Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/09/620

Strasbūra, 2009. gada 22. aprīlis

No 1. jūlija strauji kritīsies viesabonēšanas maksas par īsziņu nosūtīšanu, zvanīšanu un datu pakalpojumiem

Pēc 1. jūlija īsziņas izmaksas, to nosūtot ārzemēs ES, būs ne vairāk kā 11 euro centi, nevis 28 euro centi, kā tas ir pašlaik. Tie laiki ir beigušies, kad patērētāji saņem „šokējošu rēķinu” par to, ka viņi lejuplādējuši attēlu vai filmiņu, izmantojot viesabonēšanas pakalpojumus ar mobilo tālruni ārzemēs ES. Eiropas Parlaments plenārsēdē Strasbūrā, šodien balsojot, ar pārliecinošu balsu vairākumu atbalstīja jaunus ES noteikumus par īsziņu sūtīšanu un datu viesabonēšanu. Jauno noteikumu priekšlikumu 2008. gada septembrī bija izstrādājusi Komisija (IP/08/1386). Vēl Parlaments atbalstīja turpmāku cenu samazinājumu par mobilajiem zvaniem, izmantojot viesabonēšanas pakalpojumu citā ES dalībvalstī. Pēc 2011. gada jūlija pašlaik piemērojamais maksimālais cenas ierobežojums par zvanu ar mobilo tālruni ārzemēs pakāpeniski tiks samazināts no 46 euro centiem līdz 35 euro centiem un no 22 euro centiem, kā tas ir pašlaik, līdz 11 euro centiem par mobilā tālruņa zvanu saņemšanu, izmantojot viesabonēšanu ārzemēs. Mobilo sakaru operatoriem būs pienākums rēķinu par zvaniem viesabonēšanas laikā sastādīt par sarunas ilgumu sekundēs, sākot vēlākais ar trīsdesmit pirmo sarunas sekundi, tādējādi izbeidzot šobrīd vispārpieņemto praksi, kas klientiem liek pārmaksāt līdz pat 24 %. Tā kā ES telesakaru ministru padomē tika pausts atbalsts jaunajiem viesabonēšanas nosacījumiem, ar šodienas balsojumu faktiski tiek dota zaļā gaisma jauniem noteikumiem, turklāt tieši pirms vasaras atvaļinājumu sezonas. Paredzams, ka Eiropas patērētāji, esot ārzemēs ES, varēs ietaupīt līdz pat 60 % no izmaksām par mobilo tālruņu rēķiniem.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu teica: "Esmu iepriecināts par šodien izrādīto nepārprotamo Eiropas Parlamenta atbalstu Komisijas priekšlikumam radīt vienotu telesakaru tirgu visiem eiropiešiem, vienalga, vai tie šķērso robežas kā tūristi vai darījumu lietās. Pēc šī balsojuma ir skaidrs, ka Eiropa mobilo tālruņu lietotājiem būs pasaulē vispievilcīgākais kontinents. Manuprāt, šī situācija ļoti ātri pārveidosies vēl lielākā mobilo datu pakalpojumu izmantošanas kāpumā ES.”

Šodienas balsojums skaidri iezīmē viesabonēšanas pārmērīgas dārdzības galu visā Eiropā,” teica telesakaru komisāre Viviāna Redinga. „Pateicoties spēcīgam atbalstam no Eiropas Parlamenta un Padomes, rekordīsā, proti, 7 mēnešu laikā, tika sagatavoti jaunie viesabonēšanas noteikumi. Un īstajā brīdī – tieši pirms vasaras atvaļinājumu sezonas Eiropas iedzīvotāji varēs izbaudīt, ko nozīmē neierobežots vienotais tirgus arī telefona rēķinos.”

Ekonomiskās lejupslīdes laikā patērētāju pirktspējas pastiprināšana ir spēcīgs instruments, lai veicinātu ātru atkopšanos,” teica par patērētāju lietām atbildīgā komisāre Meglena Kuneva. „Tieši tāpēc šodienas balsojums nāks par labu patērētājiem un turpmāk stiprinās mobilās telefonijas attīstību visā Eiropā.”

Jaunie ES noteikumi par viesabonēšanu, kurus šodien atbalstīja Eiropas Parlamentā, ir šādi:

  • noteikt maksimālo pieļaujamo cenu, ko patērētājiem var prasīt par īsziņas nosūtīšanu, esot ārzemēs, 11 euro centu līmenī (bez PVN), pretstatā cenai, ko piemēro pašlaik, proti, 28 euro centi (šobrīd viesabonēšanas laikā nosūtīto īsziņu cena Nīderlandē un Portugālē ir pat augstāka nekā 35 euro centi);
  • būtiski samazināt izmaksas par datu viesabonēšanu (izmaksas par interneta izmantošanu vai par filmiņu lejuplādēšanu, izmantojot mobilo tālruni ārzemēs), nosakot vairumtirdzniecības „griestus”, proti, 1 euro par katru lejuplādēto megabaitu; salīdzinājumam: vidējā vairumtirdzniecības cena par megabaitu pašlaik ir 1,68 euro, bet visaugstākās maksas par šo pakalpojumu ir Īrijā (6,82 euro), Grieķijā (5,30 euro) un Igaunijā (5,10 euro). Atļautā maksimālā vairumtirdzniecības cena samazināsies no 80 euro centiem 2010. gadā līdz 50 euro centiem 2011. gadā;
  • pasargāt patērētājus no „šokējošiem rēķiniem”, jo viņi varēs izvēlēties pārtraukt pakalpojuma izmantošanu, kad rēķins sasniedz 50 euro, (ja vien patērētājs pats neizvēlas noteikt augstāku ierobežojumu); operatoriem jaunie pārskatāmības pasākumi jāievieš līdz 2010. gada martam; vēl nesen patērētājam Vācijā, kurš lejupielādēja TV programmu, izmantojot viesabonēšanu Francijā, nācās rēķināties ar 46 euro;
  • turpināt maksimālo cenu ierobežojumu samazināšanu par zvaniem no mobilajiem tālruņiem, izmantojot viesabonēšanu. Pašlaik cena ir 46 euro centi par ārzemēs veiktajiem zvaniem un 22 euro centi par ārzemēs saņemtajiem zvaniem, bet 2009. gada 1. jūlijā maksimālais līmenis tiks pazemināts līdz attiecīgi 43 euro centiem un 19 euro centiem, 2010. gada 1. jūlijā – līdz attiecīgi 39 euro centiem un 15 euro centiem, bet 2011. gada 1. jūlijā – attiecīgi 35 euro centiem un 11 euro centiem (visas norādītās cenas ir par minūti un bez PVN).
  • sastādīt pakalpojumu rēķinus, pamatojoties uz izmantoto pakalpojumu laiku sekundēs pēc sarunas pirmajām 30 sekundēm, veicot zvanu viesabonēšanā, un pēc pirmās sekundes, saņemot zvanus ārzemēs. Pašlaik patērētāji maksā aptuveni 20 % vairāk, nekā faktiski patērē, zvanot vai saņemot zvanus.

