Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/09/232

Bruksela, dnia 10 lutego 2009 r.

[Graphic in PDF & Word format]

Społeczności sieciowe: Komisja pośredniczy w porozumieniu głównych firm internetowych

Siedemnaście wiodących firm internetowych podpisało pierwsze europejskie porozumienie na rzecz poprawy bezpieczeństwa nastolatków korzystających z portali społecznościowych. Należą do nich: Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, Google/YouTube, Hyves, Microsoft Europe, Myspace, Nasza-klasa.pl, Netlog, One.lt, Skyrock, StudiVZ, Sulake/Habbo Hotel, Yahoo!Europe oraz Zap.lu. Portale społecznościowe, z których regularnie korzysta w Europie 41,7 mln osób, stanowią nowe zjawisko społeczne i ekonomiczne, które zmienia nasz sposób funkcjonowania w internecie. W ciągu ostatniego roku liczba użytkowników tych portali wzrosła w Europie o 35%, a do 2012 r. oczekuje się, że prawie się potroi i osiągnie 107,4 mln osób. Dalszy rozwój społeczności sieciowych wymaga zapewnienia ich młodym użytkownikom otoczenia, w którym będą mogli bezpiecznie poszerzać swoje sieci kontaktów i udostępniać informacje na swój temat. Porozumienie podpisane dziś w Luksemburgu, w ramach zorganizowanego przez Komisję Europejską Dnia Bezpiecznego Internetu, ułatwi nastolatkom radzenie sobie z zagrożeniami, jakie mogą napotkać w internecie, związanymi np. z nękaniem w cyberprzestrzeni lub ochroną prywatności.

„Komisja z zadowoleniem przyjmuje to pierwsze europejskie porozumienie w dziedzinie społeczności sieciowych. Stanowi ono istotny krok na rzecz poprawy bezpieczeństwa naszych dzieci korzystających z portali społecznościowych w Europie”, stwierdziła Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów. „Społeczności internetowe dysponują w Europie ogromnym potencjałem i mogą przyczynić się do zdynamizowania gospodarki i zacieśnienia więzi społecznych – pod warunkiem, że dzieci i młodzież będą mogły im zaufać oraz dysponować właściwymi narzędziami zapewniającymi bezpieczeństwo w trakcie zawierania nowych znajomości i udostępniania informacji o charakterze prywatnym. Będę uważnie obserwować realizację podpisanego dziś porozumienia w praktyce, a Komisja powróci do tej kwestii za rok.”

Podczas tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu przedstawiciele głównych europejskich portali społecznościowych po raz pierwszy wspólnie uznali, że prowadzona przez nich działalność wiąże się z dużą odpowiedzialnością i określili zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć osoby niepełnoletnie odwiedzające portale. Należą do nich prześladowanie w cyberprzestrzeni (nękanie dzieci na stronach internetowych lub przy pomocy wiadomości przesyłanych przez sieci komórkowe), uwodzenie (kiedy osoba dorosła zaprzyjaźnia się z dzieckiem z zamiarem wykorzystania go seksualnie) oraz ryzykowne zachowanie w rodzaju ujawniania informacji o charakterze prywatnym. Administratorzy portali zamierzają ograniczyć te zagrożenia przez:

 • Zaoferowanie prostego w użyciu i łatwo dostępnego przycisku „zgłoś nadużycie”, umożliwiającego jednym kliknięciem zgłoszenie niewłaściwego kontaktu lub zachowania innego użytkownika.
 • Zagwarantowanie domyślnego ustawienia „prywatne/poufne” w przypadku pełnych profili i list kontaktów tych użytkowników portali, którzy są zarejestrowani jako osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Dzięki temu osobom o złych intencjach będzie trudniej nawiązać kontakt z niepełnoletnimi.
 • Zagwarantowanie braku możliwości przeszukiwania prywatnych profili użytkowników poniżej 18. roku życia (na stronach internetowych lub przez wyszukiwarki).
 • Zagwarantowanie stałej widoczności i dostępności opcji ochrony prywatności, tak by użytkownicy mogli łatwo sprawdzić, czy tylko ich znajomi, czy też cały świat widzi to, co umieszczają w sieci.
 • Zapobieganie korzystaniu z usług przez zbyt młodych użytkowników: jeżeli portal społecznościowy jest przeznaczony dla nastolatków powyżej 13. roku życia, to zarejestrowanie się osób młodszych powinno być utrudnione.

