Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/09/716

Bruksela, dnia 7 maja 2009 r.

Południowy korytarz: UE i kraje partnerskie chcą uczynić krok naprzód

Komisja Europejska wraz z prezydencją czeską UE wystąpią jutro jako gospodarze szczytu w Pradze, w którym uczestniczyć będą również partnerskie kraje trzecie, poświęconego budowie południowego korytarza energetyczno-transportowego. Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz premier Republiki Czeskiej Mirek Topolánek spotkają się z przywódcami krajów partnerskich z Azji Środkowej, Zakaukazia, Maszreku i Bliskiego Wschodu. Uczestnicy szczytu będą rozmawiali o praktycznych możliwościach realizacji budowy południowego korytarza energetyczno-transportowego, który umożliwiłby w szczególności dostawy gazu ziemnego do państw UE wzdłuż trasy korytarza. Szczyt będzie dla potencjalnych partnerów w ramach południowego korytarza pierwszą okazją do spotkania na najwyższym szczeblu oraz do omówienia kwestii leżących we wspólnym interesie. Kraje-odbiorcy, kraje-dostawcy i kraje tranzytowe w deklaracji przyjętej na szczycie po raz pierwszy oficjalnie określą warunki, jakie konieczne są do zapewnienia powodzenia tego przedsięwzięcia. Oprócz przewodniczącego Barroso w szczycie uczestniczył będzie również komisarz Andris Piebalgs.

Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso stwierdził: „Po czterech latach intensywnego dialogu z naszymi partnerami w dziedzinie energii z Azji Środkowej, Zakaukazia, Maszreku i Bliskiego Wschodu czynimy dziś ważny krok naprzód, podejmując konkretne zobowiązania, które pozwolą na urzeczywistnienie budowy południowego korytarza, w tym stworzenie połączenia transkaspijskiego. Szczyt stanowi wyjątkową okazję spotkania wszystkich najważniejszych partnerów w regionie, i tym samym zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego UE oraz nawiązania współpracy, która przyniesie korzyści wszystkim uczestnikom.

Szczyt jest imprezą współorganizowaną przez czeską prezydencję i Komisję Europejską. Uczestniczącymi krajami partnerskimi są Azerbejdżan, Egipt, Irak, Kazachstan, Turcja, Turkmenistan oraz Uzbekistan. W szczycie jako obserwatorzy wezmą również udział przedstawiciele Federacji Rosyjskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Ukrainy. Obecni będą także przedstawiciele międzynarodowych instytucji finansowych (Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Światowego).

Celem szczytu jest wyrażenie silnego poparcia politycznego dla budowy południowego korytarza oraz sformułowanie konkretnych zobowiązań, m.in. w zakresie połączenia transkaspijskiego. W tych ramach kraje-dostawcy energii, kraje tranzytowe i kraje-odbiorcy, leżące wzdłuż trasy korytarza, powinny podjąć zobowiązania, które umożliwią dostarczanie surowców energetycznych z regionu Morza Kaspijskiego i Bliskiego Wschodu do państw UE. Szczyt poświęcony jest również aspektom związanym z transportem w kontekście trasy wzdłuż południowego korytarza.

UE rozpoczęła ostatnio realizację ambitnego planu, który ma na celu poprawę jej bezpieczeństwa energetycznego. W ramach tej strategii południowy korytarz odgrywa niezwykle istotną rolę jako jedna z głównych inicjatyw w zakresie infrastruktury energetycznej, która ma przyczynić się do zdywersyfikowania źródeł energii i tras dostaw energii do UE.

Dalsze informacje na temat współpracy UE w zakresie energii z krajami Azji Środkowej i Zakaukazia można znaleźć na stronie:

http://ec.europa.eu/energy/international/international_cooperation/caucasus_central_asia_en.htm

Dalsze informacje na temat zewnętrznej polityki energetycznej UE można znaleźć na stronie:

http://ec.europa.eu/external_relations/energy/index_en.htm

Dalsze informacje na temat 2. strategicznego przeglądu ds. energii:

http://ec.europa.eu/energy/strategies/2008/2008_11_ser2_en.htm


Side Bar