Pēc Parlamenta balsojuma jaunā ES viesabonēšanas regula 2009. gada 1. jūlijā kļūs par tieši piemērojamu tiesību aktu visās 27 ES dalībvalstīs.

Jaunie viesabonēšanas noteikumi, ar kuriem papildina pirmo ES regulu par balss zvanu viesabonēšanu, kura tika pieņemta 2007. gadā (IP/07/870), tiks piemēroti līdz 2012. gadam. Eiropas Parlaments ir lūdzis Komisiju vēlreiz ziņot 2010. gada vasarā par to, kā praktiski darbojas jaunie noteikumi. Komisija līdz 2011. gada jūnijam varētu ierosināt papildu noteikumus, ja tādi būs nepieciešami. Nākošo trīs gadu laikā ES cieši sekos viesabonēšanas tirgus attīstībai,” teica komisāre Redinga. „Es ļoti ceru, ka mobilo pakalpojumu nozare izpratīs šo vēstījumu. Tagad viņiem ir jāizdara gājiens, ja nozare vēlas apliecināt, ka tai rūp veselīga konkurence viesabonēšanas tirgū. Labākais pierādījums tam būtu drīza balss un datu viesabonēšanas pakalpojumu komplekta parādīšanās tirgū.”

Priekšvēsture

Kopš šā sasaukuma Eiropas Komisijas pilnvaru uzsākšanas mobilo telefonu lietošana ES augusi no 84,6 % iedzīvotāju līdz 119 % (IP/09/473).

ES telesakaru tirgū ir 500 miljoni potenciālu fiksēto un mobilo telefona sakaru, interneta platjoslas un mobilo datu pakalpojumu lietotāju. Lai atrisinātu konkurences un reglamentējošās konsekvences strukturālas problēmas šajā tirgū un veicinātu jaunus ieguldījumus, paredzams, ka Eiropas Parlaments maija plenārsēdē balsos par būtiskām reformām ES telesakaru noteikumos, kā 2007. gada novembrī ierosinājusi Komisija (IP/07/1677, MEMO/07/458, IP/08/1661). Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem līdz 2010. gada janvārim tiks izveidots arī Eiropas telesakaru regulators „BEREC” (akronīms no angļu Body of European Regulators for Electronic Communications).

ES viesabonēšanas mājas lapā ir jauns pārskats par viesabonēšanas tarifiem katrā ES dalībvalstī:

http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/index_en.htm

Annex:

The new EU Roaming Rules in detail

1) SMS roaming

a) The situation today

Retail average SMS prices

[ ]b) The new EU rules on SMS roaming:

Maximum retail price allowed per SMS sent while roaming abroad in the EU (excluding VAT)

1 July 2009
1 July 2010
1 July 2011
€0.11
€0.11
€0.11

2) Data roaming

a) The situation today

Average wholesale price per data MB

[ ]

Average off-net retail price per MB

[ ]

b) The new EU rules on data roaming (2009)

Wholesale cap per megabyte of data transmitted while roaming abroad,

1 July 2009
1 July 2010
1 July 2011
€1.00
€0.80
€0.50

3) Voice roaming

a) The situation before the first EU roaming rules

Average price roaming voice calls for calls made (April – September 2007)

[ ]

Average price roaming voice calls for calls received (April – September 2007)

[ ]

b) The situation under the EU roaming rules 2007

Retail cap for mobile roaming charges ("Eurotariff"),
excluding VAT
(last column now superseded by new EU roaming rules 200930 August 2007

30 August 2008

30 August 2009
Eurotariff for
calls made from abroad

€0.49

€0.46

€0.43
Eurotariff for
calls received whilst abroad

€0.24

€0.22

€0.19

c) The new EU roaming rules on voice roaming (2009)

Retail cap for mobile roaming charges ("Eurotariff"),
excluding VAT
(first column advances entry into force of caps foreseen
by EU roaming rules 2007)1 July 2009

1 July 2010

1 July 2011
Eurotariff for calls made from abroad
€0.43
€0.39
€0.35
Eurotariff for calls received whilst abroad
€0.19
€0.15
€0.11

4) The need for the principle of per second billing

(now to be introduced by the new EU roaming rules 2009)

Surcharge as a result of billed minutes for calls made and received for all consumers

[ ]


Side Bar