Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/ 09/1366

Bruksela, 28 września 2009 r.

„Smakowita mieszanka” – nowa unijna kampania na rzecz zdrowego odżywiania krzewiąca zdrowy tryb życia i prawidłową dietę wśród dzieci

Unijna komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Mariann Fischer Boel, zainaugurowała właśnie nową kampanię na rzecz zdrowego odżywiania dzieci w wieku szkolnym. Trzy objazdowe przedstawienia pod dźwięcznym hasłem „jedz, pij i ruszaj się!” ruszyły w trasę, która przebiega przez siedem państw europejskich, dając dzieciom okazję, by uczestniczyć w grach i innych formach aktywności, które mają nie tylko bawić, ale i uczyć. Komisja Europejska uruchamia przy tym interaktywną stronę internetową z konkursami i innymi imprezami, podporządkowanymi jednemu zasadniczemu celowi – kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Dla wzmocnienia efektu, do współpracy zaproszono znakomitą belgijską tenisistkę Justine Henin i ośmioletniego pływaka, zdobywcę rekordu Guinnesa, Rosolino Cannio.

„Wystarczy się rozejrzeć, by dostrzec nagminny problem nadwagi wśród dzieci i młodzieży. Wniosek jest jasny: trzeba natychmiast coś z tym zrobić” – alarmuje Mariann Fischer Boel, piastująca stanowisko komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. „Akcje takie jak Owoce w szkole czy Mleko w szkole to już pewien postęp we właściwym kierunku, a kampania zdrowego żywienia niesie do wszystkich szkół przesłanie, że dobrze jest mieć kondycję.”

Z kolei Androulla Vassiliou – komisarz UE ds. zdrowia – dodała: „Kampania zdrowego żywienia wpisuje się w szersze starania na rzecz zwalczania otyłości wśród dzieci w ramach unijnej strategii odżywiania, aktywności fizycznej i zdrowia. Polityka unijna powinna wnosić stały wkład w starania o umocnianie i wspieranie zdrowego otoczenia dla wszystkich obywateli.”

Kontekst

Kampania na rzecz zdrowego odżywiania finansowana w całości z budżetu rolnego UE, będzie działała równolegle do unijnych programów „ Owoce w szkole ” i „ Mleko w szkole "- stanowiących ważne inicjatywy na rzecz bardziej zrównoważonej diety oraz zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci.

Kampania na rzecz zdrowego odżywiania niesie prosto do szkół przesłanie: Jedz, pij, i ruszaj się! Przez osiem tygodni przedstawienie będzie przemierzało Belgię, Francję, Wielką Brytanię, Irlandię, Estonię, Litwę i Polskę. Przedstawienie objazdowe ma odwiedzać po dwie szkoły dziennie – w sumie powinno zatem dotrzeć do około 18 tysięcy uczniów w 180 szkołach. Nadrzędne przesłanie kampanii brzmi: Odżywiaj się zdrowo, bo fajnie jest być w formie .

Równolegle do przedstawienia objazdowego na unijnej stronie internetowej poświęconej kampanii „Smakowita mieszanka” trwa ośmiotygodniowa, interaktywna gra polegająca na poszukiwaniu skarbu. Wszystkie dzieci w wieku od 8 do 15 lat mogą w niej konkurować o nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego.

Z niedawnego sondażu Eurobarometru wynika, że trzy czwarte respondentów „całkowicie zgadza się” z przekonaniem, dzieci z nadwagą jest dziś więcej niż pięć lat temu. Faktycznie, w skali całej UE na nadwagę cierpi około 22 milionów dzieci, z czego 5 milionów dotkniętych jest otyłością.

Źródła bliższych informacji na ten temat:

Kampania „smakowita mieszanka” – strona internetowa:

http :// ec . europa . eu / agriculture / tasty - bunch /

Aktualne materiały prasowe są opublikowane na

http://ec.europa.eu/agriculture/tasty-bunch/press-corner/index_en.htm

Program UE „Owoce w szkole”:

http://ec.europa.eu/agriculture/markets/fruitveg/sfs/index_en.htm

Program UE „Mleko w szkole”:

http://ec.europa.eu/agriculture/markets/milk/schoolmilk/index_en.htm

Unijny portal zdrowia publicznego – żywienie:

http://ec.europa.eu/health-eu/my_lifestyle/nutrition/index_en.htm

Unijna akcja „Zdrowie młodzieży”:

MEMO/09 /421 i http://health.europa.eu/youth


Side Bar