Navigation path

Left navigation

Additional tools

ip/10/1050

Briselē, 2010. gada 12. augustā

Pētniecība IKT jomā ES finansētais WOUNDMONITOR palīdz noteikt baktērijas un paātrināt apdegumus guvušo pacientu atveseļošanos

Katru gadu ES uguns izraisītu negadījumu rezultātā mirst vairāk nekā 4000 cilvēku un vēl vairāki tūkstoši nonāk slimnīcā, lai ārstētu apdegumus. ES finansētie pētījumi medicīnas speciālistiem ļaus ātrāk identificēt kaitīgās baktērijas vai sēnītes, kas var nokļūt apdegumus guvušo pacientu brūcēs un izraisīt infekciju, un tādējādi par vairākām dienām saīsinās diagnozes noteikšanu un atveseļošanās procesu. Līdz šim ārstiem bija jāpaļaujas uz mikrobioloģiskajiem testiem, kuru veikšanai bija vajadzīgas vairākas dienas, lai noteiktu, kuras baktērijas izraisīja infekciju. Pētnieki no Vācijas, Itālijas, Lietuvas un Apvienotās Karalistes ir izstrādājuši nelielu elektronisku ierīci, kas, identificējot vismazākos baktēriju izdalītās gāzes apjomus, dažās minūtēs spēj noteikt baktērijas veidu. Jo ātrāk iespējams noteikt infekcijas, jo ātrāk var uzsākt pacientu ārstēšanu, kas savukārt var samazināt ar ilgstošu uzturēšanos slimnīcā saistītās izmaksas. ES Woundmonitor projektā ir ieguldījusi 1,67 miljonus eiro IKT pētniecības finansējuma, veiksmīgi izstrādājot pirmo prototipa ierīci.

Komisijas priekšsēdētāja vietniece Nēlī Krusa, kas atbild par digitālās programmas īstenošanu, sacīja: "Katru vasaru mēs redzam attēlus ar cilvēkiem, kuri sadzīves negadījumos vai mežu ugunsgrēkos ir guvuši smagas apdegumu traumas. Pateicoties ES finansējumam, WOUNDMONITOR izstrādātā tehnoloģija saīsinās diagnosticēšanas laiku un palīdzēs ārstiem ātrāk izvēlēties piemērotāko ārstēšanas veidu.

Lielākā daļa apdegumu ES tiek gūti mājās vai darbā, un tos biežāk konstatē tādām mazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām kā gados veci cilvēki un bērni. Pacientiem, kas guvuši apdegumus, būtiska nozīme ir agrīnai infekcijas noteikšanai un ārstēšanai. Tomēr, neskatoties uz mūsdienu medicīnas sasniegumiem, mikrobioloģisko testu veikšanai var būt vajadzīgas trīs dienas, lai identificētu brūcē esošās baktērijas. Tikai pēc baktēriju identificēšanas ārsti var izraudzīties piemērotāko ārstēšanas veidu.

Parasti medicīnas studentiem bakteriālās infekcijas māca noteikt pēc tām raksturīgās smakas. Klīnicisti un pētnieki no Vācijas, Itālijas, Lietuvas un Apvienotās Karalistes WOUNDMONITOR projektā izmantoja tādu pašu pieeju, bet līdztekus arī jaunākās informācijas un komunikāciju tehnoloģijas (IKT).

Pētnieki izstrādāja instrumentu, kas spēj identificēt baktēriju veidus pēc neliela daudzuma gaistošu gāzu, kas nosakāmas pēc ožas un kuras izdala baktērijas. Speciālisti vispirms noteica trīs galvenos baktēriju veidus: stafilokoki, streptokoki un pseidomonas, kas izraisa aptuveni 80 procentus no bakteriālajām infekcijām, kuras konstatē apdegumus guvušajiem pacientiem. Pēc tam viņi noteica baktēriju vairošanās laikā izdalītās gaistošās ķīmiskās vielas. Izmantojot šo informāciju, speciālistu komanda izstrādāja instrumentu, kas ir aptuveni A4 formāta mapes lielumā un kurā iebūvēti astoņi gāzes sensori. Tas, kā sensori reaģē, atspoguļo esošo ķīmisko vielu īpašības, pēc kurām identificē baktērijas.

Šī sarežģītā, bet kompaktā instrumenta darbība tika pārbaudīta vienā no Mančestras (AK) slimnīcām un vienā no Kauņas (Lietuva) reģionālajām slimnīcām. Rezultāti bija ļoti apmierinoši un pētnieki ir pozitīvi novērtējuši instrumenta riska līmeni. Vairāki uzņēmumi ir izrādījuši interesi par WOUNDMONITOR instrumentu, un ir uzsāktas sarunas, lai šo instrumentu kvalificētu izmantošanai komerciālos nolūkos.

ES finansēja projektu ar 1,67 miljoniem eiro no pētniecībai veltītās Sestās pamatprogrammas.

Sīkāk par projektu WOUNDMONITOR sk.

http://www.woundmonitor.manchester.ac.uk/index.html

Sīkāku informāciju par veiksmīgiem ES finansētiem projektiem informācijas un komunikāciju tehnoloģiju izpētes jomā būs iespējams saņemt "ICT 2010" — Eiropas lielākajā IKT pētniecībai veltītajā pasākumā, kas norisināsies Briselē no 2010. gada 27. līdz 29. septembrim. Žurnālisti dalībai var reģistrēties šādā tīmekļa vietnē:

http://ec.europa.eu/information_society/events/ict/2010/index_en.htm


Side Bar