Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1090

Bruksela, dnia 2 września 2010 r.

Komisja dodała dwie linie lotnicze z Ghany do listy przewoźników objętych zakazem wykonywania przewozów

Komisja Europejska dokonała dzisiaj aktualizacji wykazu linii lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów w Unii Europejskiej, wpisując jednego przewoźnika z Ghany i rozszerzając ograniczenie na innego przewoźnika z tego kraju.

Odpowiedzialny za transport wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Siim Kallas powiedział: „Kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo lotnictwa, nie możemy sobie pozwolić na żadne kompromisy. Gdy mamy dowody potwierdzające, że przewoźnicy lotniczy nie gwarantują bezpiecznych przewozów lub organy regulacyjne nie są w stanie wywiązywać się ze swoich obowiązków w zakresie egzekwowania norm bezpieczeństwa, musimy działać na rzecz zapewnienia naszym obywatelom bezpiecznej podróży.”

Nowa lista zastępuje poprzednią i jest już dostępna na stronach internetowych Komisji (1).

Niniejsza aktualizacja została przyjęta po podjęciu wyjątkowych środków przez dwa państwa członkowskie, które wprowadziły na swoim terytorium zakaz dotyczący wspomnianych przewoźników lotniczych. W wyniku tej aktualizacji przewoźnik Meridian Airways z Ghany został dołączony do czarnej listy linii lotniczych na skutek serii bardzo słabych wyników kontroli samolotów i urządzeń wykorzystywanych przez tego przewoźnika w UE.

Inny przewoźnik lotniczy z Ghany, Airlift International, został poddany kontroli w państwie członkowskim, a jej wyniki wskazują na standard zdecydowanie niższy od wymogów norm międzynarodowych. Komitet ds. Bezpieczeństwa Lotniczego jednogłośnie poparł wprowadzenie ograniczenia nałożonego na Airlift International i wyłączenie z przewozów do UE skontrolowanych samolotów oraz dwóch innych, które obecnie są składowane. Przewoźnikowi pozostaje jeden samolot, którym ma prawo wykonywać przewozy do UE. Komisja nadal będzie uważnie monitorować działalność przewoźnika i zintensyfikuje konsultacje z urzędem lotnictwa cywilnego Ghany w celu określenia trwałych rozwiązań kwestii bezpieczeństwa. Komisja rozpatrzy sprawę dwóch przewoźników na następnym posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Lotniczego w listopadzie.

Obecnie na czarnej liście UE znajduje się pięciu indywidualnych przewoźników, których przewozy są całkowicie zakazane w Unii Europejskiej – z Afganistanu (Ariana Afghan Airlines), Surinamu (Blue Wing Airlines), Ghany (Meridian Airways), Kambodży (Siem reap Airways International) i Rwandy (Silverback Cargo Freighters). Zakazowi podlegają również wszyscy przewoźnicy (w sumie 278) z 17 następujących krajów: Angola, Benin, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Filipiny, Gabon (z wyjątkiem trzech przewoźników, których działalność ograniczona jest określonymi warunkami), Gwinea Równikowa, Indonezja (z wyjątkiem sześciu przewoźników, dla których całkowicie zniesiono ograniczenia), Kazachstan (z wyjątkiem jednego przewoźnika, którego działalność ograniczona jest określonymi warunkami), Liberia, Republika Kirgiska, Republika Konga, Sierra Leone, Suazi, Sudan, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Zambia. Dziesięciu przewoźników może wykonywać przewozy zgodnie z pewnymi ograniczeniami i na określonych warunkach: z Kazachstanu (Air Astana); Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej – Air Koryo; Ghany (Airlift International); Komorów (Air Service Comores); Gabonu (Gabon Airlines, Afrijet i SN2AG); Iranu (Iran Air); Angoli (TAAG Angola Airlines); i Ukrainy (Ukrainian Mediterranean Airlines).

1 :

http://ec.europa.eu/transport/air-ban/


Side Bar