Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/09/716

Briselē 2009. gada 7. maijā

Dienvidu koridors. ES un partnervalstis apņemas virzīties uz priekšu

Eiropas Komisija un ES prezidējošā valsts Čehija rīt Prāgā rīkos augstākā līmeņa sanāksmi ar trešām partnervalstīm par enerģētikas un transporta Dienvidu koridora attīstību. Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu un Čehijas premjerministrs Mireks Topolaneks tiksies ar partnervalstu vadītājiem no Vidusāzijas, Dienvidkaukāza, Mašrikas un Tuvajiem Austrumiem. Augstākā līmeņa sanāksmes dalībnieki apspriedīs konkrētus veidus, kā virzīt uz priekšu enerģētikas un transporta Dienvidu koridora attīstību, jo īpaši attiecībā uz dabas gāzes piegādi ES pa koridora maršrutu. Šī augstākā līmeņa sanāksme ir pirmā reize, kad Dienvidu koridora potenciālie partneri tiekas augstākajā līmenī, lai apspriestu kopīgās intereses, un sanāksmes deklarācija būs pirmais oficiālais patērētāju, ražotāju un tranzīta valstu apņemšanās dokuments par nosacījumiem koridora sekmīgai darbībai. Līdztekus priekšsēdētājam Barrozu sanāksmē piedalīsies komisārs Piebalgs.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu teica: „Pēc četrus gadus ilguša intensīva dialoga ar mūsu enerģētikas partneriem Vidusāzijā, Dienvidkaukāzā, Mašrikā un Tuvajos Austrumos mēs šodien speram soli tālāk, paužot konkrētu apņemšanos padarīt par realitāti Dienvidu koridoru, kas ietver Transkaspijas savienojumu. Šī sanāksme rada vienreizēju iespēju sapulcināt visus galvenos reģiona procesa dalībniekus, lai palielinātu Eiropas Savienības energoapgādes drošību un sāktu sadarbību, no kuras ieguvējas būs visas iesaistītās puses.”

Augstākā līmeņa sanāksmi kopīgi rīko Čehijas prezidentūra un Eiropas Komisija. Tajā piedalīsies šādas partnervalstis: Azerbaidžāna, Ēģipte, Gruzija, Irāka, Kazahstāna, Turcija, Turkmenistāna un Uzbekistāna. Sanāksmē kā novērotāji piedalīsies arī Krievijas Federācijas, ASV un Ukrainas pārstāvji. Klāt būs arī pārstāvji no starptautiskajām finanšu organizācijām (EIB, ERAB un Pasaules Bankas).

Sanāksmes mērķis ir paust stingru politisku atbalstu un konkrētu apņemšanos attīstīt Dienvidu koridoru, ietverot Transkaspijas starpsavienojumu. Tostarp apņemšanās būtu jāpauž enerģijas ražotājām, tranzīta un patērētājām valstīm, un tas veicinātu energoresursu piegādi no Kaspijas jūras reģiona un Tuvajiem Austrumiem uz ES. Tāpat sanāksmē pievērsīsies ar transportu saistītiem Dienvidu koridora maršruta aspektiem.

ES nesen sākusi īstenot tālejošu plānu, kā palielināt energoapgādes drošību. Šīs stratēģijas ietvaros Dienvidu koridoram ir svarīga loma kā būtiskai enerģētikas infrastruktūras iniciatīvai, kas ļaus dažādot enerģijas avotus un ES energoapgādes maršrutus.

Plašāku informāciju par ES sadarbību ar Vidusāzijas un Kaukāza valstīm enerģētikas jomā var iegūt šādā tīmekļa vietnē:

http://ec.europa.eu/energy/international/international_cooperation/caucasus_central_asia_en.htm

Sīkāku informāciju par ES ārējo politiku enerģētikas jomā var iegūt šādā tīmekļa vietnē:

http://ec.europa.eu/external_relations/energy/index_en.htm

Plašāku informāciju par Otro stratēģisko enerģētikas pārskatu var iegūt šādā tīmekļa vietnē:

http://ec.europa.eu/energy/strategies/2008/2008_11_ser2_en.htm


Side Bar