Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/09/232

Brüssel, 10. veebruar 2009

[Graphic in PDF & Word format]

Internetis suhtlusvõrkude teenust pakkuvad firmad sõlmivad komisjoni vahendusel lepingu

Seitseteist juhtivat veebifirmat sõlmisid esimese lepingu Euroopa tasandil, et muuta suhtlusvõrgud alla 18aastastele kasutajatele turvalisemaks. Need firmad on Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, Google/YouTube, Hyves, Microsoft Europe, Myspace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Skyrock, StudiVZ, Sulake/Habbo Hotel, Yahoo!Europe ja Zap.lu. Suhtlusvõrgud on suureneva tähtsusega sotsiaalne ja majanduslik nähtus. Neil on 41,7 miljonit korrapärast kasutajat Euroopas ja need muudavad meie Internetis suhtlemise viisi. Viimase aastaga kasvas suhtlusvõrkude kasutus 35 % ja eeldatakse, et 2012. aastaks see enam kui kahekordistub 107,4 miljoni kasutajani. Selleks et suhtlusvõrkude areng jätkuks, peavad nende noored kasutajad tundma end turvaliselt, kui nad oma suhtluspartnerite ringi laiendavad või isiklikke andmeid vahetavad. Kõnealune leping sõlmiti täna Luxembourgis toimunud turvalisema Interneti päeval, mille korraldas Euroopa Komisjon. Leping aitab teismelistel toime tulla ohtudega, millega nad võivad võrgukeskkonnas silmitsi seista, näiteks küberkiusamine või isiklike andmete avaldamine.

„Komisjonil on hea meel, et seoses Interneti suhtlusvõrkudega on sõlmitud esimene leping Euroopa tasandil . Astutud on tähtis samm selle tagamiseks, et meie lastel oleks turvalisem suhtlusvõrke kasutada,” sõnas ELi infoühiskonna ja meedia volinik Viviane Reding. „Suhtlusvõrkudel on Euroopas tohutu kasvupotentsiaal, need võivad aidata elavdada meie majandust ja muuta meie ühiskonna interaktiivsemaks, kuid seda vaid tingimusel, et lapsed ja teismelised saavad selliseid võrke usaldada ning neil on õiged vahendid, et tunda end turvaliselt võrgukeskkonnas uusi sõpru lisades ja isiklikke andmeid vahetades. Ma jälgin hoolikalt täna sõlmitud lepingu rakendamist ja komisjon pöördub selle küsimuse juurde tagasi aasta pärast.”

Tänasel turvalisema Interneti päeval kogunesid Euroopa suured suhtlusvõrgud esmakordselt, et tunnistada oma vastutust ja teha kindlaks, milliste ohtudega seisavad nende veebisaitidel silmitsi alla 18aastased kasutajad. Sellisteks ohtudeks on küberkiusamine (laste kiusamine veebis ja mobiiltelefoni sõnumite kaudu), seksuaalsuhte eesmärgil kontakti otsimine (kui täiskasvanu otsib lapsega sõprust, et teda seksuaalselt kuritarvitada) ja riskantne tegevus, nagu isiklike andmete avaldamine. Suhtlusvõrgud püüavad vähendada nimetatud riske järgmiste meetodite abil:

 • lisades oma saitidele kergesti kasutatava ja juurdepääsetava „teata sobimatust kohtlemisest” nupu, mille abil saab kasutaja vaid ühe klõpsuga teatada sellest, kui teine kasutaja on sobimatult käitunud või kontakti otsinud;
 • tagades, et end alla 18aastaste kasutajatena registreerunud isikute kontaktide ja täieliku profiili vaikeseade on „salastatud”. See teeb pahatahtlikel isikutel noortega kontakti saamise raskemaks;
 • tagades, et alla 18aastaste kasutajate profiile ei saa leida veebisaitidel või otsingumootorite kaudu;
 • tagades, et privaatsuse seaded on alati nähtaval kohal ja juurdepääsetavad, et kasutajatel oleks lihtne otsustada, kas nende postitatud materjal on nähtav kõigile või ainult nende sõpradele;
 • takistades alaealistel kõnealuste suhtlusvõrkude teenuseid kasutamast. Kui suhtlusvõrgu sihtkasutajad on üle 13aastased teismelised, peaks sellest noorematel isikutel olema raske end kasutajaks registreerida.

Suhtlusvõrgud teatavad komisjonile hiljemalt aprillis 2009, millised on nende turvalisuspõhimõtted ja kuidas nad neid rakendavad.

Taust:

Täna sõlmitud leping valmis suhtlusvõrkude töörühma (Social Networking Task Force, loodud Euroopa Komisjoni poolt aprillis 2008) arutelude tulemusel. Interneti suhtlusvõrke, valitsusväliseid organisatsioone ja teadlasi koondav töörühm on hea näide tööstuse eneseregulatsioonist – lähenemisviis, mida komisjon selle tõhusal rakendamisel toetab.

Kõnealuses valdkonnas on tehtud teisigi algatusi, näiteks Ühendkuningriigi siseministeeriumi poolt aprillis 2008 välja antud suunised Interneti suhtlusvõrkude kohta ning lepingud, mille Myspace ja Facebook on sõlminud Ameerika Ühendriikide 49 osariigi kohtuministritega.

Turvalisema Interneti päeva on korraldatud igal aastal alates 2004. aastast ja selle raames toimuvad üritused enam kui 50 riigis nii Euroopas kui ka mujal maailmas.

Turvalisema Interneti päev 2007 korraldati volinik Redingu algatusel ning selle tulemusel kirjutasid kõik suuremad mobiilsideoperaatorid alla lepingule mobiiltelefonide turvalisema kasutamise kohta teismeliste ja laste poolt (IP/07/139).

Pressimaterjalid (lepingu lõplik versioon, märgukiri (MEMO) ning küberkiusamist käsitlev video, mida näidatakse ELi, Norra ja Islandi telekanalitel ning Internetis) on järgmisel aadressil:

http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemlongdetail.cfm?item_id=4672

MEMO/09/58

Lisateave:

www.keepcontrol.eu

http://ec.europa.eu/information_society/activities/social_networking/index_en.htm

Annex

List of signatories of the Safer Social Networking Principles

Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, Google/YouTube, Hyves,

Microsoft Europe, Myspace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Skyrock,

StudiVZ, Sulake/Habbo Hotel, Yahoo!Europe, and Zap.lu.

Safer Internet Day around Europe and worldwide

Today's signing ceremony in Luxembourg is a key event, amongst the many others taking place worldwide to mark "Safer Internet Day", and which include:

 • In Austria parents and educators will discuss computers games with experts and will have the possibility to test games with the support of youths.

 • In Finland a rock concert is organised culture center Gloria in central Helsinki featuring Finnish groups such as by Happoradio, Phoenix Effect and Pin Ion. The video clip on cyber bullying and other clips will be shown.

 • In Denmark children will create artwork at the Science Museum in Copenhagen based on their views of the internet.

 • In France the singer for children Henri Dès will take part in Safer Internet Day

 • In Italy youths will express their opinions to social networking sites presenting the work that in the last months has involved about 1000 children

 • In Egypt and Norway the local versions of the INSAFE family toolkit will be launched.

The European internet safety network INSAFE organised a online competition. 6000 participants took part and the 6 winners have been awarded their prize today in Luxembourg.

For the full calendar of events see http://www.saferinternet.org.

The Safer Internet Day is an annual event (see IP/06/126, IP/05/148, IP/04/171) organised by INSAFE, and co-funded by the Commission’s Safer Internet Programme (IP/08/1899).


Side Bar