Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/10/1090

V Bruselu dne 2. září 2010

Komise přidala na seznam EU uvádějící letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy, dvě ghanské letecké společnosti

Evropská komise dnes aktualizovala seznam leteckých společností se zakázanou činností v Evropské unii, aby uvalila zákaz provozování letecké dopravy na jednoho leteckého dopravce z Ghany a dalšímu leteckému dopravci ze stejné země uložila provozní omezení.

Místopředseda Evropské komise Siim Kallas, odpovědný za mobilitu a dopravu, uvedl: „Pokud jde o bezpečnost létání, nemůžeme si dovolit žádné kompromisy. Máme-li důkazy, že letečtí dopravci neprovozují bezpečné lety nebo že se regulačním orgánům nepodařilo zajistit dodržování bezpečnostních norem, musíme jednat, abychom zaručili bezpečnou leteckou dopravu bez rizik.“

Aktualizací se nahrazuje předchozí seznam; nový seznam je již k nahlédnutí na internetových stránkách Komise(1).

K aktualizaci došlo v důsledku mimořádných opatření přijatých dvěma členskými státy, které příslušným leteckým dopravcům zakázaly provozování letecké dopravy na svém území. Aktualizací byl na seznam zakázaných leteckých společností zařazen dopravce Meridian Airways z Ghany. Důvodem byly velmi špatné výsledky kontrol zahrnujících nejen prohlídku jejich letadel, ale i zařízení využívaných touto leteckou společností v EU.

U dalšího leteckého dopravce z Ghany, společnosti Airlift International, byla inspekce provedena v členském státě a výsledky poukázaly na podstatně nižší úroveň bezpečnosti, než vyžadují mezinárodní normy. Výbor pro leteckou bezpečnost jednoznačně podpořil zavedení provozních omezení, v jejichž rámci musí dopravce Airlift International z provozování dopravy v EU vyřadit kontrolované letadlo spolu s dalšími dvěma, která jsou v současnosti v hangáru. Společnosti tak zbylo k dispozici jedno letadlo, s nímž má v EU povoleno provozovat leteckou dopravu. Komise bude nadále důsledně monitorovat bezpečnostní úroveň této letecké společnosti a zintenzivní své konzultace s ghanským úřadem pro civilní letectví, aby společně našly trvalá řešení zjištěných problémů. Případ těchto dvou dopravců přezkoumá Komise na dalším zasedání Výboru pro leteckou bezpečnost, které se bude konat v listopadu.

Na seznamu Unie v současnosti figuruje pět jednotlivých dopravců, kterým bylo zcela zakázáno provozování letecké dopravy v Evropské unii – Ariana Afghan Airlines z Afghánistánu, Blue Wing Airlines ze Surinamu, Meridian Airways z Ghany, Siem reap Airways International z Kambodže a Silverback Cargo Freighters ze Rwandy. Zakázáni jsou všichni letečtí dopravci ze 17 zemí – celkem 278 společností: z Angoly, Beninu, Demokratické republiky Kongo, Džibutska, Filipín, Gabonu (s výjimkou tří dopravců, jejichž provoz je povolen za určitých omezení a podmínek), Indonésie (s výjimkou šesti dopravců, pro které byla všechna omezení zrušena), Kazachstánu (s výjimkou jednoho dopravce, jenž poskytuje služby za určitých omezení a podmínek), Konžské republiky, Kyrgyzské republiky, Libérie, Rovníkové Guineje, Sierry Leone, Súdánu, Svatého Tomáše a Princova ostrova, Svazijska a Zambie. Deset dopravců má povoleno poskytovat letecké služby za určitých omezení a podmínek: Air Astana z Kazachstánu, Air Koryo z Korejské lidově demokratické republiky, Airlift International z Ghany, Air Service Comores z Komor, Gabon Airlines, Afrijet a SN2AG z Gabonu, Iran Air z Íránu, TAAG Angola Airlines z Angoly a Ukrainian Mediterranean Airlines z Ukrajiny.

1 :

http://ec.europa.eu/transport/air-ban/


Side Bar