě ve světě. Písně lze zasílat do 17. října, Mezinárodního dne za odstranění chudoby.

Základní data soutěže Mladí reportéři proti chudobě

  • 20. září: vyhlášení soutěže

  • 29. října: lhůta pro zaslání reportáží a přihlášek

  • začátek listopadu: výběr účastníků workshopu během Evropských dnů rozvojové pomoci

  • 4.–7. prosince: reportážní workshop v Bruselu o EDRP

  • 14. prosince: lhůta pro účastníky k podání jejich nejlepších reportáží

  • polovina ledna 2011: vyhlášení celkových vítězů

Další informace:

Internetová stránka soutěže Mladí reportéři proti chudobě

http://www.youngreporters.net/

Internetová stránka soutěže Hudbou proti chudobě

http://www.ifightpoverty.eu/act/music-contest

Tisková zpráva ze dne 2. července 2010 o zahájení soutěže Hudbou proti chudobě IP/10/879

Úřad pro vnější spolupráci EuropeAid

http://ec.europa.eu/europeaid/who/index_cs.htm


Side Bar