IP/09/202
Bryssel den 2 februari 2009
– Jag är mycket bekymrad över att tre tjänster som är så viktiga för människors vardag får så dåliga betyg utifrån flera viktiga EU-indikatorer på konsumentområdet. Eftersom elmarknaden får så stora effekter på hushållsbudgeten har jag beslutat att den ska undersökas under 2009. EU:s konsumenter förtjänar något bättre, säger EU-kommissionär Meglena Kuneva.
De viktigaste resultaten
Två huvudtrender på EU-nivå framgår av 2009 års resultattavla:
1. Bastjänster får dåligt betyg av konsumenterna
Tjänster ställer generellt sett till fler problem för konsumenterna än traditionella varor. Uppgifter om kundtillfredsställelse för 19 marknader visar tydliga skillnader mellan varu- och tjänstemarknaderna. Kundtillfredsställelsen är särskilt låg när det gäller stads- och landsortstransporter (tåg, bussar och spårvagnar), energi, fast telefoni och posttjänster. På samtliga dessa områden är mindre än 60 % av konsumenterna nöjda med tjänsterna. Det finns också ett tydligt mönster som visar att konsumenterna lämnar in fler klagomål på tjänster än på varor. Se MEMO/09/44.
2. De tre mest problematiska konsumentmarknaderna (utifrån de fem indikatorerna) är energi, transporter och banktjänster
Energi
Benägenheten att byta leverantör framstår som något av det viktigaste i resultattavlan. På marknader där konsumenterna oftare byter leverantör rapporterar de mer sällan prisökningar. Detta gäller bilförsäkringar, där 25 % bytte försäkringsbolag under de senaste två åren, Internet (22 %) och mobiltelefoni (19 %). Faktum är att de som får bättre villkor genom att byta leverantör också bidrar till att förbättra situationen för alla konsumenter. Att underlätta leverantörsbyte inom detaljhandeln bör vara en politisk prioritering.
Banktjänster
Transporter
Nästa steg
Bland de tre mest problematiska områdena har konsumenterna störst utgifter för energi (5,7 % av hushållsbudgeten), varav el står för den största delen (2,1%). Elmarknaden kommer att behandlas i en uppföljande marknadsundersökning under 2009, där man närmare kommer att studera konsumentvillkoren för hushållen, t.ex. erbjudandenas jämförbarhet, otillbörliga affärsmetoder och fakturering.
Andra viktiga slutsatser
En närmare redogörelse för den fullständiga resultattavlan finns i det bifogade memo-dokumentet. I rapporten anges t.ex. att andelen gränsöverskridande detaljhandel har stagnerat och inte har ökat sedan 2006. Nationella riktmärken tyder på stora skillnader mellan medlemsstaternas konsumentmarknader och att det särskilt finns utrymme att förbättra tillämpningen av regelverket och konsumenternas prövningsmöjligheter.
Mer information: http://ec.europa.eu/consumers/overview/cons_policy/index_en.htm