Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1131

Briuselis, 2010 m. rugsėjo 15 d.

2010 m. Europos judumo savaitės šūkis „Keliauk sumaniau, gyvenk geriau“

2010 m. rugsėjo 16–22 d. šimtuose Europos (ir ne tik) miestų ir didmiesčių vyks „Europos judumo savaitė“ – didžiausias pasaulinis renginys, skirtas darniam judėjimui mieste. 2010-ųjų kampanijos tema – „Keliauk sumaniau, gyvenk geriau“ – siekiama atkreipti dėmesį į tai, kad dabartinės miesto transporto tendencijos daro neigiamą poveikį miestiečių sveikatai. Kampanijos tikslas – paraginti miestų valdžios institucijas skatinti naudoti ne automobilius, o kitas transporto rūšis ir atkreipti dėmesį į jų teigiamą poveikį visuomenės sveikatai ir aplinkai.

Už transportą atsakingas Komisijos pirmininko pavaduotojas Siimas Kallasas sakė: „Dauguma pasaulio gyventojų gyvena miestuose. Dauguma mūsų kasdienių kelionių prasideda ir baigiasi miestuose, taigi iš tiesų esame priklausomi nuo miesto transporto sistemų. Visi kenčiame nuo neigiamo miesto transporto poveikio – spūsčių, avarijų, prastos kokybės oro ir triukšmo. Dėl to akivaizdžiai blogėja mūsų gyvenimo kokybė. Šios problemos aktualios ne kuriai nors vienai vietovei, o visai ES. Esu įsitikinęs, kad dirbdami kartu rasime novatoriškų ir darnių judėjimo mieste problemų sprendimų ir piliečiams galėsime pasiūlyti daugiau jų poreikius atitinkančių galimybių.“

Už aplinką atsakingas Europos Komisijos narys Janezas Potočnikas sakė: „Pernelyg daug europiečių trumpoms kelionėms renkasi automobilį. Tai yra problema, nes kuo daugiau gatvėse automobilių, tuo daugiau avarijų ir tuo labiau teršiamas oras. 2010 m. Europos judumo savaitės tema „Keliauk sumaniau, gyvenk geriau“ turėtų paskatinti miestų valdžios institucijas atsitokėti ir pagalvoti apie transporto politikos poveikį miesto aplinkai bei gyvenimo kokybei, ir padėti žmonėms protingai rinktis sveikesnius dalykus.“

Keliauk sumaniau, gyvenk geriau

Tai, kad miestuose yra labai daug automobilių, ypač lengvųjų, miestiečiams sukelia daug sveikatos problemų. Pavyzdžiui, per automobilių avarijas žmonės netenka gyvybės ir yra sužeidžiami, su oro tarša susijusios kvėpavimo takų infekcijos ir ligos, o dėl vis sėslesnio gyvenimo būdo išsivysto chroniškos ligos, kaip antai nutukimas ir širdies bei kraujagyslių ligos. Tarp kitų fizinės ir psichinės sveikatos rizikos veiksnių paminėtina socialinė izoliacija ir bendruomenių susiskaldymas dėl transporto spūsčių ir sumažėjusios viešosios erdvės, taip pat akustinė tarša, dėl kurios sutrinka miegas ir patiriamas stresas.

Judumo savaite siekiama keisti žmonių keliavimo įpročius ir pasiūlyti ekologiškesnių susisiekimo būdų nei automobilis. Visuomenė gali išbandyti alternatyvius transporto būdus, o vietos valdžios institucijoms tai proga patikrinti, kaip teikiamos naujos paslaugos ir kaip veikia nauja infrastruktūra. Išliekamoji vertė užtikrinama miestus dalyvius skatinant bent vieną praktinę priemonę taikyti ir ateityje. Judumo savaitės kulminacija – diena be automobilio (oficialiai paskirta rugsėjo 22 d.), kurią kampanijoje dalyvaujančiuose miestuose ir didmiesčiuose bus skirtos erdvės vien pėstiesiems, dviratininkams ir viešajam transportui.

Svarbiausi 2010 m. judumo savaitės renginiai

Bolonėje (Italija), be daugelio kitų renginių, vyks gatvėje rastų naudotų dviračių aukcionas. Šį renginį kartu su Bolonės savivaldybe organizuoja universiteto studentų sąjunga. Aukciono laimėtojai taip pat gaus saugos priemonių, brošiūrų apie saugą kelyje, kitos reklaminės medžiagos ir įvairių priedų.

Londono „Smithfield Market“ turguje rugsėjo 17 d. vyks pirmasis miesto dviratininkų mados renginys („City Cycle Style“), kuriame važiavimas dviračiu bus populiarinamas kaip madinga transporto priemonė. Miestiečiai kviečiami atvykti apsivilkę geriausią dviratininko aprangą; renginio metu jie galės susitikti su dviratininkų drabužių dizaineriais, išbandyti naują aprangą ir naujausius dviračių modelius. Dalis per renginį surinktų lėšų bus skirta labdaros organizacijai, kuri renka padėvėtus dviračius ir siunčia juos į Afriką.

Čekijos mieste Brno numatyta įvairiais renginiais skatinti ėjimą su lazdomis (Nordic walking), važinėjimą dviračiu ir riedučiais. Taip pat vyks ekskursijos po miestą, treniruotės ir pratimai grojant muzikantams po atviru dangum.

Dalyvių skaičius auga

Judumo savaitė pirmą kartą surengta 2002 m. Nuo tada dalyvaujančių miestų skaičius nuolat auga. Pernai dalyvauti užsiregistravo rekordinis miestų skaičius – 2 181 miestas. Juose iš viso gyvena 237 milijonai žmonių. Per savaitę trukusią kampaniją pristatyta 4 440 trumpalaikių priemonių. Sėkmingu Europos judumo savaitės pavyzdžiu seka vis daugiau miestų už Europos ribų, pavyzdžiui, Argentinoje, Kanadoje, Ekvadore, Japonijoje ir Taivane.

Europos judumo savaitę koordinuoja trys nevyriausybinės miestų aplinkos klausimus sprendžiančios organizacijos: „Eurocities“, „Energie-Cités“ ir „Climate Alliance“. Europos Komisijos Aplinkos generalinis direktoratas teikia finansinę paramą ir Europos judumo savaitės apdovanojimus už geriausią veiksmų ir priemonių programą.

Daugiau informacijos rasite Europos judumo savaitės svetainėje

www.mobilityweek.eu


Side Bar