Do kwietnia 2009 r. portale społecznościowe poinformują Komisję o swoich strategiach w zakresie bezpieczeństwa, a także programach wprowadzenia ich w życie.

Kontekst:

Podpisane dziś porozumienie jest wynikiem dyskusji prowadzonych w grupie roboczej ds. społeczności sieciowych (Social Networking Task Force), powołanej przez Komisję w kwietniu 2008 r. Grupa ta, w której pracach wzięli udział przedstawiciele portali społecznościowych i organizacji pozarządowych oraz naukowcy, stanowi dobry przykład samoregulacji sektora – podejścia preferowanego przez Komisję, o ile jest skutecznie wdrażane.

Wśród podobnych inicjatyw w tej dziedzinie można wymienić wskazówki dotyczące społeczności internetowych wydane przez brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych w kwietniu 2008 r. oraz szereg odrębnych umów zawartych przez firmy Myspace oraz Facebook z prokuratorami generalnymi w 49 stanach USA.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, organizowanego corocznie począwszy od 2004 r., odbywa się szereg imprez w ponad 50 krajach w Europie i na całym świecie.

W 2007 r., z inicjatywy komisarz Reding, Dzień Bezpiecznego Internetu przyniósł zawarcie porozumienia na rzecz bezpiecznego korzystania z telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież, do którego przystąpili wszyscy główni operatorzy sieci komórkowych (IP/07/139).

Materiały prasowe, w tym ostateczna wersja porozumienia, notatka prasowa oraz krótki film o cybernękaniu, który zostanie pokazany przez stacje telewizyjne w UE, Norwegii i Islandii oraz w internecie, są dostępne pod adresem:

http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemlongdetail.cfm?item_id=4672.

MEMO/09/58

Dodatkowe informacje:

www.keepcontrol.eu

http://ec.europa.eu/information_society/activities/social_networking/index_en.htm

Annex

List of signatories of the Safer Social Networking Principles

Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, Google/YouTube, Hyves,

Microsoft Europe, Myspace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Skyrock,

StudiVZ, Sulake/Habbo Hotel, Yahoo!Europe, and Zap.lu.

Safer Internet Day around Europe and worldwide

Today's signing ceremony in Luxembourg is a key event, amongst the many others taking place worldwide to mark "Safer Internet Day", and which include:

 • In Austria parents and educators will discuss computers games with experts and will have the possibility to test games with the support of youths.
 • In Finland a rock concert is organised culture center Gloria in central Helsinki featuring Finnish groups such as by Happoradio, Phoenix Effect and Pin Ion. The video clip on cyber bullying and other clips will be shown.
 • In Denmark children will create artwork at the Science Museum in Copenhagen based on their views of the internet.
 • In France the singer for children Henri Dès will take part in Safer Internet Day
 • In Italy youths will express their opinions to social networking sites presenting the work that in the last months has involved about 1000 children
 • In Egypt and Norway the local versions of the INSAFE family toolkit will be launched.

The European internet safety network INSAFE organised a online competition. 6000 participants took part and the 6 winners have been awarded their prize today in Luxembourg.

For the full calendar of events see http://www.saferinternet.org.

The Safer Internet Day is an annual event (see IP/06/126, IP/05/148, IP/04/171) organised by INSAFE, and co-funded by the Commission’s Safer Internet Programme (IP/08/1899).


Side Bar