IP/09/142
Bruxelles, den 28 januar 2009
Kommissionens formand, José Manuel Barroso, udtalte, at "hele EU's genopretningsplan drejer sig om "intelligente investeringer" – en kortsigtet saltvandsindsprøjtning med sigte på langsigtede mål. Og det er netop, hvad Kommissionen i dag har vedtaget – en liste over konkrete projekter, der går ud på at afsætte 5 mia. EUR af de ubrugte midler på EU's budget til at opbygge et stærkere Europa på længere sigt. Vi er nødt til at lære af erfaringerne fra den seneste gaskrise og investere massivt i energi. Vi er også nødt til at stimulere den europæiske økonomi ved at tilvejebringe informationsmotorveje i landdistrikter. Kommissionen er fast besluttet på at puste nyt liv i EU's økonomi via investeringer på disse nøgleområder, og den vil gøre det i samarbejde med medlemsstaterne, som alle får gavn af de foranstaltninger, vi har foreslået."
Den pakke, der blev fremlagt i dag, består af:
Både energi- og bredbåndsnetværker har uhyre stor betydning for EU's økonomiske fremtid.
Den udfordring, energiforsyningssikkerheden stiller os overfor, kom klart til udtryk i Kommissionens anden strategiske energiredegørelse fra november 2008. Dens betydning blev yderligere sat i relief af den gaskrise, vi netop har oplevet. I det aktuelle økonomiske og finansielle klima er det blevet særlig vanskeligt at skaffe finansiering til projekter. Støtten fra EU vil kunne bringe disse projekter tilbage på sporet og dermed hjælpe med til at få udfyldt hullerne i energiforsyningsnettene og fremme den bedst mulige udnyttelse af EU's egne energikilder. Projekterne fokuserer på grænseoverskridende behov og på udvikling af nye teknologier, der vil få afgørende betydning for Europas fremtidige energibehov.
Udvidelse og opgradering af højhastighedsinternet er en økonomisk og samfundsmæssig nødvendighed. Det mål, der blev opstillet i genopretningsplanen for den europæiske økonomi, gik ud på en udbygning af bredbåndsnettene, så man opnåede en 100 %-dækning med højhastighedsinternet inden 2010. Det vil dog altid være vanskeligere at opnå bredbåndstilkobling i landdistrikterne. Og risikoen er blevet langt større i dag, hvor investeringsstrømmen næsten er tørret ud. Det har direkte samfundsmæssige og økonomiske konsekvenser. Netop derfor er det rigtigt at koncentrere indsatsen om landdistrikterne - og ved at bruge de virkemidler, der er til rådighed inden for udvikling af landdistrikterne, sikrer vi, at der hurtigt kommer gang i konkrete tiltag.
I bilaget findes en liste over alle de projekter, Kommissionen har foreslået.
Baggrund
I november 2008 foreslog Kommissionen som led i sin genopretningsplan for den europæiske økonomi, at der af de endnu ubrugte penge på EU-budgettet afsættes yderligere 5 mia. EUR i 2009 og 2010 til investeringer i energi- og bredbåndsprojekter. Tanken var at sætte skub i de nødvendige investeringer, dæmpe virkningerne af den økonomiske afmatning for byggesektoren og styrke EU's mere langsigtede potentiale for bæredygtig vækst ved at give EU's økonomi en målrettet saltvandsindsprøjtning. Der er tale om et væsentligt bidrag til den økonomiske saltvandsindsprøjtning på 1,5 % af BNP via foranstaltninger på såvel nationalt plan som EU-plan.
Forslaget blev fremlagt i dag af kommissionsformand Barroso i forståelse med kommissærerne Andris Piebalgs, Mariann Fischer-Boel og Viviane Reding. Kommissionen har med disse forslag efterkommet den opfordring, den fik på mødet i Det Europæiske Råd i december 2008, om hurtigt at fremlægge en liste over konkrete projekter med en passende geografisk afbalancering. For at dette initiativ hurtigt kan få den størst mulige effekt for den overordnede økonomi, er der lagt særlig vægt på nødvendigheden af at afsætte pengene i 2009 og 2010.
Da det er meget vigtigt, at forslagene kommer til at virke hurtigst muligt, håber Kommissionen, at Rådet og Europa-Parlamentet hurtigt kan komme videre med behandlingen og vedtagelsen af lovgivningsforslagene. Kommissionen håber derfor, at det er muligt at fremskynde de normale procedurer i de andre institutioner, så pakken kan komme igennem.
For nærmere oplysninger henvises til MEMO/09/36 om de foreslåede energiprojekter og MEMO/09/35 om internetbredbåndsinfrastrukturer.
