Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/09/724

Bruksela, dnia 8 maja 2009 r.

Unijni urzędnicy wracają do szkolnych ław

Sześciuset unijnych urzędników powróci w tym roku do swoich starych szkół, wielu z nich w sam Dzień Europy, 9 maja, lub w okolicach tej daty. Chodzi o to, aby nadać Europie ludzkie oblicze oraz porozmawiać z uczniami na interesujące ich kwestie związane z Europą. Inicjatywę „Powrót do szkoły” rozpoczęto w 2007 r. W tym roku ma ona miejsce w dziewięciu państwach UE w okresie od marca do listopada.

„To bardzo konkretny sposób nawiązania kontaktu z nowym pokoleniem Europejczyków" powiedziała Margot Wallström, wiceprzewodnicząca Komisji, odpowiedzialna za stosunki instytucjonalne i strategię komunikacji społecznej. „Powrót do korzeni to wspaniały sposób na nawiązanie porozumienia z młodymi ludźmi oraz rozmowę o tym, w jaki sposób UE wpływa na nasze życie codzienne. I, co być może jest jeszcze ważniejsze, to jedyna w swym rodzaju szansa na dowiedzenie się, czego chcą młodzi ludzie oraz czego oczekują od Europy.” Sama komisarz często spotyka się z uczniami podczas swych podróży służbowych, a 14 maja planuje odwiedzić szkołę Alyssa w Birmingham.

W wielu innych państwach członkowskich inicjatywa ta odbywa się we współpracy z organami krajowymi. W Niemczech kanclerz Angela Merkel wzięła udział w spotkaniu z uczniami szkoły Lise Meitner specjalizującej się w naukach ścisłych.

Wizyty organizowane są w związku z „Dniem Wiosny w Europie” – projektem dla szkół finansowanym przez Komisję już od siedmiu lat.

W tym roku w wydarzeniach związanych z Dniem Wiosny weźmie udział prawie 50 członków Parlamentu Europejskiego, w tym przewodniczący Parlamentu Hans-Gert Pöttering, pięciu komisarzy (Wallström, Figel', Kuneva, Kovacs, Orban) oraz wielu przedstawicieli europejskich środowisk opiniotwórczych, takich jak laureat Nagrody Nobla Lech Wałęsa czy francuski pisarz Marc Levy.

Podstawowe informacje

Inicjatywa „Powrót do szkoły” umożliwia urzędnikom instytucji unijnych ponowne odwiedzenie ich starych szkół, aby opowiedzieć o wyborze kariery urzędnika europejskiego, obecnej pracy oraz o wyzwaniach i możliwościach związanych z życiem i pracą poza granicami kraju. „Powrót do szkoły” odbył się po raz pierwszy w 2007 r., z inicjatywy Komisji i rządu niemieckiego, aby uświetnić obchody 50 rocznicy podpisania Traktatu rzymskiego. Od tego czasu kolejne prezydencje Rady UE włączały się w przygotowania tego wydarzenia, a od tego roku zostało ono poszerzone na kolejną grupę krajów, poza prezydencje czeską i szwedzką.

Kalendarz „Powrotu do szkoły” urzędników Komisji w 2009 r.:

Austria: 4-9 maja

Łotwa: 9 maja

Republika Czeska: 15 maja

Portugalia: 22 maja

Irlandia: 31 sierpnia - 4 września

Szwecja: 20 listopada

Niderlandy: listopad (data do potwierdzenia)

Węgry: cały rok

Niemcy: już zrealizowano (9-15 marca)

Wydarzenia wokół „Powrotu do szkoły” odbywające się w maju są połączone z „Dniem Wiosny”.

Dalsze informacje o „Dniu Wiosny w Europie”:

http://www.springday2009.net/ww/en/pub/spring2009/homepage.htm


Side Bar