Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/09/ 1702

V Bruselu dne 12. listopadu 2009

Manifest pro tvořivost a inovace v Evropě

„Manifest pro tvořivost a inovace v Evropě“ je jedním z klíčových počinů Evropského roku tvořivosti a inovací 2009. Dokument je výsledkem společné práce vyslanců roku, kterými jsou přední evropské osobnosti z oblasti kultury, vědy, obchodu, vzdělávání a designu. „Sedm přikázání“ manifestu pomůže vytvořit strategii Evropské unie pro podporu tvořivosti a inovací v příštím desetiletí. Z rukou vyslanců jej dnes v poledne v tiskovém středisku Komise slavnostně převezme předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Tvůrci a inovátoři, ať již působí v jakékoli oblasti, mají společnou vizi o budoucnosti a o způsobu, jak ji v porovnání s minulostí vylepšit,“ uvedl předseda Komise José Manuel Barroso . „Tato vize je v době, kdy se snažíme stát v čele celosvětového úsilí o zotavení se z krize a kdy bojujeme se  změnou klimatu, důležitější než kdykoli jindy. Proto bych chtěl ze srdce poděkovat vyslancům za jejich Manifest pro tvořivost a inovace v Evropě ; postarám se o to, aby jejich vize našla odezvu při vytváření nové strategie Komise pro EU na období 2010–2020.“

Jak se může Evropa udržet v čele nového, globalizované ho, výrazně konkurenčního světa jednadvacátého století založeného na znalostech? Jak lze lépe využít tvořivého a inovačního potenciálu Evropy ve vzdělávání, výzkumu, kultuře, designu, obchodu a na pracovištích? Jak může veřejná politika na evropské úrovni a na úrovni jednotlivých států podpořit tvořivost a inovace ve zmíněných oblastech?

Nad těmito otázkami se ve své roli vyslanců Evropského roku tvořivosti a inovací 2009 zamýšlely přední evropské osobnosti působící v různých oblastech. Výsledkem jejich spolupráce je Manifest pro tvořivost a inovace v Evropě . Díky sedmi prioritám a sedmi hlavním směrům činností je manifest silným podnětem ke změně. Pomůže Evropské unii upřesnit představu o úloze tvořivosti a inovací a přispěje k její strategii pro desetiletí 2010–2020.

Ú čast na slavnostním předávání manifestu přislíbili tito vyslanci:

 • Jean-Philippe Courtois (FR), generální ředitel společnosti Microsoft International;

 • Jordi Savall (ES), hudebník a profesor;

 • Christine van Broeckhoven (BE), profesorka, odbornice v oblasti molekulární neurovědy;

 • Damini Kumar (IE), designérka a vynálezkyně;

 • Blanka Říhová (CZ), profesorka, mikrobioložka;

 • Leonel Moura (PT), konceptuální umělec;

 • Dominique Langevin (FR), profesorka, fyzička;

 • Edward de Bono (MT), publikuje a přednáší o tvořivosti a laterálním myšlení doma i v zahraničí;

 • Ernő Rubik (HU), profesor, architekt, designér.

Dnes ve 12:00 v tiskovém středisku v budově Berlaymont představí v yslanci manifest předsedovi Komise Barrosovi . Po tiskové konferenci bude příležitost k individuálním rozhovorům s Marošem Šefčovičem, evropským komisařem pro vzdělávání, odbornou přípravu, kulturu a mládež a s vyslanci Evropského roku tvořivosti a inovací.

Cílem Evropského roku tvořivosti a inovac í 2009 je podpořit v různých odvětvích lidské činnosti kreativní a inovativní přístupy a pomoci Evropské unii se lépe připravit na výzvy, které ji v globalizovaném světě čekají.

Oficiální internetová stránka Evropského roku tvořivosti a inovací:

http://www.create2009.europa.eu

ANNEX

Ambassador profiles:

 • Jean-Philippe Courtois (FR)

One of the leading Europeans in the global technology industry. With over 25 years of industry experience, as president of Microsoft he leads now the company's international strategy and operations in over 200 countries around the world. Within Microsoft, he has championed the company-wide response on how to use software and services to achieve Europe’s Jobs and Growth Agenda.

 • Jordi Savall (ES)

Concert performer, teacher, researcher and creator of new projects, both musical and cultural. He is one of the principal architects of the current re-evaluation of historical music. For more than thirty years he has been devoted to the rediscovery of neglected musical treasures. He has brought recognition to the viola da gamba and to music from here and elsewhere that had fallen into oblivion.

 • Christine van Broeckhoven (BE)

Professor, molecular neuroscientist, a specialist in neurodegenerative brain diseases. Director of the Department of Molecular Genetics, University of Antwerpen. She is the holder of several awards, among them the L'Oréal-UNESCO Award for Women in Science.

 • Leonel Moura (PT)

Artist interested in both human and artificial creativity. He made several painting robots able to create their own art. One of these robots called RAP (Robotic Action Painter) is in permanent display at the American Museum of Natural History in New York. He is the first in the world to build a Robotarium, which is a zoo for autonomous robots.

 • Damini Kumar (IE)

Designer, winner of the Young British Female of the Year Award (2001). She works with Women Into Science and Engineering to encourage girls into engineering and science. She gained a degree in mechanical engineering from Imperial College of London and an MSc Masters in Engineering Product Design from London's South Bank University.

 • Blanka Říhová (CZ)

Microbiologist, deputy director and head of Division Immunology and Genetic Biology at the Institute of Microbiology, Academy of Sciences of the Czech Republic. She has obtained her scientific degrees at the Charles University in Prague and at the Czechoslovak Academy of Sciences.

 • Ernő Rubik (HU)

Inventor, sculptor and professor of architecture. He is best known for the invention of mechanical puzzles including Rubik's cube, Toy of the Year in 1980-1982 in several countries. He obtained his degree at the Budapest University of Technology, and the Hungarian University of Applied Arts (today: Moholy-Nagy University of Art and Design).

 • Dominique Langevin (FR)

Physical chemist, director of research at the Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) a specialist in foams and emulsions. Winner for Europe of the highly prestigious L’Oréal-UNESCO Award for Women in Science (2005). She obtained her degree in physics at the École Normale Supérieure, Sèvres.

 • Edward de Bono (MT)

Professor of psychology, and founder of the World Centre for New Thinking in Malta. He is the originator of lateral thinking which treats creativity as the behaviour of information in a self-organising information system - such as the neural networks in the brain. He graduated in Oxford from psychology and obtained a D. Phil. in medical research.


Side Bar