Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE

IP/09/6

V Bruseli, 5. januára 2009

Proces prijatia eura prebieha na Slovensku hladko

Prechod na euro prebieha na Slovensku plynulo. Do konca soboty 3. januára sa asi 27 % platieb v obchodoch uskutočnilo v eurách a takmer všetci zákazníci dostali vydané v eurách, v mene, ktorú používa približne 329 miliónov Európanov vrátane asi 5,4 milióna Slovákov. V bankách a maloobchodných predajniach neboli zaznamenané žiadne vážnejšie problémy.

Slovensko sa 1. januára stalo 16. krajinou Európskej únie, ktorá prijala euro. Prechod napreduje hladko – v sobotu na konci otváracích hodín odpovedala takmer polovica opýtaných občanov, že má vo svojich peňaženkách hlavne eurá (44 % malo prevažne alebo len eurobankovky a 48 % malo hlavne alebo výlučne euromince). Z predbežných údajov vyplýva, že objem hotovostných platieb v eurách rástol počas pondelka (v sobotu dosiahol 27 %), keďže obchodníci vydávajú vo zvýšenej miere v eurách a koruny sa postupne sťahujú z obehu. Neboli zaznamenané žiadne väčšie problémy. Obdobie, počas ktorého sa na platby môžu používať eurá aj koruny (tzv. obdobie duálneho obehu) sa skončí 16. januára. V sobotu ukončili všetky banky prechod svojich informačných systémov na euro a približne tretina bankových pobočiek ostala otvorená cez víkend a ponúkala výmenu meny.

Maloobchodní predajcovia si poradili s procesom prechodu hlavne vďaka tomu, že sa ľudia len pomaly vracali zo svojich dovoleniek. Pri pokladniach niektorých obchodov sa tvorili rady, ale občania Slovenska boli vo všeobecnosti trpezliví a privítali novú menu so sympatiami. Dodávky hotovosti v eurách do obchodov a odovzdávanie korún do centrálnej banky prebiehali bez problémov.

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) podrobne monitoruje, či sú pravidlá prechodu na euro rešpektované a ceny správne prepočítané podľa konverzného kurzu 30.1260 koruny za jedno euro. V 203 obchodoch a podnikoch poskytujúcich služby kontrolovaných 1. a 2. januára zistili inšpektori SOI záväzné nedostatky len v troch prípadoch (v jednom prípade bola úplne odmietnutá platba v eurách, v druhom platba v korunách a v treťom odmietnutá akákoľvek hotovosť a požadovaná platba kartou). SOI tiež pravidelne kontroluje ceny v sektoroch, kde sa vyskytovali problémy počas predchádzajúcich prechodov na euro (napríklad reštaurácie, kaderníctva, kaviarne a parkoviská). Občania sú o výsledkoch kontrol pravidelne informovaní a sú nabádaní, aby kontaktovali SOI alebo iné inštitúcie ochraňujúce spotrebiteľov ak zaznamenajú nejaké nedostatky.

Prezident Európskej komisie José Manuel Barroso sa vo štvrtok zúčastní v hlavnom meste Slovenska Bratislave osláv zavedenia eura. Sprevádzať ho budú komisár pre hospodárske a finančné záležitosti Joaquín Almunia a komisár pre kultúru a vzdelávanie Slovák Ján Figeľ.

Bližšie informácie o prechode Slovenska na euro a výsledky súvisiacich prieskumov Eurobarometer nájdete na:

http://ec.europa.eu/economy_finance/thematic_articles/article13563_en.htm

Slovenská webová stránka o prechode na euro:

http://www.euromena.sk

Bližšie informácie o eure a jeho výhodách sa nachádzajú na webovej stránke Generálneho riaditeľstva ECFIN:

http://ec.europa.eu/economy_finance/euro/our_currency_en.htm

Osobitná webová stránka „EMU@10“ k 10. výročiu:

http://ec.europa.eu/economy_finance/emu10/index_en.htm

Dvojeurovú pamätnú mincu vydanú pri príležitosti desiateho výročia eura si môžete prezrieť na:

http://ec.europa.eu/economy_finance/thematic_articles/article11072_en.htm

Dokumentárny film o eure sa nachádza na adrese:

http://ec.europa.eu/economy_finance/emu10/documentary.htm


Side Bar