Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/09/783

Briselē, 2009. gada 14. maijā

Patērētāju tiesības — aviokompānijas sākušas aviobiļešu pārdošanas tīmekļa vietņu uzlabošanu

Šodien ES publicē jaunos rezultātus, kas liecina par būtiskām pārmaiņām Eiropas aviobiļešu pārdošanas tīmekļa vietnēs, lai uzlabotu to atbilstību patērētāju aizsardzības noteikumiem. Šāds secinājums sniegts nobeiguma ziņojumā par 18 mēnešus ilgušo pasākumu kopumu ES mērogā pret maldinošu reklāmu un negodīgu praksi. Pēc 2007. gada septembrī uzsāktās ES mēroga izmeklēšanas, kurā bija iesaistītas 15 dalībvalstis un Norvēģija, ir veikti labojumi 115 no 137 aviokompāniju tīmekļa vietnēm. Pēc papildu pārbaudēm, kuru laikā 2009. gada martā tika veikta neatkarīga, anonīma biļešu iegāde no 67 galvenajām aviokompānijām, 52  — vai nu tika piešķirts pozitīvs vērtējums, un tās apņēmās uzturēt tādu pašu atbilstības līmeni, vai tās nekavējoties reaģēja uz Komisijas aptauju, veicot pasākumus trūkumu labošanai (sk. sarakstu turpmāk). Šajā procesā tīmekļa vietnes pārbaudīja, pamatojoties uz vispusīgu pārbaudes sarakstu, kurā bija 14 kontrolpunkti un kas iepriekš bija saskaņots ar gaisa satiksmes nozari. Pašlaik Komisija strādā pie visai nozarei piemērojama nolīguma īstenošanas, lai izveidotu vienlīdzīgus noteikumus visām ES aviokompānijām un lai saglabātu tīmekļa vietnes augstā līmenī.

ES patērētāju tiesību aizsardzības komisāre Meglena Kuneva teica: “Šī Eiropas aviokompāniju pārbaude ir veicinājusi aviokompāniju tīmekļa vietņu izmaiņas visā ES. Taču nav pamata bezrūpībai; darāmā vēl ir daudz. Toties šī pirmā ES mēroga izmeklēšana ir parādījusi, ka ar stingru rīcību var sasniegt labus rezultātus. Nākošais solis ir noslēgt visai nozarei piemērojamu nolīgumu, un mēs cieši sekosim attīstībai šajā nozarē.”

Par transportu atbildīgais priekšsēdētāja vietnieks Antonio Tajani teica: “Gaisa satiksmes pakalpojumu regulā ir noteikts, ka jānodrošina cenu pārskatāmība. Aviokompāniju pienākums ir ieviest augstus standartus visā nozarē; un tieši mēs esam atbildīgi par to, lai visi dalībnieki ievērotu vienādus noteikumus. Patērētājam tas ir ļoti svarīgi, jo viņš vēlas salīdzināt dažādu aviokompāniju cenas pirms tiek veikta izvēle.”

1. Vērienīgās 2007. gada aviobiļešu pārdošanas izmeklēšanas rezultāti

Pašlaik korektīvie pasākumi ir pabeigti 85 % gadījumu. No 137 tīmekļa vietnēm, kurās veica izmeklēšanu un par kurām atbild aptuveni 80 kompāniju, labojumi pašlaik ir veikti 115 (sk. MEMO/09/238 kopsavilkuma tabulu pievienotajā dokumentā, kurā sniegti 2009. gada marta beigu izmeklēšanas dati).

2. Aviokompāniju tīmekļa vietņu novērtējums

Aviokompāniju novērtējums bija paredzēts, lai pamatīgi pārbaudītu vispārējo situāciju ar aviobiļešu pārdošanu tiešsaistē, turklāt tika ņemti vērā divi pēc pirmās, 2007. gada septembrī veiktās, lielās pārbaudes pieņemtie jaunie ES tiesību akti patērētāju tiesību aizsardzības jomā (Direktīva par negodīgu komercpraksi, Gaisa satiksmes pakalpojumu regula). Par pamatu ņemot 14 punktu kontrolsarakstu, kas bija saskaņots ar gaisa satiksmes nozari (sk. MEMO/09/238), tika pārbaudītas 7 vissvarīgākās aviokompāniju tīmekļa vietnes visās 27 dalībvalstīs — kopumā aptverot 67 aviokompānijas un apmēram 339 miljonus pasažieru. Komisijas veikto, uz pētījuma secinājumiem balstīto konsultāciju rezultāti, tostarp aviokompāniju sniegtās saistības, ir apkopoti turpmāk (sk. preses paziņojuma 1. pielikuma tabulu).

Kas notiks tālāk?

  • Pārbaudes rezultāti ir nosūtīti valsts tiesībaizsardzības iestādēm, lai vajadzības gadījumā tās varētu veikt turpmākas pārbaudes.
  • Lai nodrošinātu standartu ievērošanu, Komisija kopā ar gaisa satiksmes nozari izstrādā visai nozarei piemērojamu nolīgumu, kurā ietverta arī prasība pēc neatkarīgas trešai personai uzticētas pārraudzības.
  • Lai pēc pirmajiem diviem darbības gadiem atbalstītu valsts tiesībaizsardzības iestāžu CPC (Sadarbība patērētāju aizsardzībai) tīklu darbību, Komisija 2009. gada jūnijā sniegs ziņojumu par tiesību aktu īstenošanu.

Priekšvēsture

Papildu informācija http://ec.europa.eu/consumers/enforcement/sweep/index_en.htm

1. pielikums

Tabula, kurā sniegti rezultāti Komisijas konsultācijām ar aviokompānijām, ņemot vērā pārbaudi[1].

Aviokompānijas, kuras atbilst visiem pārbaudes noteikumiem un kuras ir uzņēmušās saistības arī turpmāk uzturēt savas tīmekļa vietnes šādā līmenī

Air Malta
Blue1
bmi
bmibaby
Estonian Air
Finnair
Iberia
Malmö Aviation
SAS
Sata Air Açores
Sata International
Spanair
TAP
Tarom
TUIfly
Virgin Atlantic

Aviokompānijas, kuras apliecinājušas, ka pārbaudē konstatētās nepilnības ir jau izlabotas vai drīzumā tiks izlabotas, lai standarti pilnībā atbilstu noteikumiem

Adria Airways
Aegean Airlines
Aer Arann
Aer Lingus
Air Berlin
Air Europa
Air One
Alitalia
Austrian Airlines
Binter Canarias
Blue Air
Brussels Airlines
Bulgaria Air
Carpatair
Cimber Sterling
Condor
Cyprus Airways
Cyprus Turkish Airlines
Czech Airlines
Delta Air Lines
EasyJet
Finncomm Airlines
Flybe
LOT
Lufthansa
Luxair
Malév Hungarian Airlines
Meridiana Air
Norwegian Air Shuttle

Pegasus Airlines
Ryanair
Skyways
Swiss
transavia.com
VLM Airlines
Wizz Air


[1] Šajā gadījumā pārbaude ir faktu izpēte par vispārējo situāciju gaisa satiksmes nozarē. Tās rezultāti jau ir ņemti par pamatu Komisijas iniciatīvai, lai uzlabotu atbilstību kontrolsaraksta punktiem. Šie konstatējumi un Komisijas paveiktā darba kontrole nav apgalvojums par pārkāpumu. Tikai valsts tiesībaizsardzības iestādes drīkst formāli veikt pārkāpumu izmeklēšanu.


Side Bar