ANNEX
Eligible projects
A. INTERCONNECTORS
1. Gas interconnectors
|
Project
|
Location of projects supported
|
Envisaged Community contribution
(€ million) |
|
Austria, Hungary, Bulgaria, Germany, Romania Italy, Greece |
250 100 |
|
|
Baltic interconnection
Skanled |
Poland, Denmark, Sweden |
150 |
|
LNG network
Liquefied Natural Gas terminal at Polish coast at port of Świnoujście |
Poland |
80 |
|
Central and South East Europe
Slovakia-Hungary Interconnector (Velky Krtis – Balassaqyarmat) Gas transmission system in Slovenia between the Austrian Border to Ljubljana (excluding the section Rogatec-Kidričevo) Interconnection Bulgaria-Greece (Haskovo-Komotini) Romania-Hungary gas interconnector Expansion of Gas Storage Capacity in the Czech hub Infrastructure and equipment to permit west-east gas flow in the event of short term supply disruption |
Slovakia-Hungary Slovenia Bulgaria, Greece Romania, Hungary Czech Republic All Member States |
25 40 20 30 25 20 |
|
Mediterreanean
Reinforcement of FR gas network on the Africa-Spain-France axis |
France |
150 |
|
North Sea area
Germany-Belgium-United Kingdom pipeline France-Belgium connection |
Belgium France, Belgium |
35 100 |
|
TOTAL
|
|
1025
|
2. Electricity interconnectors
|
Project
|
Location of projects supported
|
Envisaged Community contribution
(EUR million) |
|
Baltic interconnection
Estlink-2 Interconnection Sweden- Baltic States, and strengthening of the grid in Baltic States |
Estonia, Finland Sweden, Latvia, Lithuania |
100 175 |
|
Central and South East Europe
Halle/Saale – Schweinfurt |
Germany |
50 |
|
Mediterreanean
Portugal-Spain interconnection reinforcement Interconnection France-Spain (Baixas – Sta Llogaia) New 380 kV AC submarine cable between Sicily- Continental Italy (Sorgente – Rizziconi) |
Portugal France, Spain Italy |
30 150 100 |
|
North Sea area
Interconnection Republic of Ireland – Wales |
Ireland, UK |
100 |
|
TOTAL
|
|
705
|
3. Small island projects
|
Small isolated island initiatives
|
Cyprus, Malta
|
20
|
B. OFFSHORE WIND PROJECTS
|
Project
|
Capacity
|
Location of projects supported
|
Envisaged
Community contribution (EUR million) |
|
1) Grid integration of offshore wind energy
|
|||
|
1.1.Baltic I and II - Kriegers Flak I, II, III
Building on projects under development. Financing aimed at ensuring extra cost for securing a joint interconnection solution. |
1.5 GW
|
Denmark, Sweden, Germany, Poland
|
150
|
|
1.2. North sea grid
Modular development of offshore grid, demonstration of virtual offshore power plant |
1 GW
|
United Kingdom, The Netherlands, Germany, Ireland, Denmark,
|
150
|
|
2) New turbines, structures and components, optimisation of
manufacturing capacities
|
|||
|
2.1 Alpha Ventus/Bard Offshore 1
Building on projects presently under development. New generation of 6-7 MW size turbines and innovative structures, situated far from shore (up to 100km) in deeper waters (up to 40 m). |
0.5 GW
|
Germany, Poland
|
150
|
|
2.2 Aberdeen offshore wind farm (European testing
centre)
Building on project presently under development -Testing of multi-MW turbines. Development of innovative structures and substructures including optimisation of manufacturing capacities of offshore wind energy production equipment. An increase in size of 100MW can be envisaged. |
0.25 GW
|
UK
|
40
|
|
2.3 Thornton Bank
Building on project presently under development. Learning from the Downvind project (co financed through FP6); Upscaling the Downvind installations turbines (5 MW size) in deep waters ( up to 30 m) with low visual impact (up to 30 km). |
90MW
|
Belgium
|
10
|
|
TOTAL
|
|
|
500
|
C. CARBON CAPTURE AND STORAGE PROJECTS
|
Project Name/
Location |
Envisaged
Community contribution (EUR million) |
Fuel
|
Capacity
|
Capture Technique
|
Storage Concept
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Huerth
|
Germany
|
250
|
Coal
|
450 MW
|
IGCC
|
Saline Aquifer
|
|
Jaenschwalde
|
Coal
|
500 MW
|
Oxyfuel
|
Oil/Gas fields
|
||
|
Eemshaven
|
Netherlands
|
250
|
Coal
|
1200 MW
|
IGCC
|
Oil/Gas fields
|
|
Rotterdam
|
Coal
|
1080 MW
|
PC
|
Oil/Gas fields
|
||
|
Rotterdam
|
Coal
|
800 MW
|
PC
|
Oil/Gas fields
|
||
|
Belchatow
|
Poland
|
250
|
Coal
|
858 MW
|
PC
|
Saline Aquifer
|
|
Compostella
|
Spain (with {Portugal)
|
250
|
Coal
|
500 MW
|
Oxyfuel
|
Saline Aquifer
|
|
Kingsnorth
|
UK
|
250
|
Coal
|
800 MW
|
PC
|
Oil/Gas fields
|
|
Longannet
|
Coal
|
3390 MW
|
PC
|
Saline Aquifer
|
||
|
Tilbury
|
Coal
|
1600 MW
|
PC
|
Oil/Gas fields
|
||
|
Hatfield
(Yorkshire) |
Coal
|
900 MW
|
IGCC
|
Oil/Gas fields
|
||
|
TOTAL 1 250
|
||||||