Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE

IP/09/679

V Bruselu dne 30. dubna 2009

Od pádu železné opony v roce 1989 do rozšíření Evropské unie – mezinárodní konference s komisaři Rehnem a Figeľem

Za účelem připomenutí 20. výročí pádu železné opony a 5. výročí rozšíření EU v roce 2004 organizuje Evropská komise spolu s českým předsednictvím Rady EU mezinárodní konferenci pod názvem “Od pádu železné opony v roce 1989 do rozšíření Evropské unie v roce 2004 – úloha občanské společnosti a idea Evropy v procesu demokratické transformace střední a východní Evropy.“ Konference se koná 1. května v Praze.

Bude to v den 5. výročí přistoupení osmi středoevropských a východoevropských zemí, Malty a Kypru do EU. Ohlédne se za historickými událostmi roku 1989 a osvětlí jejich vliv na proces evropské integrace. V několika diskusních panelech se bude zabývat úlohou rozšíření EU při opětovném sjednocení Evropy, obnovení demokracie v Evropě po pádu železné opony a významem občanské společnosti a zapojení občanů do demokratické transformace.

Komisař pro rozšíření Olli Rehn k tomu poznamenal: „Letošní historická výročí nám dávají příležitost zamyslet se nad vlivem evropské integrace na život občanů.“ Vyhlídka na členství v EU posloužila jako stabilizační kotva a hnací síla demokracie v Evropě. Podpořila demokratickou transformaci v politicky obtížných časech a přinesla ekonomický prospěch jak starým, tak novým členským státům. Je důležité uchovat si tento historický pohled i v dobách krize.“

Ján Figeľ, evropský komisař pro vzdělávání, odbornou přípravu, kulturu a mládež, uvedl: „V mé zemi, tj. na Slovensku, a jinde žijí miliony mladých lidí, kteří budou mít letos poprvé právo volit do Evropského parlamentu. Tito šťastní lidé nikdy nepoznali rozdělenou Evropu. Jsou prvním pokolením po pádu železné opony a je to velký úspěch, že se nyní mohou nazývat občany Evropské unie. Dnes oslavujeme to, že všichni mladí i staří v nových členských státech a v ostatních částech EU se mohou aktivně účastnit na budoucnosti Evropy a jejím formování.“

Kromě komisařů Figel'a a Rehna přednesou na konferenci své příspěvky a osobní svědectví český vicepremiér Alexandr Vondra a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, bývalý litevský prezident a poslanec Evropského parlamentu Vytautas Landsbergis, bývalá ministryně zahraničních věcí Rakouska a poslankyně rakouského parlamentu Ursula Plassniková a mnoho dalších osobností.

Úplný program konference a další informace o ní jsou na internetové stránce

http://ec.europa.eu/enlargement/5years/index_en.htm.


Side Bar